Kávová usadenina nepatrí do odpadkov: Využijete ju ako kozmetiku aj ako hnojivo

Káva

pixabay.com/jarmoluk

Hoci tradícia kávového gurmánstva u nás nie je veľká a dlhá, patríme k národu kávičkárov. V priemere dospelý Slovák vypije 1,2 šálky denne. Len fair trade kávy sa podľa údajov spred dvoch rokov predáva 45 ton ročne. Väčšina z nás však kávovú usadeninu jednoducho vyleje do odtoku či vyhodí do smetí. Roky sa vedú polemiky, či káva upcháva či naopak prečisťuje odtok. Lepšie je preto využiť usadeniny na užitočnejšie činnosti.

Renovácia tmavého nábytku

Škrabance na drevenom nábytku? Ak je tmavej farby, nie je to problém. Odpad z kávy naneste na vlhkú špongiu, prípadne handričku a krúživým pohybom aplikujte. Zrniečka vyplnia škrabance a tie nebudú natoľko viditeľné. Následne môžete povrch pretrieť prostriedkom na umývanie drevených povrchov, napríklad s obsahom včelieho vosku.

Originálne moridlo

Usadenina z kávy nemusí nábytok len renovovať, ale tiež mu dodať originálnu farbu. Namoriť kávovou esenciou tak môžete napríklad poličky či stôl z nespracovaného svetlého dreva. Stačí ak usadeninu zmiešate s horúcou vodou a octom. Roztok nechajte odstáť aspoň polhodinu, potom ho preceďte a môžete aplikovať štetcom.


Mohlo by vás zaujímať: V záhrade, domácnosti, pre krásu: Využite kávovú usadeninu na maximum


Šikovný pomocník pri čistení

Kávová usadenina sa zíde špeciálne pri čistení pripálených a mastných vecí. Neoceniteľná je pre griloch, ale tiež na odstránenie pripálenín z hrncov či panvíc. Využíva sa podobne, ako krémový čistiaci prostriedok, zrniečka totiž účinkujú nielen chemicky, ale aj mechanicky. Stačí ak ku káve dodáte trocha teplej vody. Po umytí riad či gril jednoducho opláchnite vodou.

Výživa pre vlasy

V posledných rokoch sa roztrhlo vrece so šampónmi s kofeínom. Takúto výživu pre vlasy si však môžete pripraviť aj doma. Ak máte tmavé vlasy, stačí keď si do nich usadeninu vmasírujete, necháte desať minút pôsobiť a následne zmyjete. Rovnako sa odporúča pridať kávu do samotného šampónu a vlasy si klasicky umyť. Káva posilňuje farbu a tiež lesk účesu.

Peeling

Nielen vlasy, ale aj pokožka ocení výživu v podobe kávovej usadeniny. Zrnká totiž fungujú ako peeling, pomáhajú odstraňovať odumreté zvyšky pokožky. Kofeín zároveň stimuluje krvný obeh.

Náš tip: Ak máte chuť kávový peeling o niečo obohatiť, môžete doňho pridať kokosový alebo olivový olej.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Účinné hnojivo

Ak chcete podporiť rast rastlín, či už doma alebo v záhrade, nájdete pre kávovú usadeninu praktické využitie. Káva v pôde funguje ako hnojivo a stimuluje rast rastlín. Zároveň odpudzuje slimáky, vošky alebo mravce.

Pohlcovač pachov

Vysušené zvyšky kávy výborne pohlcujú pachy. Do menšieho pohára nasypte niekoľko lyžičiek a postavte napríklad do chladničky. Káva bude takto pracovať aj niekoľko mesiacov.

Náš tip: Ako pohlcovač pachov funguje káva aj na rukách. Ak ste napríklad krájali cibuľu či cesnak a chcete sa nechceného zápachu poľahky zbaviť, jednoducho si umyte s usadeninou ruky.


Ako ste už využili kávovú usadeninu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com/jarmoluk, pixabay.com/jarmoluk, Filip
Odporúčame