Každé ročné obdobie prináša telu nové ťažkosti. Aká je vaša citlivosť na zmeny?

Muž

gettyimages

Takmer 70 percent ľudí pociťuje mierne až vážnejšie zdravotné ťažkosti súvisiace so zmenami počasia. Už nepatrné výkyvy spôsobujú bolesti hlavy, kĺbov, ťažkosti s dýchaním, kolísanie krvného tlaku, zvyšujú riziko prepuknutia psychických ťažkostí a dokonca aj riziko samovrážd.

Meteosenzitivita ľudí je rôzna a zvyčajne zvýrazňuje už existujúce zdravotné problémy a bolesti. Zaujímavé je i to, že k rôznym ročným obdobiam a teplotám sa viažu rozdielne komplikácie. Zmeny počasia však najviac trápia starších ľudí, ktorých vnútorné adaptačné mechanizmy a regulačné schopnosti už nepodávajú dostatočný výkon.

Aká je vaša schopnosť adaptácie?

Náhle zmeny teploty, tlaku a vlhkosti najskôr pociťujete na starých zraneniach, zlomeninách, poškodených kĺboch či jazvách. U starších ľudí sa prehlbuje dokonca aj riziko srdcových zlyhaní.

Omnoho citlivejší sú ľudia žijúci väčšinu života v meste. Pohybujú sa v prostredí, ktoré je prevažne vytvorené človekom, obklopujú sa technikou, a keďže tieto životné podmienky majú ďaleko od prirodzených, prispôsobivosť ich organizmu sa o to rýchlejšie vyčerpáva.

Poruchy adaptačných mechanizmov nastanú aj vtedy, ak ste dlhodobo v zlom fyzickom alebo psychickom stave, máte narušený biorytmus (napr. striedaním pracovných zmien), alebo ste len jednoducho dlhšiu dobu vyčerpaní.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesť hlavy, kĺbov či jaziev: Aj vy cítite zmeny počasia na vlastnom tele?


Na jar je najviac pohrebov

Ľudová pranostika „Marec, poberaj sa starec, vystihuje najvyššiu úmrtnosť v roku, ktorá je zvyčajne na prelome zimy a jari. Výkyvy počasia v tomto období sú extrémne, niekedy dochádza až k rozdielom 15°C. Viditeľné to je hlavne vtedy, keď na stromoch kvitnú prvé kvety a na ďalší deň sú zničené silným mrazom.

Oslabený starší organizmus sa už nedokáže prispôsobiť následkom týchto zmien a navyše po zime trpí nedostatkom vitamínov a minerálov. Takisto je vyčerpaný dlhodobým chladom. Preto je počas zimy dôležité dbať o pestrosť stravy, ktorá by mala byť bohatá na ovocie a zeleninu, ďalej nezatvárať sa celé dni vo vnútri, ale vždy, keď sa čo i len trochu ukážu slnečné lúče, vybrať sa na krátku prechádzku. Problémy sa však nevyhnú ani mladším ročníkom. Typické sú dýchacie ťažkosti (alergici, astmatici), jarná” únava alebo znížená výkonnosť.

Veľké teplo – veľká záťaž

Počas leta je počasie azda nastabilnejšie. Hoci sa objavujú aj prudšie zmeny teplôt a vlhkosti, zvyčajne ide o najlepšie znášané ročné obdobie. Aj podľa lekárov, sa ľudia, ktorí sú citliví na zmeny počasia, najmenej sťažujú na bolesti starých rán alebo zlomenín. Náhly prílev teplého vzduchu uľavuje boľavým kĺbom. Sirénu záchrannej služby však i napriek tomu registrujeme viac ako zvyčajne.


Mohlo by vás zaujímať: Citlivosť na počasie poznali už v Antike: Prečo vzniká a ako si s ňou poradiť?


Ako sa telo musí prispôsobovať teplotám nad 30 °C?

