Jesenný smútok porazíte i dobrým jedlom: Zaraďte tieto potraviny do jedálnička

Žena

gettyimages

Prelom jesene a zimy je pre mnohých z nás obdobím, kedy sa necítime práve vo svojej koži. Mnohí to označujú aj za jesennú depresiu, charakteristickú sentimentálnymi náladami, ospalosťou a nižším výkonom počas dňa. Proti týmto príznakom sa však dá bojovať aj vhodne zvolenými potravinami. Tie dokážu stimulovať produkciu látok, ktoré pomáhajú zachovať si dobrú náladu.

Jeseň vníma každý inak

Je menej svetla, teplota klesá a nároky na naše výkony sú stále vyššie. Jeseň so sebou prináša niektoré problémy s prispôsobením, ktoré sa prejavujú u každého inak. Nie je to však nič, čo by sa nedalo prekonať, napríklad pomocou kvalitného jedálnička. Pomôžu nám vitamíny skupiny B, vitamín C a E, ktoré pripravujú telo na prvý chlad a vyššiu vlhkosť. Prečo sú tieto vitamíny dôležité a v ktorých potravinách ich nájdeme?


Mohlo by vás zaujímať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Béčko s dobrou náladou

Vitamíny skupiny B pomáhajú udržať dobrú náladu. Medzi jedlom a náladou je úzka súvislosť a určité potraviny ju pomôžu vyvážiť, vysvetľuje lekár Michelangelo Giampietro, expert na výživu a športové lekárstvo pri Škole športu CONI Roma. Správne jedlá sú také, ktoré obsahujú mikronutrienty, ako sú vitamíny skupiny B, najmä B12, ktoré dodávajú energiu telu i mysli. Najviac týchto vitamínov obsahujú vajcia, syry, napríklad mozzarella, ďalej jogurty alebo mlieko.

Pomáhajú tiež jedlá bohaté na tryptofán, nositeľ serotonínu, hormónu regulujúceho náladu. Je prítomný vo väčšine proteínov, ktoré zjeme, a zlepšuje náladu, sústredenosť a pamäť,uvádza Giampietro. Tryptofán pôsobí pozitívne na stres, lebo za prítomnosti vitamínov skupiny B, sacharidov a železa zvyšuje produkciu serotonínu. Dobrým zdrojom energie, sacharidov a tryptofánu napríklad cestoviny.

Céčko na odolnosť, éčko na starnutie

„V jesennom jedálničku nesmú chýbať potraviny bohaté na vitamín C, ktorý zvyšuje odolnosť voči infekciám, uľahčuje vstrebávanie železa, prispieva k tvorbe kolagénu a pôsobí ako antioxidant a prostriedok proti starnutiu,“ uvádza Loreto Nemi z rímskej Katolíckej univerzity. Najviac vitamínu C obsahuje kapusta a kel, brokolica, paprika, špenát a citrusové plody.

Vitamín E patrí k skupine tých látok, ktoré sú rozpustné v tukoch. Zvyčajne sa hromadí v pečeni a nie je teda nutné jesť ho pravidelne. Telo ho totiž vypúšťa po malých dávkach, keď sa jeho potreba stane nevyhnutnou, hovorí Loreto Nemi. Odporúčaná denná dávka je 36 mikrogramov. Je dôležitým bunkovým antioxidantom, bojuje proti voľným radikálom a proti starnutiu. Prirodzeným zdrojom vitamínu E sú predovšetkým orechy, mandle a semienka.

„Sú bohaté na vlákninu, esenciálne mastné kyseliny s dlhým reťazcom a práve na vitamín E. Obsahujú minerály ako horčík a draslík. Sú koncentrátom veľmi užitočných makro i mikronutrientov,“ vysvetľuje Nemi. Ideálne je zjesť denne päť až šesť orechov. Tiež avokádo je bohaté na vitamín E a mononenasýtené tuky, aké má extra panenský olivový olej a ktoré sú pre organizmus dôležité. Ideálnymi raňajkami je celozrnný chlieb s polkou avokáda a semienkami slnečnice a sezamu.


Mohlo by vás zaujímať: Minerály sú pre zdravie nevyhnutné: Viete, ktorými potravinami ich doplníte?


Nezabúdajte na minerály

Pomôcť môžu aj minerálne soli. Železo napríklad dodáva energiu, zatiaľ čo draslík je užitočný pre mozog a rovnováhu krvného tlaku. Horčík pomáha čeliť obdobiam napätia.

Kde ich nájdeme? Sušené ovocie je bohaté na horčík a je vhodné ako desiata či olovrant k potlačeniu hladu. Sladké zemiaky majú dosť draslíka, ale aj stopy vápnika a sodíka, zinku a horčíka,dodáva Loreto Nemi.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, La Reppublica
Odporúčame