Jesenná lekáreň matky prírody je zadarmo: Tieto bylinky si určite nazbierajte

Lúka

freedigitalphotos.net

Jeseň už dáva o sebe vedieť. Napriek tomu, že väčšina úrody už spokojne odpočíva doma, lúky nám stále majú čo ponúknuť. Skúste sa vybrať do prírodnej lekárne a pomôcť svojmu zdraviu týmito bylinkami. Tento rok je to zrejme vaša posledná šanca.

Všestranný harmanček

Harmanček

Intenzívne voňajúca rastlinka harmančeku pravého je jedna z najliečivejších a najvšestrannejších byliniek, ktoré na Slovensku poznáme. Pochádza z oblasti Stredozemného mora, ale rozšírila sa už do celého sveta. Jemné kvietky so žltým jadrom a bielymi lupienkami vyrastajú z málo olistenej stonky. Charakteristickým znakom podľa ktorého ho určite spoznáte, je duté kvetné lôžko. Kvitne od júna do septembra a nájdete ho rásť voľne na lúkach a rumoviskách.

Harmanček pomôže s tráviacimi problémami. Pozitívne výsledky priniesli i výskumy liečby hemoroidov a vredov. Harmančekový čaj vás upokojí a uvoľní vaše telo, preto ak trpíte nespavosťou, neváhajte. Ženy ocenia jeho efektivitu nielen v boji s menštruačnými bolesťami a migrénou, ale aj v oblasti krásy. Odvar z tejto bylinky robí zázraky a ak máte akné, či rôzne ekzémy, vybieli pleť aj zosvetlí vlasy. Pozor by si však mali dať tehotné ženy, u ktorých môže vyvolať predčasný pôrod a opatrné by s jeho užívaním mali byť aj osoby s poruchami zrážanlivosti krvi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Ľubovník nielen do nápoja lásky

Ľubovník

Kedysi ľudia verili, že ľubovník dokáže čarovať. Dievčatá zvykli túto bylinku zbierať počas svätojánskej noci, kedy mala mať najsilnejšie účinky a variť z nej nápoj lásky. Bohaté žiarivo žlté kvety a listy ľubovníka bodkovaného sú posiate drobnými žliazkami. Ak si nie ste istí, či ste narazili práve naň, stačí roztlačiť kvet, z ktorého by mal vytiecť červený olej. Kvitne od júna do septembra. Nájdeme ho na lúkach a okrajoch lesných ciest, obľubuje slnečné miesta, polotieň a priepustnú pôdu.

Najlepším časom pre zber tejto bylinky je slnečný deň, čím viac lúčov nachytá, tým silnejší účinok má. Trhajte len hornú kvitnúcu časť. Doma z ľubovníka urobte viazaničky a zaveste ich v dobre vetranom priestore. V osemdesiatych rokoch 20. storočia vedci dokázali, že obsahuje hypericin, ktorý účinne pomáha pri depresiách. Upokojuje a účinne zbavuje stavov úzkosti, strachu a nespavosti. Taktiež obsahuje flavonoidy, ktoré nielen posilňujú imunitný systém, ale pôsobia aj protivírusovo. Čaj z ľubovníka je veľmi chutný, ale dávajte si pozor. Ak ho pijete, neopaľujte sa, pokožka by vám mohla sčervenieť a začať vás veľmi nepríjemne svrbieť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kráľovná jarnej očisty: Žihľava pomôže zdraviu, kráse aj vašej záhrade


Na prostatu žihľava

Žihľava

Kto by nepoznal žihľavu? Určite sa vám už stalo, že ste sa na prechádzke nepríjemne popŕhlili, ale napriek nepríjemným spomienkam by ste jej mali dať šancu. Statná rastlina so srdcovitými ochlpenými listami niekedy dorastá až do výšky dvoch metrov. Nájdete ju takmer všade, ale najčastejšie sa vyskytuje na rumoviskách, v pobrežných porastoch, popri cestách a plotoch. Zbierať ju môžete od jari až do septembra a okrem listov sa zvykne využívať aj jej koreň. Zber a sušenie sú veľmi nenáročné.

Obsahuje výrazné množstvo vitamínu C a železa, ktoré spolu tvoria účinnú zbraň v boji proti anémii (chudokrvnosť). Má protizápalový a hojivý účinok, tým pádom regeneruje poškodenú pokožku a zatočí aj s akné. Vďaka obsahu kyseliny kremičitej pôsobí močopudne. Ak sa bojíte zväčšenia prostaty, odporúčame piť odvar z koreňov (zbierať by sa mali práve v tomto období). Pitie čaju zo žihľavy vám prečistí organizmus, intenzívne kúry by však nemali trvať dlhšie ako dva týždne. Nebojte sa pridať si ju aj do jedla. Vyhnúť by sa jej však mali budúce mamičky a deti do dvoch rokov. Nevhodné kombinácie s inými bylinkami môžu dokonca vyvolať hnačky, teploty a opuchnutie.


Zbierate niektoré zo spomínaných byliniek? Ktoré ďalšie by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, wikipedia.org, Ľudmila
Odporúčame