Jesenné práce okolo domu: Ak ich zvládnete, zima vás nezaskočí

Práca v záhrade

gettyimages

Leto končí, ale jesenné práce v záhrade si žiadajú našu pozornosť. Zatiaľ čo jedna časť ľudí jeseň zbožňuje pre jej farebnosť a rozmanitosť dní, druhá skupina už len pri pomyslení na ňu chytá splín a mierne depresívnu náladu. Ak ste majiteľom domu so záhradou, ponechajte si ešte zásobu energie na základnú údržbu okolia domu a pripravte svoje okolité prostredie na chladné mesiace, aby vás ani tento rok nezaskočil mráz a sneh, ktorý by mohol spôsobiť menšie či väčšie škody. Hoci v úžitkovej záhrade je už väčšina úrody zozbieraná a záhony v okrasnej časti odkvitnuté a možno aj prerastené, vyhraďte si dostatok času, aby ste postupne stihli nasledujúce činnosti.

Odstrániť to, čo už neplní svoj význam

Počas leta sa okolo domu nahromadí niekoľko vecí, ktoré iba prekladáte z miesta na miesto a odďaľujete ich vyhodenie. Takým môže byť prasknutý plastový nábytok, vedrá a kvetináče, psom rozhryzené topánky a rohožky. Inventúru si zaslúži aj dielňa a garáž, kde sa počas roka hromadili zbytky farieb, sprejov a rôznych chemikálií. Všetko, čo je po záruke, alebo zmenilo svoju konzistenciu, dajte preč. Ostatné tuby a balenia starostlivo uzatvorte a ochráňte pred vyschnutím.


Mohlo by vás zaujímať: Chladné noci sú za dverami: Ponúkame tipy, ako záhradu pripravíte na zimu!


Vyčistiť žľaby a opraviť ríny

Niekoľko dní trvajúce jesenné dažde a padanie listov môžu napáchať nemalé škody na fasáde vášho domu. Najmä, ak je odkvapový systém zanesený špinou, machom a listami. Nápor vody cez žľab nestečie do ríny, ale sa začne prelievať a neriadene stekať na zem. Riskujete tak omietky znečistené od blata alebo podmočené základy domu. Táto práca na rebríku vo výškach vyžaduje spoluprácu aspoň dvoch ľudí, predovšetkým s ohľadom na vašu bezpečnosť. Ak si netrúfate vyliezť po rebríku hore, obráťte sa na mladších členov rodiny, ochotných susedov alebo služby profesionálov.

Zazimovať bazén a záhradný nábytok

Aj keď mnoho výrobcov bazénov uvádza, že ich nadzemné bazény su mrazuvzdorné, určite vám dlhšie poslúži, ak si každý rok na jeseň nájdete pár hodín čas na jeho rozloženie a zazimovanie na suchom mieste bez mrazu. Pevný bazén takúto možnosť nemá, preto nepodceňte vyčistenie celého filtračného systému, stien bazéna a dôkladné uzatvorenie pod plachtu alebo plastový kryt.

Záhradný nábytok očistite a ošetrite prípravkom v závislosti od materiálu. Môžu to byť rôzne spreje, oleje, moridlá. Isto budete radi, ak na začiatku jarnej sezóny vytiahnete nábytok čistý a pripravený na okamžité používanie, bez práce navyše.


Mohlo by vás zaujímať: Pripravte svoju záhradku na zimu: Na ktoré činnosti sa nevyplatí zabudnúť?


Prevzdušniť a pohnojiť trávnik

Práve teraz máte možnosť revitalizovať trávnik po náročných suchých dňoch. V septembri počas teplých dní vyplejte rozrastenú burinu, mach a púpavy, zahustite trávnik novými semenami alebo doplňte chýbajúce štvorce v trávovom koberci. Odborníci odporúčajú vykonať posledné hnojenie trávnika s vyšším obsahom draslíka, ktoré pomôže štruktúru trávnika zhutniť a úspešne prezimovať. Hnojivo s obsahom dusíka pred zimou nie je vhodné, urýchľuje rast a mladé časti trávy by aj tak zničil prvý mráz.

Vysadiť nové drevité rastliny a trvalky

Ak každoročne zvádzate dilemu, či sadiť nové stromy a kry na jar alebo na jeseň, urobte to teraz, no maximálne zodpovedne. Rastliny vysadené počas októbra by mali byť správne ošetrené a ochránené fóliou, slamenou rohožou alebo netkanou tmavou textíliou. Dôležitý je aj dobrý výber stanovišťa. Cez zimu budú mať možnosť venovať svoju rastovú energiu do budovania koreňovej sústavy, nie do rastu nadzemných častí. Mrazom sa posledné roky nevyhneme ani cez apríl či máj, takže tieto opatrenia treba vykonať aj pri jarnej výsadbe. Zároveň všetky staršie stromy a kry zbavte poškodených a odumretých častí, odstráňte opadané listy, ktoré môžu byť príbytkom ďalších škodcov. Prírodný odpad môžete využiť do kompostu.


Mohlo by vás zaujímať: Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas


Dajte skontrolovať komín a kotol

Vyčistenie komína a revízia kotla by mali byť súčasťou každoročnej starostlivosti o bezchybnú funkčnosť domu. Skôr, ako udrú prvé mrazy, by ste sa mali uistiť, že i túto zimu bude vykurovanie vášho domu prebiehať bez problémov. Zlý ťah komína, unikanie oxidu uhoľnatého, poškodená izolácia komína, či chatrný výkon kotla môžu spôsobiť nemalé škody. Zdravý rozum radí, aby ste takúto kontrolu nepodceňovali.

Vypnúť vonkajší vodovod a odložiť pracovné náradie

Keď už budete mať všetky jesenné práce zvládnuté a okolo seba záhradu a dvor pripravené na zimu, nezabudnite vypnúť vonkajší vodovod, aby mráz nepotrhal vodovodné potrubie. Všetky pracovné stroje a náradie, ktoré ste používali dôkladne očistite, opravte a odložte na suché miesto.

Vašu pozornosť si zaslúži zanesený podvozok kosačky či kolesá a kypriace nože rotavátora. Nielenže na jar nájdete svojich pomocníkov rovno pripravených pracovať, ale i významne predĺžite ich životnosť.


Ktoré jesenné práce považujete za najdôležitejšie vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame