Jesenná bylinková záhradka: Vysaďte si ju, kým je čas!

Bazalka

wikipedia.org

Sadíme zvyčajne na jar, ale čerstvej dávky chutí zo záhradky sa nemusíme vzdávať ani na jeseň. Existuje mnoho byliniek, ktorým vyhovuje práve obdobie, keď letné horúčavy vystrieda miernejšie počasie. Skúste si aj vy ozvláštniť svoj jedálniček!

V jesennom období sa vo vašej záhradke určite bude dariť trebuľke, koriandru, jednoduchému petržlenu s plochými listami, ale aj jeho anglickému kučeravému príbuznému. Nižšie teploty takisto zvládne aj kôpor, ktorý vie neopakovateľne dochutiť rôzne jedlá. Napriek tomu, že je už trochu neskoro, odporúčame zasadiť aj zimnú saturejku, ktorá vášmu vareniu dodá stredomorský nádych. Má jemnú tymianovú príchuť a počas chladných mesiacov si vo vašej kuchyni určite nájde miesto.

Bazalka do skleníka…

Ak máte doma skleník, nebudete mať problém dopestovať aj polootužilé bylinky ako je napríklad bazalka. Či si vyberiete slávnu janovskú bazalku (vyrába sa z nej pesto alla Genovese) alebo radšej tú odolnejšiu grécku, ktorá lepšie znáša menší príjem svetla, zostáva už len na vás.

…aj do bytu či domu

Pre tých, ktorí skleník nevlastnia, existuje iná technika zimného sadenia. Ak chcete mať čerstvú bazalku po ruke počas celého roka, nepotrebujete veľa. V Británii používajú na sadenie jesenných byliniek drevené debničky od vína, u nás síce nie sú také rozšírené, ale ak máte nejaké doma, nebojte sa ich použiť. Môžete si ich takisto zhotoviť, postačí zopár starých dosiek. Dávajte však pozor, aby neboli namorené alebo nafarbené, lebo všetky chemikálie by sa preniesli priamo do vašej úrody. Ak sa vám nechce trápiť, postačia aj polystyrénové škatule. Nezabudnite však do dna urobiť klincom zopár otvorov.

Škatule naplníme viacúčelovým kompostom. Do každej nasypeme celý balíček semiačok a obalíme ju fóliou, aby nevyprchala vlaha. Takto pripravené škatule dáme do teplého priestoru. Každých dvadsaťštyri hodín skontrolujeme či semienka nezačali klíčiť. Ako náhle spozorujeme náznaky zelene, dáme škatuľu so sadeničkami na svetlé miesto a snímeme fóliu. Ak chcete pestovať bazalku v zime, potrebujete ju držať v teple, vlhku a dopriať jej dostatočnú zálievku. Neodporúčame kuchyňu, kde je príliš horúco, lebo by rastlinky napadla pleseň, ale miesto, ktoré môže byť chladné, no nesmie zamŕzať a dopraje im dostatok svetla. Pamätajte, že každých štrnásť dní by ste mali do debničky pridať ďalší balík semienok.


Mohlo by vás zaujímať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Čerstvé bylinky už za dva týždne

Pre otužilé letničky používame inú techniku vysádzania. V jeseni je už síce neskoro zasiať aj tie najodolnejšie rastlinky priamo do záhradky, preto si sadeničky predpripravíme a von ich premiestnime až za približne tridsať dní. Ak by nám však počasie neprialo, kôpor a koriander radšej zoberieme do vnútra.

Bylinky zasadíme do plastových odkvapových rúr, ktoré sme predtým naplnili kompostom (postačí hocijaký, nemusíme byť vyberaví). Do každej zasejeme dostatočné množstvo semienok, približne dva balíčky, na ktoré nasypeme tenkú vrstvu kompostu a postavíme ich na teplé miesto. Vo fáze klíčenia je v poriadku aj tma, rastlinkám na dostatku svetla zatiaľ nezáleží, no hneď ako sa ukážu, je nutné ich presunúť na jasné miesto.

Bylinky klíčia rýchlo, stačí im štrnásť dní, na presadenie vonku budú pripravené za tri až štyri týždne. Keď sú približne tri centimetre vysoké, môžete ich presunúť von. Ak ich počas obdobia rastu vo vnútri pravidelne používate v kuchyni, nemusíte ich ani riediť. Pri premiestňovaní rastliniek do záhradky odporúčame mať k dispozícii radšej dva páry rúk. V zemi motykou vyhĺbime dieru rovnakých rozmerov ako odkvapová rúra, ktorú sme použili. Kompost polejeme, aby sa neoddeľoval a rastlinky pomaly zosúvame priamo z rúry do zeminy. Vytvárame približne polmetrové hriadky, ktoré dobre pozatláčame a opäť polejeme.

Vydržia mesiace

Keď je chladné až mrazivé počasie (najskôr v noci), chránime sadenice plastovými tunelmi alebo zvonmi. Takto vypestovaný kôpor a koriander vydrží osem až desať týždňov. Trebuľka, saturejka a petržlen, vám ochutia varenie až do mája budúceho roka.


Ktoré zo spomínaných byliniek si sami pestujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Ľudmila
Odporúčame