  • Výkon vášho srdca sa musí zvýšiť približne o 30%.
  • Pokožka produkuje omnoho viac potu v snahe telo priebežne ochladzovať. Navyše je dráždená škodlivým slnečným žiarením.
  • Obličky trpia nedostatočným príjmom tekutín.
  • Trávenie sa spomaľuje a stačí jedno mastné jedlo, ktoré vám nesadne a cítite sa zle.

Tieto zmeny chodu vo vašom tele môžu byť príčinou letného kolapsu a vyčerpania. Najčastejšie sa vyskytujú v období súčasne zvýšeného tepla, vlhkosti a bezvetria. Telo nemá možnosť sa prirodzene ochladzovať, pot sa neodparuje a žiadna úľava pre organizmus počas sparných dní neprichádza.

Jeseň preskúša psychiku a staré rany

Prudké teplotné výkyvy jesene a úbytok slnečných lúčov spôsobujú u ľudí citlivých na počasie silnejúce pocity smútku a depresie. Opätovne sa o hlavné slovo prihlasujú reumatické bolesti a dni, počas ktorých zažijete mrazivé rána a relatívne teplé poobedie, preskúšajú vašu obranyschopnosť. V tomto období sa tiež najviac ozývajú staré rany, jazvy. Pridružiť sa môže aj opakujúca sa únava, podráždenosť…


Mohlo by vás zaujímať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Zima ohrozuje srdce

Veľmi nízke teploty vplývajú na celý srdcovo-cievny systém. Je dôležité vyhýbať sa prudkému prechodu medzi mrazivým exteriérom a vyhriatym interiérom. Dochádza k prudkému zúženiu ciev, k stúpaniu krvného tlaku, čoho následkom, najmä u mužov, môže byť zvýšené riziko infarktu. Veľký chlad škodí aj pľúcam a slizniciam dýchacích ciest. Na imunitný systém útočia vírusy a baktérie, preto by ste mali predvídať a pravidelne sa otužovať, dodržiavať pitný režim a získavať v strave dostatok vitamínu C.

Prudké zmeny počasia spôsobujú stres

Náhle zmeny počasia sa prejavujú predovšetkým u starších ľudí a viac sú ohrozené ženy. Hoci počasie a jeho premenlivosť na nás do istej miery pôsobí, nemali by sme si ho natoľko pripúšťať a sledovať rizikové stupne v predpovedi počasia. Aj po dni s tým najvyšším stupňom a vyzúrení počasia zvyčajne príde pozitívna zmena. Nezvyšujte svoju citlivosť na možné zdravotné problémy tým, že si svoje ťažkosti vsugerujete. Miesto toho prijmite opatrenia, s ktorými svoju meteosenzitivitu zmiernite.

  • Výborne pomáha otužovanie – ľudia na vidieku nie sú natoľko náchylní na výkyvy počasia, pretože vonku trávia omnoho viac času, bez ohľadu na počasie.
  • Majte pravidelný denný režim – ak dokážete práci venovať tretinu až polovicu z dňa, dbajte na to, aby ste mali aj dostatok oddychu a spánku.
  • Hýbte sa a športujte – akýkoľvek pohyb je pre ľudské telo prínosný, a to dokonca aj vo vyššom veku. Znamená lepšie okysličenie buniek, cirkuláciu krvi a aktivovanie svalov na tele.
  • Dbajte na kvalitnú a vyváženú stravu – nezabúdajte na vitamín C, D, komplex vitamínov B a horčík. Snažte sa vylúčiť fajčenie a alkohol.
  • Nepoddajte sa počasiu – ak pod vplyvom počasia pocítite zvýšenú záťaž, zmiernite zo svojho tempa a oddýchnite si. Určite sa nehrňte do výkonov, ak cítite silnú bolesť hlavy, závraty spôsobené kolísaním tlaku, ťažšie sa vám dýcha alebo chodí.

Ako silno na vás vplývajú zmeny počasia? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame