Chorvátske mesto je pokladom, dostanete sa sem aj letecky: Hneď si vás získa a má všetko, čo potrebujete k dokonalej dovolenke!

Dubrovník

Dubrovník je perlou Jadranu. Zistite prečo! (Zdroj: unsplash.com/Spencer Davis)

Leto je v plnom prúde a ľudia sa delia na dve skupiny. Tí, čo majú dovolenku za sebou a tí, ktoré ju majú ešte len pred sebou. Pokiaľ patríte do tej druhej skupiny aj vy a váhate, kam sa tento rok vybrať, nechajte si poradiť. Naším tipom je nádherný chorvátsky Dubrovník. Je vhodný pre rodiny s deťmi, mladých ľudí aj tých starších. Do mesta sa zamiluje každý.

Malé mesto s obrovskou dušou

Dubrovník sa nachádza na úplnom juhu Chorvátska. Toto mesto, ktoré obýva niečo cez 43-tisíc ľudí, patrí k tomu najkrajšiemu, čo krajina ponúka. Možno aj preto sa mu pripisuje výraz Perla Jadranu. Z Bratislavy sem trvá cesta autom približne 10,5 hodiny. Z Košíc a zo Žiliny je to až 12 hodín cesty.

Ak sa rozhodnete pre takýto tip dopravy, skúste si cestu rozplánovať a zastavte sa po ceste na 1 až 2 noci aj v inej časti Chorvátska. Vďaka tomu vám cesta rýchlejšie ubehne. Druhou možnosťou dopravy je ísť letecky. Do Dubrovníka lietajú aj nízko nákladové aerolinky. Let s Ryanairom z Viedne trvá približne iba hodinu a pol.

História, ktorá vás dostane

Centrum Dubrovníka je pôsobivé a podľa nás patrí k tým najkrajším v Európe vôbec. Určite za to môžu aj hradby, ktoré sú dlhé až dva kilometre a vysoké neuveriteľných 25 metrov. Pohľad z nich na šíre more a mesto samotné je nádherný a určite sa oplatí prejsť sa nimi. Samotné mesto bolo postavené ešte v 7. storočí a história sála z každého jeho metra. Aj preto bolo ešte v roku 1979 zapísané na Zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

V spleti uličiek sa nachádzajú malé kaviarne, reštaurácie a obchodíky. To však znamená, že cestou k nim musíte zdolať niekoľko schodov. Nie je to však také zlé a nemáte sa čoho báť. Okrem toho, neraz po meste pochodujú aj muži oblečení v historických outfitoch. Vyberte sa prejsť po už spomínaných hradbách, zastavte sa v lekárni vo františkánskom kláštore, ktorá patrí medzi najstaršie v Európe. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie vo vás zanechá silný dojem a takzvaný Rector’s Palace patrí k tomu najkrajšiemu v meste. 

Tip redakcie: Ak patríte k fanúšikom seriálu Game of Thrones tak vedzte, že slávny seriál sa natáčal práve tu. Aj preto tu nájdete mnoho obchodíkov venovaných práve tomuto seriálu. Existuje dokonca mapa, ktorá vás prevedie po miestach, kde sa natáčali známe filmové scény. 

Nádherné pláže

Ak možno Chorvátsku niečo vytknúť, tak sú to kamienkové pláže, ktoré nie sú také pohodlné ako tie pieskové. Na druhej strane, vďaka kamienkom je more o to čistejšie a vždy je možnosť prenajať si ležadlá so slnečníkom. Medzi tie najkrajšie pláže za nás radíme Copacabana Beach, Lapad Beach, Sveti Jakov či Banje Beach. V meste bezproblémovo fungujú taxislužby alebo aplikácie určené na cestovanie. Cena je viac ako prijateľná. Stále však existuje možnosť prenajatia si auta, skútra alebo MHD.

Tip redakcie: Aj keď ide o kamienkové pláže, sú krajšie ako na mnohých miestach Chorvátska. Pláž Banje je dokonca jednou z najkrajších pláží sveta. Za nás sa však v Dubrovníku nachádzajú aj krajšie. Odporúčame vám pohybovať sa po meste s Uberom. Nezabudnite si nainštalovať do mobilu aplikáciu.

Veríte na povery?

Blízko Dubrovníka sa nachádza aj ostrov Lokrum, na ktorý je možné dostať sa trajektom. S ostrovom sa spája aj zvláštna povera a síce, že niekdajší obyvatelia ostrova Benediktíni museli na príkaz Napoleona ostrov opustiť. Zakliali tak každého, kto by si ostrov raz chcel privlastniť. Dodnes tak platí zákaz nocovania na ostrove. Určite sa sem vyberte, je tam pokoj a vo vzduchu sa nesie magická atmosféra.

Tip redakcie: Dubrovník je obľúbenou destináciou mnohých ľudí. Aj preto vám odporúčame jeho návštevu až koncom leta alebo začiatkom septembra, kedy je more vyhriate a počasie je ešte stále slnečné. Zdroj: plnielanu.sk, letenkyzababku.sk, novalja.sk
Odporúčame