Kašeľ či zle sa hojace rany? Siahnite po divozele veľkokvetom

Divozel

thinkstockphotos.com

Divozel veľkokvetý nepatrí medzi príliš známe liečivé rastliny, hoci sa používal už v období antiky ako bylinka na priedušky a pľúca. Nazbierať ho môžete aj u nás, dokonca mnohí ho pestujú i v záhradách ako okrasnú rastlinu.

Ako vyzerá a kde rastie?

Divozel si môžete nazbierať aj u nás, dokonca ho mnohí pestujú i v záhradách ako okrasnú rastlinu

Divozel len tak ľahko neprehliadnete, pretože jeho výška sa môže pohybovať až do dvoch metrov. Výrazným poznávacím znakom sú žlté kvety, umiestnené na konci stonky, pričom kvietky sú nahusto vedľa seba. Divozel nájdete na kamenistých svahoch a lúkach, v blízkosti hrádzi či potokov, na okraji lesov, pri cestách, teda na miestach, ktoré sú slnečné. Rastie u nás a takmer v celej Európe.  Ak chcete využívať jeho pozitívne účinky a máte tú možnosť, pestujte ho v záhrade. Tak budete môcť zbierať kvietky postupne, ako kvitnú.


Mohlo by vás zaujať: Urýchlite hojenie drobných rán a popálenín: Ide to aj bez mastí z lekárne


Čo v ňom nájdete?

Divozel obsahuje množstvo látok, ako napríklad saponíny, fytosteroly, flavonoidy, rutín, karotenoidy, minerály a ďalšie. Divozel je rastlina, ktorá prospieva najmä dýchacím cestám. Pomôže pri chrípke, prechladnutí,  pri ťažkostiach s prieduškami a pľúcami, ale aj pri chronických ochoreniach dýchacích ciest. Je výborný na podporu vykašliavania, pretože zvyšuje sekréciu hlienu a navyše chráni sliznice pred zápalom. Siahnite po ňom vtedy, keď vás trápi kašeľ alebo trpíte astmou. Navyše divozel zmierňuje kŕče a eliminuje hnačku. Predstavuje aj vhodný prostriedok na detoxikáciu organizmu. V ľudovom liečiteľstve sa používa aj na úpravu menštruačného krvácania, pričom krvácanie podporuje.

Zbierame a sušíme divozel

Zbierajú sa kvety, lístky a dokonca i koreň. Ak chcete zbierať kvietky, nezabúdajte, že večer sa objaví púčik, ktorý okolo poludnia rozkvitne do krásy, ale popoludní pomaly odumiera a opadne. Najvyššiu kvalitu majú kvety vtedy, keď majú žiarivo žltú farbu a príjemnú medovú arómu.  Kvetky zbierame zhora nadol, pričom odtrhávame kvetné korunky s tyčinkami bez plstnatých kalíškov. Divozel kvitne počas letných mesiacov, teda ho môžete nazbierať od júna do septembra. Kvietky sa zbierajú za slnečného počasia.  Ak je možnosť, najlepšie sa usušia na slniku, uložené v tenkej vrstve. Možno použiť aj sušičku, avšak teplota nesmie presiahnuť 50 stupňov Celzia.


Mohlo by vás zaujať: Šalvia lekárska či „babské ucho“: Pomôže s trávením aj pri problémoch v prechode


Čaj z divozela

Na prípravu jednej šálky čaju treba jednu čajovú lyžičku sušených kvetov divozela. Zaleje sa vriacou vodou a nechá lúhovať 10 minút. Denná dávka je 3 až 5 šálok. Môže sa užívať aj dlhodobo, avšak pozor na prekročenie denného dávkovania, ktoré predstavuje maximálne 3 gramy.

Pomôže aj doma pripravený sirup

Ak vám príliš nechutí čaj, môžete si z divozela pripraviť sirup a ten užívať pri ťažkostiach s dýchacím systémom. Na prípravu sirupu budete potrebovať asi 600 ml silnejšieho odvaru z divozela. Odvar zohrejte a pridajte doň 500 g medu. Pri nízkej teplote nechajte med rozpustiť (pozor, pri teplote nad 45 stupňov Celzia sa ničí veľa prospešných látok v mede). Následne zmes prelejte do tmavej fľaše a nechajte vychladnúť.

Sedacie kúpele na hemoroidy

200 g sušených kvetov divozela si môžete pripraviť sedací kúpeľ, ktorý prinesie úľavu pri hemoroidoch. Uvedené množstvo kvetov zalejte studenou vodou a nechajte aspoň 8 hodín macerovať. Použite také množstvo vody, aby vám pri sedacom kúpeli siahala kúsok nad obličky. Po uplynutí stanovenej doby sa macerát zohreje, precedí a použije na sedací kúpeľ. Doba trvania kúpeľa je 20 minút.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti uší? Poradíme vám, ako s nimi zatočiť


Obklady z listov divozela

Divozel možno použiť aj zvonku na urýchlenie hojenia rán a vredov, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov,  opuchoch a ekzémoch. Na prípravu obkladu budete potrebovať odvar z hrste sušených listov divozela a 0,5 litra vody. Postup je jednoduchý. Divozel zalejte vodou a nechajte pozvoľna variť 10 minút. Následne preceďte, do odvaru namočte gázu (alebo vatový tampón) a priložte na postihnuté miesto.

Prírodný prostriedok na zosvetlenie vlasov

Na zvýraznenie svetlých vlasov sa zvyčajne používa harmanček, avšak dobrú službu vám preukáže aj divozel. Teda ak chcete vlasy zosvetliť prirodzenou formou, je dobrým pomocníkom. Stačí ak si z divozela pripravíte zápar –  2 – 3 čajové lyžičky sušených kvetov zalejte 0,5 l vriacej vody. Po 10-tich minútach preceďte a vlažným záparom opláchnite umyté vlasy. Nechajte voľne uschnúť.


Na čo všetko využívate divozel vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame