Keď kýchanie a smrkanie neprestáva: Alergia vás môže trápiť aj celý rok

Žena

thinkstockphotos.com

Ani po skončení leta si mnohí alergici nevydýchnu. Práve naopak, pre mnohých je zimné obdobie ešte horšie, ako to letné. So začiatkom vykurovacej sezóny sa totiž začínajú zhoršovať problémy alergikom na roztoče a plesne. Celoročnými alergickými problémami trpí čoraz viac ľudí. A to aj tých, ktorí obdobné ťažkosti pociťovali len sezónne.

Zo sezónnej alergie celoročná

Svet súčasných klimatických výkyvov nepraje okrem iného ani alergikom. „V súčasnej dobe dlhodobo teplého počasia a zmien klímy, môžeme pomaly už aj peľovú alergiu považovať takmer za celoročnú. Prvé kvitnutia zaznamenávame v januári (lieska) a posledné v novembri (palina), takže bez pelenia máme prakticky len 1 – 2 mesiace v roku,“ vysvetľuje súčasnú peľovú situáciu MUDr. Daniela Šafčáková, z Imunoalergologickej ambulancie Alersa v Košiciach.

V zime sú najväčší nepriatelia roztoče

Typickými celoročnými alergénmi sú roztoče, plesne či domáce zvieratá – ide o alergény,  vyskytujúce sa v interiéri. „So začiatkom vykurovacej sezóny nastáva obdobie alergikov na  roztoče – pretože roztoče začnú mať ideálne podmienky – teplo a vlhko. V suchom prostredí je ich výskyt menší,“ vysvetľuje MUDr. Šafčáková, ktorá zároveň podotýka, že tieto alergény sa nachádzajú hlavne v bežnom interiérovom prachu. Pozor by ste si mali dať najmä na gaučové súpravy, postele, koberce, záclony či páperové periny. U detí sú problémové plyšové hračky aj staré knihy.


Mohlo by vás zaujať: Stop jarnému kýchaniu a sopleniu: Bojujte s alergiami prirodzenou cestou


Ako sa ich zbaviť?

Celoroční alergici to majú naozaj ťažké. Ich problémy totiž vyvolávajú veci, ktoré sú bežnou súčasťou domácností. Ako si teda pomôcť? „Ochrana a eliminácia je pomerne náročná. Sú potrebné špeciálne vysávače s filtrami, horúca  para, v lekárňach existujú dostupné spreje, ktoré sa nastriekajú na posteľnú bielizeň. Plyšové hračky je potrebné dávať na 24 hodín do mrazničky,“ radí skúsená dermatologička.

Alergia na zvieratá žijúce v interiéri

Podľa lekárky je možné mať alergickú reakciu na ktorékoľvek zviera. Zvieratá sú totiž alergénmi sami o sebe, taktiež sú aj nositeľmi prachu a roztočov v srsti. Zároveň treba dávať podľa špecialistky pozor aj na podstielku na ktorej zviera spí a v ktorej žije. Problém sú napr. piliny, s ktorými majú alergici na roztoče vážny problém. Ak spí zviera na podstielke zo sena, alebo na tráve, problémy zas môžu pociťovať peľoví alergici.


Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


Pozor aj na kvety

V prípade, že ste alergik alebo astmatik, mali by ste sa v interiéri nadobro vzdať dokonca aj kvetov. Tie nielen, že zachytávajú prach, ale sú aj nositeľmi ďalšej potenciálnej hrozby – plesní. „Interiérové plesne (existujú aj exteriérové) sa vyskytujú všade, kde je dlhodobo voda – misky pod kvety, zvlhčovače, vlhké steny – nutná je eradikácia,“ vysvetľuje MUDr. Šafčáková.

Časové obdobie alergie niekedy nesedí

Každá alergia má svoje časové obdobie, počas ktorého spôsobuje danému pacientovi určité problémy. Niekedy však môžu celoročnému alergikovi problémy trvať kratšiu dobu, ako sezónnemu alergikovi. „Pacient trpí klinickým obrazom alergie počas rôzneho časového obdobia. Napr. pacient s alergiou na roztoče je hodnotený ako celoročný alergik, ale maximum klinických prejavov má počas vykurovacej sezóny. Problémy však môže mať aj počas suchého a veterného leta. Pacient s peľovou alergiou môže mať výrazné problémy napr. aj počas zimných mesiacov, pokiaľ má alergiu na liesku a jelšu. Prakticky vzaté, pacient môže mať celoročné problémy, pokiaľ tak má nakombinované alergény,“ ujasňuje mechanizmus lekárka.


Mohlo by vás zaujať: Alergia na slnečné lúče: Ako sa jej vyhnúť a čo robiť, ak už ňou trpíte?


Liečba je individuálna

Liečba alergikov sa na základe slov špecialistky na alergiu a imunitu, odvíja od ich klinického obrazu. Pokiaľ je pacient klasifikovaný ako astmatik, užíva inhalačnú liečbu – podľa typu astmy to môžu byť rôzne druhy sprejov. S klinickým obrazom alergickej nádchy zas podľa lekárky užíva lokálne lieky do nosa a antialergické tabletky. Ťažkí astmatici sú v súčasnej dobre liečení anti IgE terapiou. K bežnému štandardu liečby alergických ochorení patrí aj alergénová imunoterapia – známa ako vakcíny.

Alergiu máme v sebe všetci!

Alergia je podľa odborníčky prejavom genetickej vlohy – atopie. Alergikom sa teda všetci už rodíme, len obdobie manifestácie klinických prejavov môže byť u každého atopika individuálne. Pacient a niekedy aj lekár, pokiaľ pacienta dlhodobejšie nepozná, môže mať problém rozlíšiť, či sa jedná o chorobu, alebo o alergický prejav.


Potýkate sa s príznakmi alergie počas celého roka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame