Káva vplýva na dĺžku života i kvalitu trávenia: Ideálne sú tri šálky denne

Káva

pixabay.com

Ak si človek raz navykne na kávu, je ťažké ju prestať piť. Tento nápoj má však množstvo pozitívnych účinkov, ak sa pije striedmo a s rozumom. Mnohé z nich ukazujú, že káva dokonca môže predlžovať život.

Štúdie hovoria áno

Z dvoch štúdií, ktoré boli zverejnené na stránkach Annals of Internal Medicine vychádza, že káva má skutočne pozitívne účinky na dĺžku života. Jedna z nich je prvým rozsiahlym európskym výskumom, do ktorého bolo zapojených cez 520 tisíc účastníkov z desiatich európskych krajín. Zaoberala sa súvislosťami medzi konzumáciou kávy a rizikom úmrtnosti a podpísalo sa pod ňu 48 vedcov z celého sveta.

Druhá štúdia je americká a jej hlavnou autorkou je Wendy Setiawanová z Univerzity Južnej Kalifornie. Zaoberala sa skúmaním súvislostí medzi pitím kávy a úmrtnosťou na vzorke 185 Afroameričanov, Latinoameričanov a Američanov japonského a kavkazského pôvodu. Obe štúdie preukázali, že priaznivé účinky kávy sú si podobné u všetkých etník.


Mohlo by vás zaujímať: Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo


Najlepšie sú tri šálky denne

V porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, je u tých, ktorí vypijú jednu šálku (235 ml) denne, o 12 percent nižšie nebezpečenstvo úmrtia na všetky choroby (srdcové choroby, rakovinu, mŕtvicu, cukrovku a dýchacie problémy či problémy s ľadvinami). Ešte lepšie je piť tri šálky denne: potom sa riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú, znižuje o 18 percent.

Obsahuje antioxidanty

Ako je možné vysvetliť pozitívne účinky kávy? „Káva obsahuje mnohé zložky, ako sú polyfenoly, silné prírodné antioxidanty, kyseliny chlorogenické a diterpeny, ktoré sú prítomné v hrozne a rastlinných balzamoch. To všetko má antioxidačné účinky,“ povedal Marc Gunter, zodpovedný za európsku štúdiu.

Antioxidačný účinok súhlasí s tým, čo bolo zistené už v Taliansku. V štúdiách Národného ústavu pre výživu v Ríme vedených pred niekoľkými rokmi sa porovnávali konzumácie ovocia a zeleniny s pitím kávy. „Ukázalo sa, že dve či tri šálky kávy denne majú antioxidačný účinok porovnateľný, a možno aj väčší než konzumácia porcie ovocia a zeleniny trikrát denne,“ uvádza riaditeľ School of Public Health pri Imperial College v Londýne Elio Riboli, spoluautor štúdie Marca Guntera.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Výborná na trávenie

Najväčší blahodarný účinok má káva na tráviacie ústrojenstvo. Oproti tým, ktorí kávu nepijú, majú tí, ktorí vypijú denne viac ako tri šálky, o 59 percent nižšie riziko úmrtia na choroby tráviacej sústavy, ak ide o mužov, a o 40 nižšie, ak ide o ženu. „Kto pije kávu, má rovnako lepší enzymatický profil pečene. Naviac je konzumácia kávy spojená s lepšou kontrolou glukózy a nižšou mierou zápalov v organizme. Kto pije kávu, má nižšie hodnoty C-reaktívneho proteínu, ktorý je markerom zápalu. To všetko prispieva k vysvetleniu toho, prečo majú kávu pijúci ľudia nižšie riziko úmrtnosti,“ uvádza Marc Gunter.

Nie je to o kofeíne

„Spojitosť medzi kávou a zníženým rizkom smrti bola zistená nezávisle na prítomnosti kofeínu v konzumovanej káve. Súdime, že ozdravný efekt teda majú iné látky obsiahnuté v káve,“ vysvetľuje Gunter.

Štúdie Marca Guntera a Wendy Setiawanovej nie sú jediné, ktoré sa zaoberali súvislosťami medzi kávou a zdravím. „V posledných dvoch či troch rokoch sa na túto tému uskutočnili rozsiahle výskumy najmä v Spojených štátoch a v Japonsku, ktoré tiež preukázali, že je konzumácia kávy spojená s nižšou úmrtnosťou v strednom i pokročilom veku,“ hovorí Elio Riboli. „V našej štúdii sme urobili krok vpred, pretože sme preukázali, že káva má ochranný účinok, pokiaľ ide o tráviace ústrojenstvo a kardiovaskulárny systém,“ dodáva.


Máte radi kávu? Koľko šálok denne si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK, La Repubblica
Odporúčame