Káva zo slonieho trusu: Niečo extra pre milovníkov kuriozít

Kávové zrná

thinkstockphotos.com

Cibetková káva? Zabudnite na ňu! Milovníci tohto nápoja majú nový hit – kávu, ktorá prechádza tráviacim traktom slonov. Postup však nie je nijako extra lákavý. Kávové zrná sa vyberajú z hromady slonieho trusu. Tieto zrnká sú základnou surovinou na prípravu jedného z najdrahších nápojov na svete.

Odľahlá oblasť Thajska, nachádzajúca sa pri hraniciach s Barmou a Laosom, je známa skôr obchodovaním s drogami; Kanaďan Blake Dinkin si ju ale vybral pre legálne podnikanie, ktoré kombinuje ochranu životného prostredia s obchodom. ,,Keď som svoj projekt vysvetlil chovateľom slonov, mysleli si, že som blázon,hovorí štyridsaťštyriročný zakladateľ spoločnosti Black Ivory Coffee, ktorá využíva tráviaci trakt slonov pri premene zŕn na luxusný nápoj.

Trávenie slonov zvíťazilo nad levmi a žirafami

Dinkin pôvodne zvažoval, že bude využívať tráviaci trakt cibetiek k produkcii kávy, ktorá vzniká zo zrniek vybraných z trusu týchto mačkovitých šeliem. Cibetky sa ale často chovajú v klietkach a kávovými zrnami sú kŕmené násilne, čo je v presnom protiklade k Dinkinovým snahám o ochranu životného prostredia. Na zozname potenciálnych zvierat na využitie boli tiež levy a žirafy, ale nakoniec sa Dinkin priklonil ku slonom, keď zistil, že títo chobotnatci v obdobiach sucha v juhovýchodnej Ázii niekedy sami od seba konzumujú kávu. Takisto sa spojil s charitatívnou organizáciou, ktorá zachraňuje slony pred zneužívaním v turistickom priemysle.


Mohlo by vás zaujímať: To správne presso: Viete ako má vyzerať, chutiť a voňať?


Ťažšie ako čakal

Výroba kávy zo slonieho trusu bola ale ťažšia, než kanadský podnikateľ predpokladal. ,,Domnieval som sa, že jednoducho vezmem zrná, dám ich slonovi a dostanem skvelú kávu,uviedol Dinkin. Počiatočné výsledky boli všakpríšernéa nepoužíteľné. ,,Trvalo mi ďalších deväť rokov, než som sa dočkal úspechu a získal to, čo som chcel,povedal.

Kávu vyberajú z trusu

V žalúdku slona na zrná pôsobia tráviace enzýmy a zrnká sa tiež marinujú v zmesi bylín a ovocia, ktoré zviera tiež požiera. Ako zrná postupujú zažívacím ústrojenstvom slona počas sedmnásťhodinového procesu tráviace kyseliny zbavujú zrná horkosti. Manželky chovateľov slonov potom vyberajú kávové zrná zo slonieho trusu, potom ich umyjú a vysušia na slnku. Táto práca pomáha zvýšiť príjmy miestnej komunity.


Mohlo by vás zaujímať: Obľúbená šálka kávy vždy neprospieva: Opatrní by mali byť najmä seniori


Cena nie je pre každého

Aby bol vyrobený kilogram kávy, musia slony skonzumovať okolo 33 kilogramov zŕn, spoločne s bežnými dávkami ryže a banánov. Výsledok ale za to stojí. Hlavnou prednosťou vzniknutého nápoja je jeho vzácnosť. Tento rok firma Black Ivory Coffee vyprodukovala približne 150 kilogramov kávy. Za jeden kilogram jej produktu sa platí 1880 dolárov, takže šálka espressa vyjde na 13 dolárov (vyše 11 eur).

Káva gurmánov

Zákazníkov firma nachádza medzi gurmánmi, ktorí sú ochotní zaplatiť astronomické ceny za neobvyklé produkty. Čoskoro bude káva spoločnosti Black Ivory Coffee k dostaniu v luxusných podnikoch v Paríži, Zürichu, Kodani a Moskve. Zatiaľ sa predáva len v prepychových hoteloch v Ázii, prevažne v Thajsku, ale aj v Singapure a Hongkongu.

Čo na to ochranári?

Riaditeľ nadácie pre záchranu slonov John Roberts nebol pôvodne kŕmeniu slonov kávovými zrnami naklonený, nakoniec sa ale s touto myšlienkou zmieril. ,,Kofeín sa z kávových zŕn neuvoľňuje, kým nedosiahne bod varu… takže je v poriadku, že ich slony požierajú,“ hovorí. Okrem toho, že produkcia kávy finančne pomáha rodinám chovateľov slonov, dáva firma tiež osem percent z predajnej ceny nadácii, a pomáha tak platiť veterinárnu starostlivosť a zariadenie pre chobotnatcov.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete kávu? Gurmáni si v našich obchodoch na svoje neprídu


Zábavné, ale chuťovo nič výnimočné

Uznanie milovníkov kávy si ale tento produkt musí ešte len získať. Aleaume Paturle z parížskej Café Lomi je presvedčený, že ide skôr o pútavý nápad než o nejaký chuťový zázrak. ,,Je to zábavné, ale nie je to žiadny špičkový produkt. Aby ste získali špičkovú kávu, je potrebné mať fermentáciu pod kontrolou a keď k nej dochádza v žalúdku zvieraťa, je taká kontrola zložitejšia,vysvetľuje.

Nádych exotiky

Ale aj keď je chuť nápoja trochu nekonzistentná, skutočnosť, že zrná prešli tráviacim traktom slonov v Thajsku, dodáva produktu romantické čaro, ktoré jeho predaj podporí, dodáva. V hoteli Anatara v Čchíengséne, kde sú niektoré zo slonov chované, sa vzácna káva pripravuje pred očami hostí v elegantnom francúzskom kávovare z 19. storočia. ,,Má unikátnu chuť, podotýka nemecká turistka Barbara Schautzová, ktorá vraj v nápoji rozoznáva karamelový a čokoládový nádych. ,,Vôbec nie je horká, dodáva.


Máte kávu v obľube? Vyskúšali by ste spomínaný raritný druh? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, AFP
Odporúčame