Jesť zdravo a nezruinovať sa? Odborník radí, ako na to

Ovocie

sxc.hu

,,Kvalitné jedlo je drahé, a preto si ho nemôžeme dovoliť,“ hovorí v súčasnosti mnoho ľudí. Podľa odborníka na zdravú výživu však ide skôr o výhovorku a keď sa niekto zdravo stravovať chce, podarí sa mu to aj s obmedzeným rozpočtom. Ako na to?

Jesť zdravo a nezruinovať rodinný rozpočet je podľa odborníka na zdravú výživu Pavla Suchánka možné. Kvalitné mäso či šunka sú síce drahšie ako šunková saláma alebo párky, k nasýteniu ich ale stačí menej a sú v nich dôležité živiny, zatiaľ čo v saláme sú náhradky, veľa tuku a soli. V lacných párkoch mäso často ani nie je, preto je lepšie sa podozrivo lacným potravinám vyhnúť.

Nedajte sa zlákať akciami

Spochybnil tiež zľavové akcie, kedy za zlomok ceny sa dá kúpiť napríklad väčšie množstvo plnotučných jogurtov. Kým bežne by človek za deň zjedol jeden alebo dva, zje ich z veľkonákupu päť aj viac, keď už ich má. Stúpne mu tak hladina cholesterolu a môžu získať nadbytočné kilá. „Celkovo človek neušetrí, pretože na zvýšený cholesterol si musí kúpiť lieky,“ povedal. Podobná situácia platí aj o iných puchutinách v akcii – napríklad zemiakových lupienkoch alebo čokoláde. Ľudia ich nakúpia do zásoby na oslavu, často sú však zjedené oveľa skôr.

Základné potraviny stačia

„Ak sa naučíme variť zo základných potravín, určite sa budeme stravovať zdravšie, a som presvedčený že aj lacnejšie, ako keď budeme kupovať lacnejšie potraviny s menej kvalitným zložením a budeme sa orientovať len podľa ich ceny, prípadne chuti, ale nie podľa zloženia,“ povedal Suchánek. Významné úspory sa podľa neho dajú dosiahnuť tým, že namiesto balených vôd a limonád s umelými sladidlami sa pije voda z vodovodu, prípadne ochutená prírodným sirupom.


Mohlo by vás zaujať: Zdravá strava nemusí byť drahá: Čo si dopriať aj pri obmedzenom rozpočte?


Pozor na solenie a glutamán

Veľkým zlom je podľa Suchánka výrazné presáľanie, a to nielen kuchynskou soľou, ale aj soľou pre posilnenie mäsovej chuti pokrmu – glutamánom. Soľ prekryje chuťové nedostatky nekvalitnej potraviny a konzervuje ju, takže sa tak rýchlo nepokazí. Výskumy podľa Suchánka potvrdili, že soľ posilňuje chuť k jedlu. Slanosť si potom človek kompenzuje sladkosťami. „Spojitosť s nadváhou, vysokým tlakom alebo cukrovkou je tak viac než istá,“ dodal.

Zdravé tipy

  1. Kupujte menej potravín, ale o to kvalitnejších. Kvalitný neznamená vždy zahraničný alebo BIO.
  2. Ak kupujete zeleninu, tak vypestovanú na Slovensku, nie prevážanú cez pol sveta. Preverení dodávatelia bývajú na farmárskych trhoch, skúsiť môžete aj nákup z dvora.
  3. Neutrácajte za balené vody a sladené limonády. Obmedzením ich nákupu prospejete peňaženke aj zdraviu.
  4. Pri nákupe sledujte podiel jednotlivých zložiek. Možno neušetríte hneď, ale dlhodobo áno – najmä za návštevy lekára a množstvo liekov, ktoré by ste museli zaplatiť.
  5. Sledujte informácie o kvalite potravín napríklad na webe potravinárskej inšpekcie, a výsledky testov potravín či kvality jednotlivých obchodov.

Ktoré cenovo dostupné a zdraviu prospešné potraviny si kupujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě, ČTK
Odporúčame