Keď je v nohavičkách príliš vlhko: Ako si poradiť s únikom moču?

Inkontinencia

thinkstockphotos.com

Prudké postavenie sa, kýchnutie či podrep – to všetko sú bežné činnosti. Pre niekoho však môžu predstavovať nočnú moru, najmä vtedy, ak môžu spôsobiť nepríjemné spoločenské faux-pas. Inkontinencia, či únik moču, sú veľmi nepríjemné dôsledky vyššieho veku, s ktorými sa však dá účinne bojovať.

Existujú rôzne formy inkontinencie

Podľa urológa, Dr. Mareka Vargovčáka, zo železničnej nemocnice v Košiciach, existujú rôzne formy úniku moču, najčastejšie sa vyskytuje tzv. stresová inkontinencia. „Ide o únik moču pri kašli, kýchnutí, alebo fyzickej námahe najmä u žien. Za rizikový faktor sa považuje obezita alebo ťažšie pôrody. Druhým typom úniku moču je tzv. urgentná inkontinencia. Tzn. extrémne silné a časté nutkanie na močenie, po ktorom moč unikne,“ vysvetľuje špecialista. Často sa však stretáva aj s kombináciou týchto dvoch foriem úniku moču, kedy sa hovorí o zmiešanej inkontinencii. Okrem týchto foriem úniku sa vyskytujú ešte aj iné, avšak oveľa zriedkavejšie formy úniku moču.


Mohlo by vás zaujať: „Cvrknete“ si občas mimo toalety aj vy? Zistite, ako s únikom moču účinne bojovať


Kvalita života sa zhoršuje

Únik moču výrazne ovplyvňuje a zasahuje do kvality života. „Neohrozuje pacienta na živote, ale spôsobuje mu najmä sociálne problémy. Pacienti nemôžu fungovať bežným spôsobom,“ zdôrazňuje košický odborník na urológiu, MUDr. Marek Vargovčák. Inkontinencia sa pritom objavuje u detí a následne sa opätovne začína objavovať po 50 roku života. Inkontinencia sa u mužov a u žien vyskytuje v pomere 1:2, pričom so stúpajúcim vekom sa tento rozdiel vyrovnáva.

Existuje viacero druhov pomoci

Najjednoduchším spôsobom, ako si pri inkontinencii pomôcť, je používanie špeciálnych  vložiek, určených na únik moču. Túto možnosť využíva množstvo ľudí v zrelom veku, pričom sa jedná o neinvazívne riešenie, vhodné najmä pri ľahších formách tohto zdravotného problému. Inkontinencia sa však nemusí liečiť iba pomôckami. „Existujú aj iné spôsoby liečby napr. lieky alebo operácie. Liečebný postup a eventuálne inkontinenčné pomôcky indikuje urológ,“ hovorí lekár. Inkontinencia sa dá vhodnou kombináciou opatrení výrazne zmierniť, ba v niektorých prípadoch dokonca aj úplne vyliečiť.


Mohlo by vás zaujať: Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?


Pomôcky prepláca poisťovňa

Netrpte zbytočne a navštívte urológa. Inkontinencia je po 50-tke úplne bežnou záležitosťou a trpia ňou aj vaši rovesníci, aj keď sa o nej možno nerozprávate. Urológ vám tento problém pomôže značne zmierniť a okrem toho vám predpíše aj špeciálne vložky, ktoré vám navyše preplatí poisťovňa. Tie majú vyššiu savosť a eliminujú aj nepríjemný zápach. „Inkontinenčné pomôcky prepláca zdravotná poisťovňa pri druhom stupni inkontinencie do 15,57 eur mesačne, pri treťom stupni do 55,32 eur mesačne,“ radí MUDr. Vargovčák.

Pomáhajú vhodné cviky

Inkontinencia sa dá pekne zmierniť napríklad cvičením Kegelových cvikov a redukciou váhy. Kegelove cviky pomáhajú podľa odborníka najmä pri ľahších formách inkontinencie. Váš stav a druhy cvikov, ktoré vám môžu od týchto problémov uľaviť, však musí individuálne určiť špecialista. Pri ťažších formách sa už pristupuje ku operačnému riešeniu, resp. iným opatreniam. Inkontinenciu nepodceňujte a zájdite s ňou k odborníkovi. Môže byť totiž sprievodným príznakom iného, závažnejšieho ochorenia.


Mohlo by vás zaujať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Zabudnite na sýtené nápoje

Ak máte problém s únikom moču, mali by ste zo svojho pitného režimu vynechať určité druhy nápojov. „Pri inkontinencii nie je vhodné požívať nápoje s obsahom kofeínu a sýtené nápoje,“ radí špecialista. Mali by ste preto zabudnúť na rôzne malinovky, šumivé nápoje, či už sa jedná o alkoholické, alebo nealkoholické nápoje. Nevhodné sú najmä kolové nápoje, nakoľko sa jedná o kombináciu sýteného a kolového nápoja. Obmedziť by ste mali aj kávu. Naopak vhodné je pitie nesladených bylinkových čajov, najmä urologického a brusnicového, či čistej nesýtenej vody.

Pre fungujúci mechúr aj sexuálny život

Svaly panvového dna je vhodné precvičovať preventívne, ale aj vtedy, ak už inkontinenciou trpíte. Svaly panvového dna sú tie, ktoré stiahnete vtedy, keď chcete počas močenia nasilu prestať. Tieto svaly potom môžete precvičovať (sťahovať smerom dovnútra) v sade, ľahu, stoji a kdekoľvek sa nachádzate. Ako na to? Stiahnite svaly na niekoľko sekúnd (6 – 8) a rovnaký čas potom oddychujte. Postupne čas predlžujte. Opakujte desaťkrát a trikrát denne. Na konci môžete svaly opakovane tri, štyrikrát stiahnuť aj rýchlo za sebou.


Máte vlastné skúsenosti s únikom moču? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame