Keď lekára netreba: Čo všetko vyriešia kvalitné bylinkové čaje?

Čaje

thinkstockphotos.com

Čaj je najobľúbenejším nápojom na svete, údajne sa ho spomedzi všetkých nápojov vypije denne najviac. Podľa starej čínskej legendy bol čaj objavený čínskym cisárom Šen-nungom, ktorý z hygienických dôvodov pil len prevarenú vodu. Jedného dňa sa mu do nej dostalo niekoľko lístkov naviatych z neďalekého stromu, a tak objavil nový lahodný nápoj.

Kým spomínaný cisár poznal len jeho schopnosť zahasiť smäd, dnes už bezpečne vieme, že čaj má mnoho blahodarných účinkov aj na náš organizmus. V mnohých prípadoch až do takej miery, že pri jeho pravidelnom pití netreba vyhľadať lekárov. Má totiž nielen liečivé, ale i preventívne účinky, takže sa mnohým ochoreniam môžete vďaka tomuto nápoju môžete úspešne vyhýbať aj celé roky.

Prechladnutie

Dospelý človek prechladne priemerne 2 až 4 krát ročne. Nie každý prípad prechladnutia je však nutné liečiť antibiotikami, spôsobujú ho totiž vírusy. Najlepším riešením je teplý kúpeľ s prídavkom eukalyptového oleja, silný slepačí vývar a, samozrejme, čaj. V tomto prípade sú vhodné najmä čaje z čerstvých listov mäty, či z materinej dúšky alebo zázvoru s poriadnou dávkou čerstvej citrónovej šťavy. Pokiaľ nemáte k dispozícii čerstvé bylinky, výborne funguje aj šípkový, bazový, lipkový, žihľavový či skorocelový čaj.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Bolesť hlavy

Väčšina ľudí tlmí nepríjemné bolesti hlavy práve utišujúcimi liekmi, no tie lekári neodporúčajú. Často sú totiž príčinou vracajúcej sa bolesti. Za jednu z najčastejších príčin tohto druhu bolesti sa pokladá nedostatočný prísun tekutín. Ak však už bolesť prepukla, pohárom čistej vody ju zrejme neutíšite. Preto by ste mali siahnuť po šálke čaju – látky, ktoré sa z neho do vody vyplavia, totiž bolesť neprekryjú, ale utíšia. Pripravte si teda harmančekový, skorocelový, mätový, rozmarínový, zázvorový alebo čaj z plodov jalovca.

Problémy s trávením

Tie zväčša prichádzajú po konzumácii ťažkého jedla, no ak ste predsa len neodolali a problémy už nastali, vhodné je trávenie čo najskôr naštartovať čajmi. Najrýchlejšie pôsobí anízový čaj v kombinácii s medovkou či mätou. Látkovú výmenu spoľahlivo naštartuje aj zázvorový, púpavový, feniklový či žihľavový čaj. Bolesti žalúdka zasa odstráni harmančekový čaj.

Stres a nervy

Faktorov, ktoré ovplyvňujú psychickú pohodu je hneď niekoľko a na mnohé z nich vplyv nemáme. Upokojujúce lieky sú poslednou voľbou a pomáhajú najmä pri akútnych stavoch, keď už všetky ostatné spôsoby zlyhali. Ak vás teda stresové situácie nevyčerpávajú až príliš a jednoducho potrebujete upokojiť svoju myseľ, vyskúšajte čaje. Pripravte si rumančekový, medovkový, čaj z valeriány alebo ľubovníka, usaďte sa do kresla a jednoducho relaxujte.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové sirupy liečia a skvele chutia: Pripravte si ich doma aj vy!


Vyčerpanie

Príčin straty energie môže byť niekoľko, no kým sa k tej správnej dopátrate, aby ste ju odstránili, zakročiť by ste mohli bylinkovými čajmi. Hoci povzbudzujúce účinky má aj káva, tie fungujú najmä u sporadických konzumentov. Aj preto sa vyplatí vyskúšať rôzne čaje. Pozitívne účinky má najmä nápoj pripravený z rozmarínu či ženšenu. Na jeseň pomôže žihľavový, šípkový, zázvorový, mätový či medovkový čaj. Na jar zasa šalviový, púpavový, lipový a skorocelový čaj.     

Hlasivky

Hlasivky sú zrejme jediným svalom, ktorý dokáže vydávať zvuk, napriek tomu túto schopnosť čas od času strácajú. Väčšina ľudí pri zlyhaní hlasiviek v snahe dorozumieť sa začne šepkať, čo je však najhoršia možná voľba. Spôsobujú si tak väčšie problémy, pretože hlasivky sú šepkaním namáhané oveľa viac, ako by boli, keby sa v takom stave snažili rozprávať svojim obvyklým hlasom. V takomto prípade treba nasadiť hlasový pokoj a okamžitú čajovú terapiu. Popri pití anízového, šalviového alebo repíkového čaju je vhodné je vhodné ich zároveň aj kloktať. 


Aké kvalitné bylinkové čaje si najčastejšie doprajete vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame