Jogurty vo vašej chladničke: Podľa čoho sa orientovať pri ich nákupe?

Jogurt

photl.com

Dávno sú preč časy, keď sme si pri kúpe jogurtu mohli vybrať z dvoch možností – biely alebo ružový. Dnes ich ponúkajú výrobcovia desiatky druhov. Ako sa v nich vyznať a podľa čoho vyberať?

Nie je jogurt ako jogurt

Už označenie výrobku podľa Potravinového kódexu o výrobkoch z mlieka veľa napovie. Jogurtom možno označiť kyslomliečny výrobok z kravského, ovčieho alebo kozieho mlieka, fermentovaný určenými mikroorganizmami. Ak výrobok nespĺňa kritériá na množstvo beztukovej sušiny, prítomnosť živých charakteristických mikroorganizmov a množstvo prídavných zložiek, výrobcovia používajú prívlastok „jogurtový“ – dezert, krém, koktail, želé.

Označenie krajiny pôvodu nájdete na obale v malom ovále, skratka SK vo vrchnej časti označuje slovenský výrobok.


Mohlo by vás zaujať: Vyberáme medzi jogurtami: Ktorý je pre vás ten najlepší?


Ideálny obsah tuku

Podľa obsahu tuku sa jogurty z kravského mlieka delia na:

  • smotanové – obsah tuku najmenej 10% hmotnosti
  • plnotučné – 3 až 10% tuku
  • so zníženým obsahom tuku – viac ako 0,5 a menej ako 3%

Výrobcovia sú povinní označovať jogurty množstvom tuku v hmotnostných percentách. Prirodzene sa vyskytuje v mlieku tuk, v ktorom sú rozpustené vitamíny A, D, E, K, karotenoidy, fosfolipidy (hlavne lecitín) a cholesterol. Pre naše trávenie a lepšiu vstrebateľnosť týchto látok je optimálny obsah tuku 3-4% ako v neupravenom mlieku.

Ak máte vyšší cholesterol, vyhýbajte sa smotanovým jogurtom a vyberajte si výrobky s obsahom tuku 3%. Výrobky so zníženým obsahom tuku síce obsahujú menej kalórií a cholesterolu, z výživového hľadiska sú však nevhodné pre deti. Vyšší obsah tuku vylepšuje chuťové vlastnosti výrobku, zároveň však telo z jogurtu získa úmerne menej bielkovín a vápnika.

Ovčí jogurt z neupravovaného mlieka obsahuje minimálne 5,5% a kozí viac ako 3% tuku.

Prídavné nemliečne zložky – čo o nich treba vedieť?

  • prírodný biely jogurt nesmie obsahovať žiadne iné zložky – škroby, stabilizátory, želatínu a pod.
  • ochutené ovocné jogurty musia obsahovať určený podiel ovocnej zložky, zvyčajne 45 g ovocia na kilogram výrobku. Zároveň však obsahujú stabilizátory, zväčša aj farbivá a cukor, zahusťujúce látky ako sušené mlieko a škrob
  • ak sa stretnete s označením jogurt s príchuťou, vedzte, že v tomto prípade je ochucujúca zložka zastúpená v menšom množstve a môžu byť pridané aj vonné látky
  • diabetici by mali vedieť, že hlavnou zložkou ochucujúcich prídavkov je cukor, preto je uvádzaný v zozname prísad na prvom mieste

Mohlo by vás zaujať: Milujete jogurty? Takto si doma vyrobíte svoj vlastný!


Priateľské mikroorganizmy

Pri výrobe jogurtov sa používajú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré dávajú hotovému produktu chrakteristickú chuť a konzistenciu. Základnými sú streptokok thermophilus a laktobacil bulgaricus. Označenie bifidový alebo acidofilný jogurt majú výrobky, ktoré používajú iné druhy probiotických kultúr. Všetky jogurty musia obsahovať aspoň milión aktívnych jednotiek na gram jogurtu.

Vďaka fermentačným procesom jogurty dobre tolerujú aj ľudia, ktorí nedokážu tráviť mliečny cukor laktózu, keďže v kyslomliečnych výrobkoch je jeho množstvo znížené. Čím vyšší podiel ochucujúcich zložiek je v jogurte, tým menej užitočných probiotík obsahuje. Ak sa viečko jogurtu vyduje, je to spôsobené činnosťou kvasiniek a plesní v dôsledku nesprávneho skladovania alebo kontaminácie vo výrobe.

Na čo pozor pri obale?

Plast alebo sklo? Plastové tégliky sú ľahšie a lacnejšie, sklenené obaly umožňujú opakované použitie, sú bezpečnejšie na prenášanie, ak si jogurt berieme so sebou do práce alebo na cesty. Pri plastových obaloch stojí za povšimnutie z akého materiálu sú vyrobené. Recyklačný kód PP alebo číslica 5 označuje polypropylén, ktorý sa považuje za bezpečnejší ako obal z polystyrénu (PS, číslica 6), ktorý je menej odolný voči kyselinám a teplote.


Máte radi jogurty? Ktoré druhy si najčastejšie kupujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Mária
Odporúčame