Kazia sa vám z tepla potraviny? Poradíme, ako predĺžiť ich životnosť

Pokazené jedlo

gettyimages

Čudujete sa, prečo sa čerstvo nakúpené či navarené dobroty začali rýchlo kaziť napriek tomu, že sú v chladničke?

Možno ste ich predtým nechali príliš dlho pri izbovej teplote alebo ste ich neskôr zle uskladnili. Počas letných dní podliehajú potraviny skaze rýchlejšie. Viete, ktoré patria k rizikovým, ako ich prepravovať a uskladňovať počas horúčav?

Prepravujte v chlade

Mliečne výrobky, ako sú zmrzliny, syry, jogurty či krémové zákusky, ale aj vajíčka, mäso, mäkké salámy a ryby – všetky patria v lete k rizikovým potravinám. Pol hodina v rozpálenom aute alebo na bicykli môže znížiť ich životnosť až o celý jeden deň. Zvyknite si v lete používať chladiaci box, prípadne nosiť tašku s ľadovými balíčkami. Zabaľte ich do niekoľkých vrstiev novín alebo do utierky, aby neboli v priamom kontakte s čerstvými potravinami. Vďaka tomu vydržia dlhšie.

Zbavte sa vlhkosti

Nakúpené ovocie a zeleninu po príchode domov čo najskôr vyberte z obalu. Plastové fólie a tesné vrecká môžu viesť k tvorbe kondenzácie. Potraviny zvlhnú, začnú plesnivieť alebo hniť. Uložte ich do sklenej nádoby, papierového či umelohmotného vrecúška. Nezaväzujte ho však na uzlík, nechajte ho pootvorené, prípadne urobte dierky, aby sa z neho odparila vlhkosť. Ak budete ovocie a zeleninu skladovať na chladnom mieste, napríklad v pivnici, spomalíte tým prirodzený proces zrenia. Myslite však na to, že čím dlhšie tam pobudnú, tým menej živín a chuti v nich zostane.

Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Predĺžte trvanlivosť potravinám: Uskladnite ich podľa týchto tipov

Odstráňte vrchné vňate a listy

Ak ste kúpili reďkovku, červenú repu alebo mrkvu s vrchnou časťou, hneď ju odrežte. Inak zelenina rýchlo zmäkne. Po umytí a opláchnutí by ste ju mali čo najskôr použiť. Povrch sa poškriabe a bude menej odolná voči baktériám. Výhodné je kupovať neumytú zeleninu so zvyškami zeminy, pretože v nej sú lepšie zachované chute a vydrží dlhšie. Skladujte ju však oddelene od iných potravín, keďže v zemine môžu byť baktérie.

Pozor na priveľa etylénu

Vylučuje ho väčšina ovocia a zeleniny a ide o chemickú látku podporujúcu zrenie. Patria sem jablká, slivky, broskyne, hrušky, melóny, nektárinky, marhule, paradajky, citrusové plody aj banány. Ak sa niektoré druhy skladujú spoločne, priveľa etylénu môže spôsobiť problémy. V jednej poličke by sa preto nemali ocitnúť napríklad marhule a jablká s listovým šalátom. Keď vystavíte veľkému množstvu látky mrkvu, zmäkne a zhorkne.

Mohlo by vás zaujať: Chlad im škodí: Tieto potraviny by ste v chladničke skladovať nemali

Nápoje umiestnite do pivnice

Vaša chladnička udržuje nízku teplotu nakúpených potravín a teplých zvyškov jedál. Nemá význam, aby ste energiu a miesto v nej spotrebúvali na skladovanie pitia. Pivo, víno či nealkoholické nápoje skladujte na chladnom mieste, napríklad v pivnici alebo špajze. Do chladničky či mrazničky ich stačí dať hodinu pred konzumáciou.

Uprednostnite sušené alebo údené potraviny

Ak odstránite vodu z mäsa, rýb, ovocia a zeleniny, predĺžite tým ich životnosť. Voda totiž podporuje rast mikroorganizmov. Sušené, nasolené, údené a naložené potraviny vydržia dlhšie, niekedy rok a viac. Preto sú aj vhodnejšou voľbou olovrantu na výlet či kúpalisko. Namiesto šunkovej bagety si so sebou zoberte žemle s lososovou paštétou, listovým šalátom a uhorkou. Labužníci, ktorí sa neboja o svoju postavu, si môžu pribaliť klobásku alebo suchú, trvanlivú salámu.

Ako sa snažíte životnosť potravín predlžovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame