Kávový Indiana Jones: Slovák loví raritné kávy v pralesoch

Peter Szabó

Peter Szabó (Zdroj: COFFEEIN)

Kým filmový hrdina Indiana Jones loví poklady a riskuje pritom život, Peter Szabó loví tie najlepšie kávy z celého sveta. O život mu zatiaľ išlo iba raz, a to pri výstupe na najvyššie položenú kávovú farmu na Jáve. Dobrodružstvo však stálo za to.

Peter už dlhé roky trpezlivo pracuje na realizovaní svojej predstavy, ktorou je dostať k slovenskému zákazníkovi kvalitnejšiu kávu. Ručne zbieranú, triedenú, citlivo spracovanú a vynikajúco upraženú. Takú, ktorá v človeku zanechá hlbokú stopu. Presne o tom má byť jeho pražiareň kávy Coffeein.

„Už jedenásť rokov je naším poslaním šíriť kvalitnú kávu na Slovensku. V ľuďoch chceme prebudiť rovnakú vášeň pre výberovú kávu, akú máme aj my. Chceme ukázať celé spektrum rôznorodých chutí a vôní, ktoré výberová káva ukrýva a o ktorých ste možno ani netušili,“ povedal v rozhovore pre náš web Peter Szabó.

Peter zbiera kávovníkové čerešne v honduraskom pralese
Peter zbiera kávovníkové čerešne v honduraskom pralese (Zdroj: COFFEEIN)

Vzostup kávovej kultúry na Slovensku

Peter začal s kávou podnikať ešte v roku 2011, kedy drvivá väčšina ľudí ani len netušila, že existuje niečo ako výberová káva. Netušil to ani on. „Na samom začiatku svojho pôsobenia som predával taliansku kávu. No rýchlo som pochopil, že takáto káva je anonymná. Nevedel som, kto ju zbieral, spracoval a dokonca ani to, kto ju upražil,“ skonštatoval.

V roku 2013 začal kávu sám pražiť a od toho momentu jeho pražiareň neustále rastie. Sídli v Šahách a dáva prácu desiatim ľuďom. „Budovanie povedomia o káve a kávovej kultúre je najdôležitejšia časť môjho pôsobenia. Od samého začiatku píšem blog o káve a v roku 2016 som vydal aj knihu o káve Cesta kávy. Som názoru, že len vzdelaný konzument vie oceniť výberovú kávu“.

Toto sú dokonalé podmienky pre rast kávovníkov. Prales v ktorom je teplo a vlhko. Okolitá fauna a flóra tvoria pestrý ekosystém
Toto sú dokonalé podmienky pre rast kávovníkov. Prales v ktorom je teplo a vlhko. Okolitá fauna a flóra tvoria pestrý ekosystém (Zdroj: COFFEEIN)

Nákup kávy priamo od farmárov

„Už dlhé roky veľa cuppujem (spôsob profesionálneho ochutnávania kávy, pozn. autora) a mesačne ochutnám desiatky, niekedy aj stovku káv,“ pokračoval Peter Szabó. „Vyberám z nich len tie najlepšie, sitom prejde len zlomkové percento. Najlepšie kávy potom končia v ponuke našej pražiarne.“

Okrem ochutnávania vzoriek, ktoré mu prichádzajú na Slovensko, za kávou aj aktívne cestuje. Spoznáva život farmárov, ich produkciu a hľadá cestičky k najlepším zrnám, ktoré je možné nájsť. „Navštíviť pestovateľskú krajinu a spoznať osobne farmárov je pre mňa ako pražiara a kávového nadšenca najsilnejší zážitok. Vidieť to množstvo energie, ktoré sa vkladá do pestovania, zberu a spracovania kávy je fascinujúce. Zároveň aj vidíme ku komu sa naše peniaze za kávu dostávajú. Sú to drobní farmári a ich rodiny, ktorí pestujú kávu v súlade s prírodou.“

S farmárom Fendim na východnej Jáve spoločne zbierali kávu odrody liberika
S farmárom Fendim na východnej Jáve spoločne zbierali kávu odrody liberika (Zdroj: COFFEEIN)

Spoločenská zodpovednosť

Peter Szabó a jeho kolegovia z Coffeeinu si dobre uvedomujú aj to, že keď dokážu kávu nakupovať priamo od farmára, dokážu ho ako jednu z najdôležitejších persón v kávovom reťazci aj lepšie odmeniť. V konečnom dôsledku to môže mať vplyv na zlepšenie kvality jeho života, ale súčasne aj na zvýšenie kvality produkcie.

