Keď bolesti v podbrušku pretrvávajú: Čo ich spôsobuje a ako ju zastaviť?

Bolesť vychádzajúcu z oblasti panvy a podbrušia netreba ignorovať

Bolesť vychádzajúcu z oblasti panvy a podbrušia netreba ignorovať (Zdroj: GettyImages)

Bolesť vychádzajúcu z oblasti panvy a podbrušia netreba ignorovať. Môže byť príznakom viacerých vážnejších ochorení, ktoré si budú vyžadovať odbornú liečbu.

Bez ohľadu na to, ako zdatní sme v biológii, isto vieme predvídať, že tupé, ostré alebo pulzujúce bolesti v tejto časti tela nebudú veštiť nič dobré. Už vôbec by sme ich nemali prehliadať alebo dlhodobo potláčať voľnopredajnými liekmi. Zistite, aké ochorenie môžu bolesti signalizovať.

Infekcia močových ciest

Infekcia, alebo aj zápal močových ciest, patrí k najbežnejším príčinám bolestí v dolnej časti brucha a spodnej časti chrbtice. Môže sa týkať obličiek, močovodu, močového mechúra aj močovej trubice. Príznaky sú zrejmé – pálenie pri vyprázdňovaní, zmeny vo farbe a vôni moču, zakalenie, častá frekvencia chodenia na toaletu, zimnica a horúčka. Bolesť zvyčajne narastá po vyprázdnení mechúra. Rizikovou skupinou sú sexuálne aktívne ženy, muži so zväčšenou prostatou a cukrovkári.

Sexuálne prenosná infekcia

Chlamýdie a kvapavka prenikajú k orgánom pohlavného ústrojenstva a spôsobujú zápal, ktorý sa šíri aj do okolitého tkaniva a spôsobuje jeho zjazvenie. Bolesť v panve je akútna a intenzívna. K prejavom treba pripočítať aj zmeny v menštruačnom cykle, krvácanie mimo periódu, problémy s močením, bolesť po stlačení brucha, únavu a celkovú nevoľnosť. Zvyčajne bývajú sprevádzané aj vaginálnym výtokom, ktorý zapácha. Mužov potrápi bolesť semenníkov a najskôr číry výtok z penisu, ktorý sa zmení na hnisavý.


Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty


Problémy s prostatou

U mužov v strednom veku sa objavuje nielen benígna hyperplázia prostaty (nezhubné zväčšenie), ale aj prostatitída – bakteriálna infekcia. Hlavný sprievodný jav je veľmi dobre známy – časté chodenie na toaletu, a to aj počas noci. Ďalej slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesť v podbruší a spodnej časti chrbta či bolestivá ejakulácia.

Hernia

Abdominálna hernia – známa aj ako brušná prietrž alebo kýla (po česky), postihuje predovšetkým starších mužov. Cez oslabené miesta po jazvách alebo defekty v svalovom tkanive dôjde k vyklopeniu časti vnútorného orgánu (tenké alebo hrubé črevo, žalúdok). Bolesť sa zhoršuje pri napínaní svalov, smiechu, dvíhaní bremien alebo kašľaní.

Syndróm dráždivého čreva

Označovaný aj ako IBS, z ang. Irritable bowel syndrom, prichádza postupne, a hoci nemusí byť spojený so zápalom alebo zvýšeným rizikom rakoviny čriev, negatívne vplýva na kvalitu života a plynulosť trávenia. Príčinou ochorenia je znížená, alebo naopak zvýšená, pohyblivosť hrubého čreva, preto obdobie dlhšie trvajúcej zápchy striedajú bolestivé hnačky. Často je prítomný hlien v stolici. Objavujú sa aj časté kŕče v dolnej časti brucha, nafukovanie a pocit ťažoby po jedle.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame