Každodenná káva plná tajomstiev: 6 zaujímavých faktov, ktoré vás prekvapia

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Niekomu káva chutí s poriadnou porciou mlieka a cukru, zatiaľ čo iný dá prednosť takej, ktorá je čierna ako noc. Koľko ľudí, toľko chutí. A to sa týka aj povzbudivého nápoja opradeného rôznymi mýtmi.

Pravdou je, že ak ju raz začnete piť, odvyknete si len ťažko. Na druhej strane, pokiaľ vám nespôsobuje zdravotné ťažkosti, ani si od nej nemusíte odvykať. Zalejte si „tú svoju“ a ponorte sa s nami do čarovného sveta rôznych zaujímavostí. Zistite o káve veci, ktoré ste možno netušili.

1. Druhá najsilnejšia obchodná komodita

To, že sa káva teší veľkej obľube, dosvedčujú aj čísla. Nachádza sa na čestnom druhom mieste v obchode s komoditami. Prvenstvo patrí rope. Podľa magazínu Business Insider má kávový priemysel celosvetovo hodnotu až 100-miliárd dolárov. Najväčším producentom je Brazília, v tej sa vypestuje až 40 percent celkovej svetovej produkcie.


Mohlo by vás zaujať: Milovaný hnedý nápoj: Káva nám môže aj prospievať, kedy to však preháňame?


2. Najväčší kávičkári sú vo Fínsku

Podľa Telegraph.co.uk sa najviac kávy vypije vo Fínsku, nie v Taliansku, akoby si mnohí mysleli. Niektorí Fíni vypijú až 30 (!) káv denne, no ich príklad neodporúčame nasledovať. Z tohto zvyku si vytvorili svojský rituál, ktorý sa nazýva kakkukahvi. Ten zahŕňa vychutnávanie si šálky kávy spolu s kúskom koláča. Možno za ich prvenstvo môže práve chladnejšie podnebie, pri ktorom je zahriatie priam nevyhnutnosťou. Aj v tom najmenšom meste nájdete niekoľko kaviarní, z ktorých si môžete vyberať.

3. Môže byť dôvodom na rozvod

Kedysi sa žena v arabskej kultúre vraj mohla rozviesť iba z jediného dôvodu: Ak jej mužovi nechutila káva, ktorú mu pripravila. Za zmienku stojí aj fakt, že káva bola kedysi v islamských krajinách zakázaná. Predpokladalo sa, že jej pitie má na svedomí poburujúce myšlienky.

4. Najdrahšia je z výkalov

Kilo Kopi Luwak, jednej z najdrahších káv na svete, sa pohybuje približne od 50 eur za 100 gramov. Táto káva pochádza z exkrementov cibetiek žijúcich predovšetkým v Ázii. Ešte väčší špás predstavuje káva pochádzajúca zo slonieho trusu – 35 gramov „lahôdky“ vás vyjde na neuveriteľných 170 eur. Obchod s takouto luxusnou kávou sa však pre mnohých stáva biznisom, pri ktorom trpia predovšetkým zvieratá. Tie sa prekrmujú, pretože obchodníci sa z nich snažia vyťažiť maximum.


Mohlo by vás zaujať: Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo


5. Aktivuje mozgové bunky

Pitie kávy v rozumnej miere má zdravé účinky na náš organizmus. Aktivuje nielen mozgové bunky, čím nám pomáha riešiť náročné úlohy, samotný nápoj je tiež bohatý na množstvo antioxidantov. Tie znižujú riziko vzniku rakoviny, napomáhajú zdravej činnosti pečene a zároveň podporuje metabolizmus. Aby však naše telo vedelo využiť kávové benefity naplno, mali by sme ju vypiť, kým je ešte teplá. Nečakajte, kým úplne vychladne.

6. Pijeme ju už takmer 500 rokov

Prvá kaviareň vznikla v roku 1530 v Damašku, v hlavnom meste Sýrie. Odtiaľ sa tento zvyk postupne dostal do celého sveta. Objav kávy sa však pripisuje kozám. Podľa legendy vraj môžu za to, že ich pastier v 9. storočí objavil čaro kávových zŕn. Zistil, že po ich konzumácii majú kozy viac energie, tak to vyskúšal aj na sebe.

Náš tip: Nemusí byť len „Neska“

Ak čakáte návštevu, môžete ich prekvapiť kávou, ktorú im ponúknete inak, než sú zvyknutí. Môžete do nej pridať trošku kokosového oleja či kokosovej smotany, cukor nahraďte medom. Vyskúšajte pridať trošku mletej škorice či kakaa. Fantázie sa medze nekladú a dosiahnete tak zaujímavú chuť. Ak však chceme svojim hosťom ponúknuť skutočne lahodnú šálku kávy, investovať by sme mali do kvality, vyhodiť umelé sladidlá či práškovú smotanu.


Koľko kávy denne vypijete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame