Keď je mozog pod tlakom, siahame po jedle: Skoncujte s prejedaním raz a navždy!

stres

thinkstockphotos.com

Máte za sebou vyčerpávajúci deň v práci a vaša zásuvka so sladkosťami zostala úplne prázdna? Nie ste v tom sami, takýto scenár sa opakuje u množstva ľudí, ktorí denne odolávajú stresu a psychicky náročným úlohám. Vinníkom nie je nik iný ako náš neodbytný mozog. Ten si totiž v čase krízy doslova vynucuje prijať obrovské množstvo energie. Ak sa tak deje príliš často, ručička váhy začne prudko stúpať. Ako zvládnuť vypäté situácie a zostať pri tom stále fit?

Pracovať iba hlavou nie je jednoduché

Programátori, grafici, redaktori, prekladatelia, účtovníci – to je len drobná vzorka povolaní, ktorá je úzko spätá s duševnou činnosťou a s minimom pohybu. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ľudia so sedavým zamestnaním majú v porovnaní s murármi či drevorubačmi ďaleko nižšie energetické nároky. Bohužiaľ, náš mozog nás dokáže aj v tejto oblasti šikovne oklamať. V najnovšej štúdii pre časopis Medicine & Science in Sports & Exercise (Medicína a veda v športe a v cvičení) to potvrdil William Neumeier, PhD., ktorý pracuje ako doktorand na Alabamskej univerzite v Birminghame: „Duševná práca spotrebúva energetické zásoby mozgu a mozog následne vysiela signály, že potrebuje ďalšiu energiu. Ak je k dispozícii jedlo, mozog ho použije, aby doplnil zásoby. To môže viesť k prejedaniu sa.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa kilá navyše držia ako prilepené: Možno stačí upraviť štrajkujúce hormóny


Riešením je pohyb

Neumeier so svojimi kolegami predpokladal, že nástojčivé nutkanie do jedla by mohla poraziť práve fyzická aktivita: „Cvičenie, predovšetkým cvičenie vysokej intenzity, dokáže zvýšiť hladinu dostupnej energie v krvnom riečišti a podporovať pocit sýtosti v krátkodobom horizonte.“ Výskumníci pritom v rámci doplnenia energetických zásob počítali s vedľajšími produktmi cvičenia – predovšetkým s glukózou a laktátom. Ich teóriu potvrdil experiment, do ktorého sa zapojilo 38 respondentov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď váš blízky priberá viac, ako by mal: Ako mu môžete pomôcť?


Zapriahnite mozog, ale aj telo

Spomínaní študenti vysokej školy dostali v prvý deň pokusu na obed pizzu, aby bolo jasne zaznamenané, koľko jej zjedia za normálnych podmienok. V nasledujúci deň im pedagógovia dali poriadne zabrať. Ich mozgy zamestnávali matematické výpočty a čítanie s porozumením po dobu 20 minút. Následne si jedna skupina dopriala oddych 15 minút. Druhá skupina rovnaký čas využila na intervalový tréning na bežiacom páse. Odborníci potom servírovali pizzu a sledovali, koľko kalórií dobrovoľníci prijali. Výsledky kopírovali to, čo experti predpokladali. „Duševná práca zvýšila príjem potravy o 100 kalórií, len pokiaľ nebolo zapojené intenzívne cvičenie. Medzi tými, ktorí cvičili, sme zvýšený príjem stravy vyplývajúci z duševnej práce nezaznamenali. Ľudia, ktorí majú po splnení psychicky náročných úloh pocit hladu, by mali zvážiť zaradenie pohybu do svojho pracovného režimu. Cvičenie by im mohlo pomôcť potlačiť chuť do jedla, vysvetlila spoluautorka štúdie Emily Dhurandar, PhD. Ak je teda u vás v zamestnaní k dispozícii oddychová miestnosť s bežiacim pásom, máte vyhraté. Realita slovenských pracovísk však býva často odlišná.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete sa rýchlo dostať do formy? Bez mäsa idú kilá dole ako po masle!


Držať chute na uzde – to chce dobrý plán

Emočné jedenie je pojem, ktorý v sebe ukrýva prijímanie potravy nielen pod vplyvom smútku či depresie, ale tiež stresu a pracovného vypätia. Aby ste mu predchádzali, musíte si stanoviť jasné pravidlá, ktoré budete prísne dodržiavať:

  1. Žiadne tajné zásoby. Ak si v pracovnom stole schovávate cukrovinky a iné maškrty, okamžite s tým skoncujte. V čase najväčšej psychickej záťaže totiž siahnete po tom, čo vám prvé príde pod ruky.
  2. Zdravšie alternatívy. Obávate sa, že v čase krízy vyrabujete stolík kolegovi? Pre obdobie núdze si pripravte za hrsť orechových jadier či sušeného ovocia alebo slnečnicových semien. Akákoľvek zdraviu prospešná náhrada je lepšia než čistý cukor.
  3. Diéta je tabu. Obmedzený príjem kalórií je to posledné, čo vaše telo v stresujúcej práci potrebuje. Namiesto vytúženej postavy dosiahnete pravý opak a ešte vás aj ovládnu výčitky svedomia, že ste sladkému pokušeniu napokon podľahli.
  4. Základom je pravidelnosť. Úspešný deň začnite raňajkami a nedovoľte svojmu organizmu, aby okúsil pocit hladu. Jedzte v pravidelných časových rozostupoch, aby vás popri pracovných úlohách neprepadol záchvat pažravosti.
  5. Kvalitným spánkom v ústrety náročnému dňu. Je vedecky dokázané, že ak v noci zle spíme, počas dňa máme nutkanie neustále maškrtiť a celkovo viac jesť.
  6. Doplňte zásoby vlákniny, kvalitných bielkovín a tukov. Sacharidy síce prinášajú okamžité povzbudenie, no z dlhodobého hľadiska nás lepšie zasýtia omega-3 mastné kyseliny servírované spolu so zeleninou.

Ako svoje chute na maškrty v práci zaháňate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame