Kam nechodí slnko, tam chodí lekár: Slnečný svit je najúčinnejšou dezinfekciou

Slnečný svit

gettyimages

Staré príslovie hovorí, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Zdá sa, že ľudová slovesnosť začína byť, aspoň v tomto prípade, podporovaná vedou. Ukázalo sa totiž, ako vplýva slnečný svit na boj s baktériami, čo je mimoriadne zaujímavé pri „očisťovaní“ domácností, ale i pracovného prostredia alebo nemocníc.

Slnečné svetlo môže byť najlepšou dezinfekciou. Vyplýva to z novej štúdie, podľa ktorej slnečné lúče prúdiace do domu ničia zhruba polovicu živých baktérií v prachu. Slnečné svetlo tak môže zničiť potenciálne škodlivé mikroorganizmy spojené s dýchacími chorobami, čo by si mali vziať k srdcu ako nemocnice, tak rodiny, uvádzajú vedci z Oregonskej univerzity.

Overené slnko

Vedci pozbierali prach z domácich vysávačov a nechali ho počas 90 dní ležať v miniatúrnych izbách. Tie boli buď zatemnené, alebo mali okná, ktorými dovnútra prúdilo slnko a ultrafialové svetlo. Keď potom prach analyzovali, zistili, že slnko zničilo baktérie blízko spojené s druhom Saccharopolyspora rectivirgula.

Táto baktéria spôsobuje takzvané farmárske pľúca, čo je označenie pre pľúcne ochorenie, ktoré postihuje najmä pracovníkov v poľnohospodárstve a má tak akútnu, ako aj chronickú formu.


Mohlo by vás zaujímať: 3 tipy, ako vám môže svetelná terapia pomôcť v jesennom období


Nemôže uškodiť

Doktor Ashkaan Fahimipour, ktorý viedol štúdiu na Oregonskej univerzite, odporúča ďalší výskum, ale hovorí: Na základe našich zistení nevidím žiadnu ujmu, ak necháme do svojich domovov prúdiť trochu viac slnečného svetla, a dodáva: V nemocnici sa teraz vykonáva veľa krokov, ktoré majú brániť infekciám, a v budúcnosti by medzi ne mohlo pribudnúť aj slnečné svetlo ako lacné opatrenie, ktoré sa ľahko zaviesť.

Slnko účinné ako UV žiarenie

Pre svoj experiment vytvorili americkí vedci 11 miestností s kontrolovanou klímou a vo veľkosti zhruba tridsatiny bežnej obývačky širokej 4,3 metra. Do každej izby umiestnili prach z domácich vysávačov na Petriho miske.

Tento prach bol vystavený slnečnému svetlu prenikajúcemu oknom, UV svetlu filtrovanému zvonku, alebo úplnej temnote pri okne zakrytom hliníkovou platňou. O tri mesiace neskôr obsahovali prachové vzorky 12 percent živých baktérií, ktoré boli schopné reprodukcie, v porovnaní so 6,8 percenta prachových baktérií v izbe s prístupom slnečného svetla a 6,1 percenta vystavenými UV žiareniu.


Mohlo by vás zaujímať: Všeliek menom biolampa: V čom všetkom vraj dokáže pomôcť?


Prirodzený baktericid

Výsledky naznačujú, že slnečné svetlo je baktericídne, teda prostriedkom schopným ničiť baktérie, uvádza štúdia, ktorú vedci z Oregonskej univerzity zverejnili v odbornom časopise Microbiome. Podľa nich je možné, že vyvoláva chemickú reakciu, ktorá vyhubí mikroorganizmy.

Naša štúdia podporila po stáročia tradovanú ľudovú múdrosť, že slnečné svetlo má silu zabiť mikróby v časticiach prachu, hovorí doktor Fahimipour. Potrebujeme ale ďalší výskum, aby sme pochopili príčiny posunu mikrobiomu prachu po vystavení svetlu.

Budovy vplývajú na zdravie

Ľudia trávia väčšinu času vo vnútri budov, a teda je nevyhnutné ich vystavenie prachovým čiastočkám, ktoré obsahujú celú škálu baktérií vrátane patogénov, ktoré môžu spôsobiť choroby, dodal. „Preto je dôležité pochopiť, ako prvky budov, ktoré obývame, ovplyvňujú prachový ekosystém, a aký to môže mať dopad na naše zdravie.“


Máte v domácnosti každý deň dostatok slnečného svetla? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Daily Mail
Odporúčame