S farmárom Josém Cuellarom spolupracujú už od roku 2019. Jeho divoko rastúcu geishu si zamilovalo už tisíce slovenských kávičkárov
S farmárom Josém Cuellarom spolupracujú už od roku 2019. Jeho divoko rastúcu geishu si zamilovalo už tisíce slovenských kávičkárov (Zdroj: COFFEEIN)

„Minulý rok sme boli v honduraskom pralese u Josého Cuellára, od ktorého sme získali divoko rastúcu geishu (odroda arabiky, pozn. autora). Patrí k tretej generácii farmárov a jeho farma má už vyše 150 rokov. Tento rok sme zasa na ostrove Jáva navštívili viacero drobných farmárov, od ktorých máme kávu aj v našej ponuke.“

Napríklad bratov Dedika a Fendiho, ktorí pestujú odrodu Liberica tvoriacu len približne percento svetovej produkcie kávy. No najviac na mňa zapôsobil farmár Muhlis, ktorý žije v pohorí Argopuro. V roku 2018 tu obrovský požiar spustošil značnú časť lesa. Muhlis sa rozhodol tento les revitalizovať kávovníkmi. Založil družstvo a do dnešného dňa vysadili už vyše 120 000 kávovníkov. Tento prales plný kávovníkov dáva prácu 500 rodinám z okolia. Okrem toho založil aj školu pre miestne deti, ktorá je financovaná z predaja kávy. Celý Muhlisov príbeh aj so životu nebezpečným výstupom na horu Argopuro som spísal v mojich zážitkoch na blogu,“ pripomenul Peter.

Ručný selektívny zber kávovníkových čerešní je ďalším dôležitým faktorom pre kvalitnú kávu
Ručný selektívny zber kávovníkových čerešní je ďalším dôležitým faktorom pre kvalitnú kávu (Zdroj: COFFEEIN)

Prišlo aj svetové ocenenie

Petrove úsilie si všimli aj v Londýne, kde jeho kávy ocenili zlatými hviezdami Great Taste Awards. „Áno, som na to hrdý. Toto ocenenie je ako čerešnička na torte. Vieme, že máme kvalitné kávy, ale je skvelé, keď to potvrdí aj medzinárodná porota zložená z profesionálov.“

Zlaté hviezdy dostala káva z Kuby, káva od Josého z Hondurasu a dokonca aj káva z Vietnamu od slovenského farmára Mariána Takáča.  „Za Mariánom sa chystáme tento rok v novembri. Chceme zdokumentovať jeho príbeh a vyrozprávať ho našim zákazníkom. Urobil obrovský kus práce a jeho kávy sú skvelé,“ prezradil Peter Szabó.

Pražiareň COFFEEIN získala prestížne ocenenie great taste awards za 3 svoje kávy
Pražiareň COFFEEIN získala prestížne ocenenie great taste awards za 3 svoje kávy (Zdroj: COFFEEIN)

Budúcnosť je zelená

Peter berie ocenenie ako dôkaz toho, že jeho pražiareň sa uberá správnym smerom. Nepoľavuje v kvalite a čoraz intenzívnejšie nastupuje aj na zelenú cestu. K originálnym etiketám vyrobeným z recyklovaného kávového papiera postupne pridáva aj ďalšie zelené kroky. Práve toto vníma ako hudbu budúcnosti.

Odborným pražením sa potenciál a chuť kávy dá maximalizovať. Peter sa venuje praženiu už takmer 12 rokov
Odborným pražením sa potenciál a chuť kávy dá maximalizovať. Peter sa venuje praženiu už takmer 12 rokov (Zdroj: COFFEEIN)

„Investovali sme do novej pražičky kávy, ktorá praží teplým vzduchom a počas praženia sama spaľuje splodiny. Emisie CO2 nám vďaka nej klesli o 80 percent. Naším veľkým snom do budúcnosti sú solárne panely. Chceme, aby nami spotrebovaná elektrina pochádzala čisto len zo slnečného žiarenia. Káva pražená slnkom. No neznie to skvelo?“ zavtipkoval si na záver rozhovoru Peter Szabó.

VYSKÚŠAJTE KÁVU PRAŽENÚ NA SLOVENSKU Z COFFEEIN.SK

Zdroj: PR článok
Odporúčame