K tvorbe vrások prispieva mnoho faktorov: Pokúste sa im vyhnúť

Tvár

gettyimages

To, že pokožka stráca po dvadsiatom roku života svoju pružnosť, je holý fakt, ktorý sa dá ovplyvniť len veľmi ťažko. Vrásky na tvári pribúdajú, či chcete alebo nie. Len málokto vďačí matke prírode za také gény, kvôli ktorým sa ho vrásky netýkajú. Tvorbu vrások však neovplyvňujú len gény, ale aj životný štýl a nevhodné návyky, ktorých by ste sa mali čo najskôr zbaviť.

Biely cukor

Príliš častá konzumácia bieleho cukru výrazne prispieva k tvorbe vrások. Dlhé roky sa o tom len špekulovalo, no nedávne štúdie tieto domnienky potvrdili. Cukor prispieva k predčasnému starnutiu pleti, ktoré sa prejavuje vačkami pod očami, viditeľnými vráskami a ovisnutým okolím očí aj pier. Nielen to, biely cukor prispieva aj k tvorbe akné a preto sa ľuďom s problematickou pleťou neodporúča jesť vôbec.

Riešenie: V obchodoch sa dá nájsť už nespočetné množstvo zdravých náhrad za biely cukor. Ideálny je napríklad med či stévia.


Mohlo by vás zaujímať: Anti-agingová masáž tváre: Minúta denne a vrásky sa od vás budú držať ďalej


Fajčenie a alkohol

Dobre známymi faktormi, ktoré spôsobujú tvorbu vrások je aj časté požívanie alkoholu a fajčenie. Čo sa týka fajčenia, je jedno či ide o aktívne alebo pasívne. Oba druhy spôsobujú vrásky a prispievajú k tomu, že je pokožka veľmi suchá a stráca svoju regeneračnú schopnosť. U fajčiarov je preto starostlivosť o pokožku nesmierne dôležitá a mali by jej venovať oveľa väčšiu pozornosť, ako nefajčiari.

Riešenie: Obmedzenie fajčenia aj alkoholu na minimum.

Naťahovanie pleti

Pokožke škodí aj to, ak si ju neustále naťahujete. Preto pozor aj na nanášanie mejkapu a kreslenie linky, pri ktorom oči naťahujeme. Pokožka by sa nemala zbytočne namáhať, predovšetkým tá okolo očí, ktorá je najjemnejšia. Takisto pozor aj na odličovanie, na ktoré by sa mali používať jemné a vyživujúce prípravky. Škodlivé je aj časté pretieranie očí, ktoré spôsobuje vrásky, tmavé kruhy pod očami a pigmentové škvrny.

Riešenie: Zbytočne si pleť nenaťahovať, nešúchať si ju uterákom a nepoužívať peeling viac ako dvakrát do týždňa.


Mohlo by vás zaujímať: Hladšia pleť a menej vrások? Pomožu masky, tvárová gymnastika aj pitný režim


Výkyvy hmotnosti

Ďalším, možno trochu nečakaným faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje tvorbu vrások, sú aj diéty s jojo efektom, respektíve časté výkyvy hmotnosti. Je to spôsobené tým, že pri strate hmotnosti, ale aj pri jej návrate je pokožka namáhaná. Vrásky tak pribúdajú a preto niet divu, ak tvár pôsobí strhane a bez života. Takisto sa môže stať, že pokožka stratí svoju pružnosť.

Riešenie: Ak sa rozhodnete schudnúť, zvoľte taký spôsob, ktorý bude čo najúčinnejší. Vyhýbajte sa nezmyselným diétam bez dlhodobého efektu.

Žutie žuvačky a pitie cez slamku

Ak neustále žujete žuvačky nečudujte sa, ak sa vám okolo pier robia drobné vrásky. K tvorbe takýchto vrások prispieva aj časté pitie cez slamku či špúlenie pier pri poťahovaní z cigarety. Pri týchto pohyboch sú svaly a pokožka okolo úst príliš namáhané, čo sa odráža na vzniku nepekných liniek. Tie vedú k vzniku hlbokých vrások.

Riešenie: Obmedzenie týchto zlozvykov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď vrásky zdobia aj vašu tvár: Vyhlaďte ich pomocou prírody!


Málo spánku a stres

Dlhodobý stres je pre zdravie človeka veľmi nebezpečný, pretože podporuje tvorbu stresového hormónu kortizolu. Navyše, ak kvôli stresu málo spíte, vaše zdravie je ohrozené dvojnásobne. Výsledkom môžu byť nepekné vrásky, strhaná a unavená pleť, ale aj vážne zdravotné problémy.

Riešenie: Vyhýbajte sa stresovým situáciám a spite aspoň sedem hodín denne.

K tvorbe vrások prispieva aj:

  • nadmerné slnenie
  • beh
  • umývanie tváre mydlom
  • nedostatok tekutín
  • znečistené ovzdušie
  • nezdravá strava
  • častý peeling tváre

Myslíte si, že máte veľa vrások? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lenka
Odporúčame