Kávičkári, pozor: Aj vôňa kávy stimuluje mozog k lepším výkonom

Káva

pixabay.com

Milovaná i nenávidená. Taká je káva, nápoj, ktorý bežne rozdeľuje spoločnosť. Veľká časť bez nej nedokáže existovať. Často ich v tom utvrdzuje aj veda, ktorá pripisuje káve množstvo pozitívnych vlastností. No sú však aj takí, ktorí sa s tým nezhodujú a považujú kávu za škodlivú, špeciálne v prehnaných dávkach.

Odborníci priznávajú káve rôzne kladné účinky na zdravie, predovšetkým podľa nich znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky a demencie. Niektorí vedci majú dokonca za to, že pitie kávy predlžuje život.

Káva, často vychvaľovaná pre svoje početné blahodarné účinky na zdravie, pôsobí podľa nového výskumu amerických vedcov pozitívne aj vďaka svojej vôni. Odborníci zistili, že už len aróma tiahnúca sa zo šálky kávy zrejme stimuluje mozog.


Mohlo by vás zaujímať: Je káva naozaj zdravá? Pri ktorej chorobe sa odporúča piť?


Funguje aj bez kofeínu

Bádatelia zo Stevens School of Business, Temple University a Baruch College skúmali, či vôňa kávy môže ovplyvniť kognitívne funkcie, teda napríklad pamäť a koncentráciu, aj keď napríklad nápoj ani neobsahuje kofeín. Pri jednom z pokusov sa vedci zamerali na výkon stovky študentov obchodnej školy pri skúške spočívajúcej z desiatky príkladov z algebry. Študentov rozdelili do dvoch skupín, pričom jedna spracovávala zadania v miestnosti, v ktorej bola cítiť káva. Druhá skupina skúšku absolvovala v miestnosti bez akéhokoľvek zápachu. Vedci konštatovali, že oveľa lepšie výsledky dosiahli študenti z prvej skupiny.

Aby zistili, či to bola naozaj vôňa kávy, ktorá viedla k lepšiemu sústredeniu, a tým pádom k lepšiemu výkonu, zostavili vedci pre dve stovky študentov dotazník. Otázky sa týkali toho, či študenti veria, že výkon človeka môžu ovplyvniť rôzne vône. Študenti v dotazníku uviedli, že ak by cítili kávu, mali by dojem, že sa lepšie koncentrujú a majú viac energie.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Ide o placebo efekt?

Výsledky výskumu podľa vedcov ukazujú, že už len aróma kávy môže mať podobný efekt ako konzumácia nápoja. Čiastočne to ale podľa nich môže byť dané očakávaním účastníkov štúdie, teda akýmsi placebo efektom vône kávy. Bádatelia teraz zisťujú, či môže kávová aróma ovplyvniť aj iné výkony, napríklad porozumenie textu.


Máte radi kávičku? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Milan, ČTK, Le Parisien
Odporúčame