Keď krvné doštičky chýbajú: Vďaka týmto potravinám ich rýchlo doplníte

Potraviny, ktoré doplnia krvé doštičky

Potraviny, ktoré doplnia krvé doštičky (Zdroj: GettyImages)

Krvné doštičky (trombocyty) sú najmenšie z krvných buniek a napomáhajú zrážaniu krvi vytvorením akejsi zátky v otvoroch ciev. Doštičky cirkulujú v krvi s priemernou životnosťou 8 až 9 dní. Trombocytopénia je medicínsky výraz pre zdravotnú poruchu a označuje stav, kedy sa v krvi nachádza nižší počet krvných doštičiek. Normálny počet doštičiek u zdravého človeka sa pohybuje v rozmedzí od 150 000 do 450 000 doštičiek na mikroliter krvi. Ak je ich počet pod 150 000, hovoríme o nízkej hladine krvných doštičiek.

Počet krvných doštičiek v krvi sa môže znížiť v dôsledku závažnejších chorôb, užívania liekov alebo pri nedostatku vitamínu B12. Neklamnými znakmi nízkeho počtu krvných doštičiek sú nadmerná tvorba modrín, výraznejšie krvácanie už pri malom poškriabaní, spontánne krvácanie z ďasien alebo nosa, krv v moči alebo stolici, u žien nezvyčajne silné krvácanie počas menštruácie, ale i malátnosť, únava a celková slabosť.

Papája lieči krv aj exotickú horúčku

V prípade papáje ide o dvojitú silu, využiť sa totiž dá rovnako plod i listy tohto exotického ovocia. Obe môžu pomôcť zvýšiť nízky počet krvných doštičiek už v priebehu niekoľkých dní. V roku 2009 výskumníci z Ázijského inštitútu vedy a technológie v Malajzii zistili, že šťava z listu papáje zvyšuje počet krvných doštičiek u ľudí s diagnózou horúčky dengue. Na Slovensku sú dostupnejšie skôr plody, doprajte si ich – samozrejme zrelé, alebo pite pohár šťavy papáje s trochou citrónovej šťavy 2 až 3 krát denne.


Mohlo by vás zaujať: Recepty pre dobrú krv: Pripravte si ich a anémia sa vám vyhne oblúkom


Pšeničná tráva zlepšuje celkovú kvalitu krvi

Podľa štúdie z roku 2011 pitie šťavy z pšeničnej trávy prináša výrazné zvýšenie koncentrácie hemoglobínu, červených i bielych krviniek v krvi. Deje sa tak preto, že pšeničná tráva obsahuje vysoký podiel chlorofylu s molekulárnou štruktúrou, ktorá je takmer totožná molekulárnej štruktúre hemoglobínu v ľudskej krvi. Už pitie ½ šálky šťavy z pšeničnej trávy  zmiešanej s trochou citrónovej šťavy denne výrazne prispieva k celkovému zlepšeniu kvality krvi. Pšenicu si veľmi ľahko vypestujete aj sami doma, prípadne si môžete  zakúpiť výživové doplnky.

Z tekvice nie je dobrý len strašiak

Tekvica je totiž bohatá na vitamín A, ktorý podporuje správny vývoj krvných doštičiek. Tiež reguluje bielkoviny produkované v bunkách, čo je dôležité pri zvyšovaní úrovne krvných doštičiek. Odporúča sa pohár čerstvého tekvicového džúsu s jednou lyžičkou medu 2 až 3 krát denne.


Mohlo by vás zaujať: Cvikla je balzamom pre vaše telo: Vyskúšajte ju v niektorej z týchto variácií


Špenát pre správnu zrážanlivosť krvi

Špenát je výborným zdrojom vitamínu K, ktorý je často požívaný pri liečbe nízkej hladiny krvných doštičiek. Taktiež prispieva k správnej zrážanlivosti krvi a znižuje riziko nadmerného krvácania. Špenát môžete pridať do jedálnička v podobe šalátov, smoothies nápojov, prílohy či polievok alebo si ho môžete pripraviť ako čaj. Zalejte 5 listov čerstvého špenátu 2 dcl vody a nechajte lúhovať. Potom pridajte 1 dcl paradajkovej šťavy a nápoj pite trikrát denne.

Sezamovým olejom znížite aj zápal v tele

Tento za studena lisovaný olej je prospešný pri zvyšovaní počtu krvných doštičiek. Navyše znižuje poškodenie voľnými radikálmi či zápal v tele a napomáha k celkovému zlepšeniu krvného obehu. Okrem použitie oleja pri varení – najmä v studenej kuchyni – ním môžete priamo potierať lymfatické uzliny zvonka aj niekoľkokrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Červená repa: Smelý bojovník za krásu a proti rakovine


Červená repa pôsobí ako antioxidant

Konzumácia menej obľúbenej červenej repy je ďalší spôsob významného zvýšenia počtu krvných doštičiek. Obsahuje totiž vysoké množstvo prírodných antioxidantov a má hemostatické vlastnosti, vďaka čomu počet krvných doštičiek zvyšuje už v priebehu niekoľkých dní. Ak vás chuť šťavy z červenej repy neohúrila, môžete ju zmiešať s mrkvovou šťavou a nápoj piť trikrát denne.

Nezabudnite zvýšiť príjem vitamínu C

Pre zvýšenie počtu krvných doštičiek je zároveň potrebné zvýšiť aj príjem vitamínu C, ktorý je tiež známy ako kyselina askorbová. Štúdia zverejnená v roku 1990 v japonskom časopise venujúcom sa hematológii uvádza, že vitamín C je vitamín, ktorý výrazným spôsobom prispieva k zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

Keďže ide o silný antioxidant, vysoké dávky vitamínu C tiež zabraňujú voľným radikálom poškodzovať doštičky. Dospelý človek potrebuje 400 až 2000 mg vitamínu C za deň v závislosti od veku a celkového zdravotného stavu. Jedzte preto potraviny s vysokým obsahom vitamínu C ako sú citróny, pomaranče, paradajky, melóny, kiwi, špenát, paprika a brokolica.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame