K bezpečnosti na cestách môže prispieť každý z nás: Čo dokážete spraviť aj vy?

Doprava v Bratislave.

Zdroj: Getty Images

Cestná premávka nie je len o vodičoch motorových vozidiel. Jej dôležitou súčasťou sú aj chodci, cyklisti či kolobežkári. Každý z účastníkov cestnej premávky môže spôsobiť dopravnú nehodu, ale zároveň svojou mierou prispievať k vyššej bezpečnosti. A to hneď niekoľkými spôsobmi.

Na slovenských cestách vyhaslo až 226 životov

V roku 2021 sa na Slovensku stalo celkom 11 886 dopravných nehôd a 869 ľudí bolo ťažko zranených. Zomrelo však až 226 osôb, z toho 54 chodcov a 15 cyklistov. Najviac obetí z celkového počtu bolo v okrese Nové Zámky, kde nehody neprežilo 17 ľudí. Máme ale aj tri okresy, kde neprišiel o život nikto. Ide o okres Martin, Turčianske Teplice a Stará Ľubovňa.

Významnú úlohu pri nehodách zohráva aj alkohol. Kvôli zvýšenej hladine alkoholu v krvi zavinili vodiči motorových vozidiel 1 372 dopravných nehôd, motocyklisti 27, chodci 58 a cyklisti 101 nehôd. Mimochodom, až u 9 307 vodičov zistili policajti prítomnosť alkoholu v krvi, u cyklistov išlo o číslo 5 194.

Zodpovednosť je na každom z nás

Myslite na to, že účastníkmi cestnej premávky sa stávate skoro vždy, keď opustíte svoj domov. Stačí, že vyjdete z domu, a už ste v pozícii chodcov. Kým vodič auta, autobusu či nákladiaka je chránený „plechmi“, chodca nemá čo ochrániť. Práve preto sa veľa nehôd končí vážnymi trvalými následkami alebo dokonca až smrťou.

Podobne rizikovou skupinou sú aj cyklisti. Tí sa štandardne pohybujú v blízkosti motorových vozidiel, v dôsledku čoho neraz vznikajú kolízne situácie. Mimochodom, vodiči musia do rýchlosti 50 km/h dodržiavať pri obchádzaní chodcov, cyklistov alebo malých motocyklov dostatočný odstup, spravidla aspoň 1 meter, vo vyššej rýchlosti spravidla 1,5 metra. Pamätajte na to za každých okolností.

Vodička auta s mobilom a cyklista.
Zdroj: Getty Images

Kroky k vyššej bezpečnosti na cestách

V spolupráci s oddelením bezpečnosti cestnej premávky (v skratke BECEP), ktoré je súčasťou Ministerstva dopravy a výstavby SR, vám prinášame niekoľko jednoduchých tipov, ktoré môžete ihneď použiť v praxi. Hoci na prvý pohľad ide o drobnosti a pre mnohých ľudí samozrejmosť, v skutočnosti ich mnoho účastníkov cestnej premávky banalizuje, pritom sú veľmi dôležité.

1. Pozor na konzumáciu alkoholu

Alkohol negatívne ovplyvňuje fungovanie ľudských zmyslov a motoriku. Po jeho konzumácii hrozí niekoľkonásobne vyššie riziko, že si napríklad nevšimnete  prichádzajúce auto alebo že nešťastne spadnete priamo na cestu. Preto ak idete večer do podniku či na oslavu a doprajete si zopár pohárikov, domov choďte radšej taxíkom alebo verejnou dopravou. Rozhodne nesadajte na bicykel alebo e-kolobežku, rovnako sa snažte vyhýbať kráčaniu po krajnici, ktoré môže byť v podnapitom stave veľmi nebezpečné.

2. Vidieť a byť videný

Ak je vonku znížená viditeľnosť – skoro ráno, večer, počas noci, v hmle, snežení či daždi –, dbajte na to, aby vás ostatní účastníci premávky dobre videli. Ideálnym riešením je nosenie farebného oblečenia v kombinácii s reflexnými materiálmi. Vhodným doplnkom je reflexná vesta alebo reflexný pásik, ktorý si môžete dať na ruku, nohu, ruksak alebo kabelku. V súčasnosti je na trhu nepreberné množstvo rôznych reflexných prvkov, ktoré sú nielen účinné, ale aj módne.

Pokiaľ idete na bicykli, uistite sa, že máte odrazky vpredu, vzadu, na oboch pedáloch a na lúčoch kolies. Takisto je povinnosťou mať na bicykli predné biele a zadné červené svetlo. Vodiča zo skúseností upúta prerušované zadné červené skôr ako stále červené svetlo. Odporúčame tak používať zadné svetlomety, ktoré ponúkajú aj funkciu blikania. Pozor, aj čoraz populárnejšie e-kolobežky musia za zníženej viditeľnosti svietiť vpredu bielym a vzadu červeným svetlom!

3. Buďte ostražití

Keď sa pohybujete v cestnej premávke, majte všetky zmysly „zapnuté“ na sto percent. Počúvanie hudby v slúchadlách, prípadne hľadenie do telefónu výrazne odpútava vašu pozornosť od okolia a môže mať pre vás fatálne následky. Snažte sa čo najviac sledovať premávku okolo seba, keďže krízová situácia môže nastať v extrémne krátkom čase. Pokiaľ ste ostražití, dokážete oveľa lepšie predvídať a vyhýbať sa potenciálnym kolíziám.

4. Informujte ostatných, buďte vzorom pre svoje deti alebo vnúčatá

Keď vidíte, že niekto nedodržiava pravidlá cestnej premávky, prípadne svojím konaním ohrozuje ostatných účastníkov, neignorujte ho. Snažte sa ho slušne upozorniť. Informovanie a vzdelávanie je dôležité najmä v prípade detí, ktoré si často neuvedomujú mnohé riziká. Ak s deťmi napríklad bežne prebiehate cez priechod pre chodcov na červenú, vytvárate v nich dojem, že to je normálne, a stávate sa tak negatívnym vzorom pre ich ďalšie správanie v cestnej premávke.

Pomôžte aj vy dosiahnuť unikátny cieľ

Každý jeden účastník cestnej premávky si musí uvedomovať nástrahy, ktoré na neho číhajú na ceste každý deň. Aby sme predišli vážnym a tragickým dopravným nehodám, mali by sme sa snažiť byť zodpovednejšími, ohľaduplnejšími a pozornejšími voči ostatným účastníkom cestnej premávky. My všetci sme totiž súčasťou „Vízie nula“. O čo vlastne ide? Jej prioritným cieľom je snaha o dosiahnutie nulového počtu úmrtí a ťažkých zranení pri dopravných nehodách na slovenských cestách do roku 2050. Prispieť k tomu svojím konaním môžete aj vy.

VIAC TIPOV O BEZPEČNOSTI V CESTNEJ PREMÁVKE

BECEP - Vízia nula.
Zdroj: BECEP
Zdroj: PR článok
Odporúčame