Jesenná vitamínová bomba menom burčiak: Prospieva vašej pleti či tráveniu

Burčiak

SITA

Jeseň prišla vo veľkom štýle, ešte so slnkom v pätách a s burčiakom v demižónoch. Tento sladký predskokan vína s jemnou ovocnou chuťou nie je zložitý na výrobu, preto si ho mnoho ľudí vyrába aj vlastnoručne doma. Burčiak má tradíciu u nás a v susedných Čechách, menej v Rakúsku a v Nemecku. Či už máte burčiak v láske alebo vás, naopak, jeho špecifická chuť neoslovila, faktom zostáva, že v malých množstvách je to elixír zdravia.

Burčiak je v podstate kvasiaci hroznový mušt, akýsi medziprodukt, ktorý vzniká pri výrobe vína. Jeho farba aj vôňa prezrádzajú, či je burčiak naozaj kvalitný. Najlepší je čerstvý, nechladený, mliečnej, mierne nažltlej farby, iba s veľmi jemným kalom. Vonia nasladlo, chutí príjemne sladkokyslo. Vypiť nekvalitný burčiak a nedajbože vo väčšom množstve, neprinesie pôžitok, ale naopak minimálne veľký hlavybôľ, preto pred kúpou treba preskúmať jeho zafarbenie i arómu. Zabudnúť nesmieme ani na to, že je to alkoholický nápoj s obsahom alkoholu až do 6 %, takže za volant si určite hneď po ochutnávke nesadajte.

„Burčiakové“ fázy

Burčiak sa vyrába z rôznych odrôd, najmä tých skorších, ako sú napríklad Veltlín či Muškát. Niekedy sa na jeho prípravu používa aj modré hrozno a vzniká tak tmavší, tzv. červený burčiak. Jeho výroba je však zložitejšia. Na začiatku je burčiak sladký a len málo alkoholický, chuťou veľmi pripomína mušt. Postupne sa tieto dve zložky (cukor a alkohol) vyvažujú, vtedy hovoríme o vrchole burčiaku, ktorý trvá iba pár hodín. Následne začne cukor ustupovať, burčiak je viac alkoholický a čoraz viac pripomína mladé víno. Vo vinárskych legendách o tomto nápoji sa hovorí o tom, ako vinári čakajú (častokrát aj v noci), pri sude s burčiakom práve na okamih jeho vrcholu.


Mohlo by vás zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Dobré trávenie a krásna pokožka

Mnoho ľudí na burčiak nedá dopustiť a pripisuje mu doslova zázračné účinky. Je však naozaj taký zdravý? Podľa odborníkov určite áno, samozrejme v primeranom množstve. Podľa gastroenterológa Marka Gregora by dospelý muž nemal vypiť viac ako pol litra denne. U ženy je táto dávka nižšia, nemala by prekročiť objem tri deci. Burčiak obsahuje veľa dôležitých prvkov ako sú napríklad železo, zinok a tiamín – podporujúci činnosť srdca. Ďalej obsahuje aj vitamín B, bielkoviny, ale aj veľa minerálov a kyselín, ktoré majú priaznivé účinky najmä na pleť a trávenie, ale i na našu nervovú sústavu.

Ako rozoznať ten dobrý?

Okrem mierne nažltlej farby a veľmi jemného kalu si treba všímať aj prostredie, v akom sa burčiak predáva. Praví vinári vám potvrdia, že ten predávaný pri ceste asi nebude tá pravá pochúťka – slnko totiž kvalitu nápoja zhoršuje. Každý poctivý predajca by vám mal dať burčiak pred kúpou ochotne ochutnať. Ak sa mu vaša žiadosť o „koštovku“ nepozdáva, pokojne zamierte k ďalšiemu stánku.


Mohlo by vás zaujať: Úžitok z úrody a pýcha vašej pivnice: Tu sú recepty na skvelé ovocné vína!


Zvládnete to aj doma

Ak sa rozhodnete pre výrobu burčiaku, potrebujete na to dozreté hrozno. To vylisujete alebo roztlačíte, pričom dávate pozor, aby ste nedrvili jadierka, tie by totiž mohli spôsobiť nahorklú chuť nápoja. Šťavu, ktorá vám vznikne, prelisujete cez gázu a necháte 8 až 12 hodín odkaliť – kal sa usadí na dne a vy môžete odčerpať čistý mušt, napríklad naberačkou alebo hadičkou. Potom necháte tekutinu kvasiť (10-20% nádoby, v ktorej bude kvasenie prebiehať, musí zostať prázdnych). Aby sa proces kvasenia začal, treba do muštu pridať sušené kvasinky (1-2g/10l) roztopené v malom množstve teplej vody, alebo trochu už hotového burčiaku. Takto pripravený mušt nie je vhodné skladovať v chlade, ale na teplejších miestach. Rýchlosť s akou sa mušt premení na burčiak závisí od množstva kvasiniek, od tepla (čím teplejšie, tým rýchlejšie), ale vždy trvá približne niekoľko dní. Kvasenie treba priebežne sledovať a mušt ochutnávať – podľa chuti totiž zistíte, kedy je váš burčiak pripravený na ochutnávku.


Máte radi burčiak? Podľa čoho spoznáte ten najlepší? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame