Lahodná kombinácia kávy a mlieka: Kedy sa začala piť a na čo si dať pozor?

Variácie kávy s mliekom majú množstvo fanúšikov. (Zdroj: De'Longhi) 

Svet milovníkov kávy sa odjakživa rozdeľuje na dva tábory. Čistá čierna káva je kráľovnou pre tých, ktorí obľubujú jej prirodzenú, intenzívnu chuť a arómu. Priaznivci mliečnych variácií zase nedajú dopustiť na jemnosť a o niečo krémovejšiu konzistenciu. Uprednostňujete práve druhú možnosť? Zistite o tomto spôsobe prípravy viac.

Jemnejšia chuť overená storočiami

Niektorí kávičkári tvrdia, že pravá káva je len klasická čierna, tento nápoj sa však pripravuje aj s mliekom už vyše troch storočí, nejde teda o žiadny novodobý výstrelok. Jedným z prvých ľudí, ktorí tak spravili, bol Johan Nieuhof, holandský veľvyslanec v Číne, okolo roku 1660.

Zjemnenie horkosti alebo kyslosti mliekom sa začalo tešiť popularite a dnes poznáme mnohé spôsoby prípravy – cappucino, caffe latte, flat white, café au lait… Výsledkom je jemnejší a krémovejší pocit z nápoja. Ten si obľúbia aj ľudia, ktorým tradičná čierna verzia nápoja nelahodí. Medzi obľúbené kombinácie patrí mlieko s kávou dopestovanou z odrôd s orieškovými, čokoládovými a vanilkovými tónmi.

Pár kalórií navyše

Kým 100 ml čiernej kávy vášmu metabolizmu poskytne sotva 2 kcal, pridaním 100 ml plnotučného mlieka sa prijatá energia zvýši o ďalších 65 kcal. Ak si svoju šálku lahodného nápoja navyše radi vychutnávate aj s cukrom, pripočítajte 20 kcal na každú lyžičku. Aj preto u mnohých ľudí káva ochutená mliekom dokonca nahrádza raňajky. Ak sa snažíte schudnúť, pridávajte si ho len v menšom množstve alebo použite odtučnenú verziu.

Ktoré mlieko si vybrať?

Milujete nápoje, ktoré korunuje jemná pena? Vo všeobecnosti platí, že tú najlepšiu sa vám podarí pripraviť z plnotučného mlieka. Napeniť sa dá aj nízkotučné mlieko, ale výsledok je chuťovo menej výrazný a navyše pena vydrží kratšie. Dôležité však je mať kvalitný kávovar, ktorý ju dokáže nielen vytvoriť, ale udržať aj jej správnu teplotu.

Medzi šikovných pomocníkov, ktorí vám pripravia kávové mliečne nápoje už na jeden dotyk, patria napríklad kávovary radu De’Longhi Dinamica Plus. Tie sú vybavené ponukou trinástich vopred nainštalovaných druhov nápojov – od jednoduchého espressa až po viaceré mliečne druhy. Patentovaný systém LatteCrema navyše vytvára bohatú a hustú mliečnu penu, ktorá ozdobí a spríjemní nielen cappuccino.

Kávovar De'Longhi Dinamica Plus.
Kávovar De’Longhi Dinamica Plus. Zdroj: De’Longhi

Obľúbený nápoj vám poobede neublíži

Neviete si poobedie po práci predstaviť bez šálky kávy? Najrýchlejší nástup účinku kofeínu zabezpečí malá čierna káva. Ak sa však obávate, že vás príliš nabudí, zvoľte tento nápoj obohatený o mlieko napríklad v podobe latte. Táto kombinácia totiž účinok samotného kofeínu nezníži, ale jeho stimulačný efekt sa dostaví o niečo pomalšie a nastúpi pozvoľne. Aby sa kvalita vášho spánku nezhoršila, poslednú šálku kávy vypite najneskôr 5 – 6 hodín pred tým, ako sa uložíte do postele.

Kedy radšej opatrne

Mávate po pití kávy s mliekom tráviace problémy? Vinníkom môže byť mliečny cukor laktóza alebo priamo bielkovina kravského mlieka. Ak sa vyšetreniami preukáže, že trpíte intoleranciou laktózy, siahnite po bezlaktózovom nápoji. Kávy s mliekom sa však nemusíte vzdať ani vtedy, ak sa potvrdí alergia na mliečnu bielkovinu. Vyberajte spomedzi rastlinných náhrad, ktorých je dnes už naozaj bohatá ponuka. Napríklad ovsené, sójové či mandľové nápoje sú špeciálne upravené na pridávanie do káv a spoznáte ich podľa nápisu „Barista“ na obale. Určite oceníte aj LatteCrema systém kávovarov De’Longhi Dinamica Plus , ktorý zvládne perfektne našľahať aj rastlinné nápoje.

Ako z kaviarne priamo u vás doma

Zjemnenie klasickej čiernej kávy mliekom alebo rastlinnými náhradami má viacero podôb. Medzi najznámejšie patrí cappuccino, caffe latte či espresso macchiato, ktoré sa medzi sebou líšia množstvom aj pomerom kávy, napareného mlieka a peny. Hoci ich príprava vyžaduje zručnosti a prax, dnes si ich môžete urobiť v pohodlí domova rovnako chutné ako z kaviarne. S kávovarmi De’Longhi Dinamica Plus to zvládnete jednoducho a veľmi rýchlo. Svoju šálku kávy si tak doprajete, kedy len chcete.

VIAC O KÁVOVAROCH DE’LONGHI

De'Longhi Dinamica Plus.
Kávovar De’Longhi Dinamica Plus. Zdroj: De’Longhi

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou De’Longhi.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame