Kde všade prežije koronavírus? Na plastoch a skle sú to dni, vo vzduchu aj niekoľko hodín

Foto: Gettyimages

Nový koronavírus sa šíri rýchlo, inkubačný čas ochorenie je 2 až 14 dní. K príznakom ochorenia patrí vysoká horúčka, bolesti hlavy, hrdla a svalov. Ďalšími príznakmi je dýchavičnosť, kašeľ, únava. V posledných týždňoch sa v niektorých krajinách objavili aj príznaky ako strata čuchu alebo chuti. Ako je to s jeho prežitím v prostredí?

Vo vzduchu sa udrží aj niekoľko hodín

Z človeka na človeka sa prenáša tým, že nakazená osoba zakašle, kýchne si alebo sa dotkne nakazenej osoby. Zo začiatku sa vravelo, že koronavírus sa vo vzduchu udrží aj polhodinu. Avšak, tento nový vírus sa vo vzduchu udrží oveľa dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo.

Toto zistenie vyplýva z novej štúdie univerzity v americkom štáte Nebraska. Koronavírus podľa nej zostáva vo vzduchu aj po tom, ako infikovaná osoba z daného miesta už odišla. Americkí vedci objavili v 11 miestnostiach, ktoré skúmali, stopy koronavírusu aj po tom, ako sa v nich infikovaný človek už dlhší čas nenachádzal. Platilo to nielen pre izby v nemocniciach, ale aj pre nemocničné chodby.

Výskumníci preto vychádzajú z toho, že vírus sa vo vzduchu udrží až niekoľko hodín. To však neznamená, že sa človek v takýchto priestoroch koronavírusom automaticky nakazí. Vedci na základe výsledkov štúdie vyzvali na zlepšenie ochrany zdravotníkov a zabezpečenie ochranných prostriedkov.

Na plastoch a skle prežije dni

Čo sa týka iných materiálov, najhoršie je na tom plast a keramika. Na tých sa nový vírus udrží 5 dní. Na skle a dreve prežije 4 dni, na oceli 3 dni. Rizikové je preto najmä používanie telefónov, ktoré sú vyrobené z plastu a skla – dôkladne ich dezinfikujte a umývajte si ruky. Papier či kartón sú na tom lepšie, koronavírus na ich povrchu neprežije dlhšie ako 24 hodín. V prípade latexu je doba prežitia viac ako 8 hodín, pri hliníku je to 2 až 8 hodín. Na medených povrchoch zotrvá maximálne 4 hodiny.

V odpadovej vode nemá dobré podmienky

Nový koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je nestabilný v prostredí vody a odpadovej vody. Holandské inštitúty KWR a RIVM oznámili, že pomocou techník detekcie DNA/RNA však objavili RNA nového koronavírusu v nečistenej odpadovej vode. RNA je genetický materiál vo vírusoch, porovnateľný s jednovláknovou DNA.

Je veľmi dôležité poznamenať, že vedci nezistili ‚živé‘ vírusy v neupravenej odpadovej vode. Metóda nie je schopná identifikovať prítomnosť životaschopných vírusov alebo potenciál infikovať ľudí.

Relevantnosť tejto metódy detekcie spočíva v tom, že je možné zistiť odberom odpadovej vody z obce, či je vírus medzi populáciou značne rozšírený. Môže to pomôcť epidemiológom študovať šírenie epidémie. Táto metóda sa však musí ďalej rozvíjať.

Pracovníci sa boja

Správa súvisiaca s týmto výskumom však vyvolala vážne obavy medzi ľuďmi, ktorí pracujú s odpadovými vodami a ľuďmi, ktorí pracujú v laboratóriách. Európska asociácia prevádzkovateľov verejných vodovodov a verejných kanalizácií však pripomína, že národné zdravotné ústavy a Svetová zdravotnícka organizácia majú v tejto otázke jasno a opätovne opakujú, že nový koronavírus je nestabilný v prostredí vody a odpadovej vody.

Odborníci upozorňujú, že činnosť pracovníkov vodárenských spoločností je nenahraditeľnou súčasťou každodenného života. V čase zvýšenej potreby hygieny počas pandémie je nevyhnutné zabezpečenie plynulej dodávky pitnej vody spoločne s účinným odvedením a čistením odpadových vôd.

Ľudia, ktorí pracujúci v sektore odpadových vôd a laboratórny personál sa musia v súlade so zdravotnými a bezpečnostnými postupmi riadiť platnými ustanoveniami o osobnej ochrane. Tým sa zaručí ich bezpečnosť a minimalizuje sa riziko infekcie koronavírusom.

Zdroj: TASR
Odporúčame