Joga je cesta k zdraviu a omladeniu: Vyskúšajte ju v boji za pevné a fit telo aj vy

Joga

plnielanu.sk

Cítite pokles vitality, ráno vstávate z postele celý dolámaný a striedavo vás bolí všetko? Ak si myslíte, že je to preto, lebo ste práve prekročili štyridsiatku, alebo už máte dávno po nej, ste na omyle. Aj v pokročilom veku sa môžete cítiť dobre. Stačí zmeniť zaužívaný životný štýl, a tak prispieť k fyzickému aj duševnému zdraviu.

Možností je viac, my vám predstavíme jednu z nich – jogu. Môžete ju cvičiť bez akéhokoľvek vekového či zdravotného obmedzenia, individuálne aj kolektívne, doma aj v kurzoch. Pomocou jednoduchých cvikov môžete objaviť svoje skryté možnosti a schopnosti.

Ak sa vám zdá cvičenie jogy zložité, vôbec sa nemusíte báť. Cviky zvládne každý. Vykonávate ich podľa svojho tempa – účinok sa dosahuje aj pri tom pomalšom. Dôraz je na koncentrácii a zosúladení pohybu a dychu. To sa treba naučiť a potom aplikovať. Dokážete si tak prečistiť a uvoľniť svoje telo za každých okolností, najmä stresových.

Joga ako životný štýl

V minulosti sa z nevedomosti joga považovala za náboženstvo alebo dogmu. Postupne, s pribúdajúcimi informáciami a literatúrou, sa dostala na zaslúžený piedestál ako uznávaný životabudič a zlepšovač nálady usilujúci sa o harmóniu duše a tela. Jej podstatou je spojenie človeka s okolitým svetom a uvedomenie si seba samého. Jednoduché telesné a dychové cvičenia pomáhajú v tele obnovovať rovnováhu a získať vnútorný pokoj. Eliminujete tak negatívne dôsledky z napätia a stresu, ktoré sú podstatou mnohých civilizačných ochorení a skracovania života. Negatíva si nepúšťate do svojho vnútra, ale ich predýchate a vydýchate. Otvoríte tak cestu na vpúšťanie životodarného kyslíka do organizmu. Cibrením intuície sa naučíte zmeniť pohľad na svet, seba samých a problémov okolo vás, žiť kvalitnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Zostaňte aktívni aj na dôchodku: Týchto 10 cvičebných tipov naštartuje aj vás!


Benefity z cvičenia jogy

Tým, že sa naučíte jogové cviky, dokážete ovládnuť pocity vyvolané mimo vašej vôle a priaznivo ovplyvniť celý telesný metabolizmus. Sami tak dokážete predísť poškodzovaniu organizmu, ktorého podstata spočíva v psychogénnych ochoreniach vyvolaných stresom, negatívnym myslením a pod. Okrem rozvoja koncentrácie pomáha joga získať sebadôveru. Umožňuje ľahšie zvládať problémy v osobnom a pracovnom živote. Precvičením brušných svalov, panvovej oblasti, chrbtice a vôbec celého tela sa pozitívne účinky prejavia aj pri:

 • eliminácii civilizačných ochorení (srdcovocievne ochorenia, obezita, bolesti chrbta, vyčerpanosť)
 • odbúravaní stresu
 • krvnom a lymfatickom obehu
 • stimulovaní prekrvenia orgánov a okysličenia celého tela
 • lepšom trávení a činnosťou vnútorných orgánov
 • posilňovaní imunitného systému
 • znovuobnovovaní flexibility chrbtice
 • aktivizovaní činnosti obličiek, pečene, sleziny
 • aktivizovaní orgánov tráviaceho traktu
 • črevných poruchách a optimalizácii činnosti čriev (zápcha, hnačka a plynatosť)
 • pozitívnom vplyve na celý nervový systém
 • pozitívnom pôsobení na panvovú oblasť (na ženské problémy a problémy s potenciou).

Joga pre starších

Druhov jogy je viac. „Joga je mimoriadne vhodné cvičenie pre starších. Pohyby nie sú náročné na rýchlosť. Každý cvičí podľa svojich schopností a možností. Základ je v spojení dychu a pohybu a v poznaní samého seba. Cvičenie v kolektíve je len návod ako cvičiť, joga sa cvičí doma, v ponorení sa samého do seba. Vítaní na našom cvičení sú ale aj mladí ľudia, ktorí potrebujú tiež cvičiť. Pomocou jogy spoznajú vlastné telo a znížia si stres. Teraz cvičíme vonku , pod stromami – na čerstvom vzduchu,“ vysvetlila certifikovaná cvičiteľka jogy Elena Šantavá.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte si do tela presne podľa vášho veku: Aký šport je šitý pre vás?


Zoznámte sa a zacvičte si jogu zadarmo

Ak máte záujem urobiť niečo pre svoje zdravie, môžete si prísť v júli a auguste každý utorok od 17.00 – do 18.00 h bezplatne zacvičiť na bratislavskú lúku vedľa ihriska pri Chorvátskom kanáli na Ševčenkovej ulici. Cvičí sa len pri priaznivom počasí (keď neprší alebo nefúka silný vietor). Stačí si zobrať so sebou iba karimatku, cviky sa robia v sede, ľahu a stoji. Vítaní sú aj ľudia so zdravotnými problémami, pri cvikoch sa upozorňuje aj na kontraindikácie – vysoký krvný tlak, problémy s kĺbmi, krčnou chrbticou. Je vždy lepšie cvičiť hoci aj málo, ale za každých okolností, než vôbec.

Minulý rok sme sa rozhodli urobiť niečo pre zdravie ľudí po 40. Prihliadali sme nielen na vek, ale do úvahy sme brali aj prevažne sedavý spôsob života a jeho negatívne následky na kondíciu. Pod krédom: Fit v každom veku (facebook/rozlet-fitvkazdomveku) sme si zvolili jogu so špeciálnymi cvikmi pre starších. Ľuďom sa zapáčila. Čo nás veľmi tešilo, chodili aj celé rodiny. Preto aj tento rok v lete pokračujeme v tejto zdravej aktivite. Sme radi, že našu snahu o zdravý životný štýl podporil aj petržalský miestny úrad a prispel nám finančnými prostriedkami na cvičenie. Výhodou je, že s podstatou jogy sa môžu oboznámiť aj ľudia, ktorí ju nepoznajú. Ak ich cvičenie osloví, môžu v ňom pokračovať v jesenných či zimných mesiacoch v centrách jogy, ktorých je už našťastie dosť, alebo ich praktizovať doma,” uviedla Dana Hanáková, riaditeľka Občianskeho združenia Rozlet.


Vyskúšali ste už jogu? Ako sa vám toto cvičenie pozdávalo? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom do .

Zdroj: plnielanu.sk, Archív OZ Rozlet, Viola
Odporúčame