Keď med a zázvor spoja sily: Výsledkom je toto účinné antibiotikum matky prírody

Med

thinkstockphotos.com

Spojením sily tradičnej potraviny medu a exotického koreňa štipľavého zázvoru vznikne liečivá superkombinácia. Tá má podľa nedávnych výskumov dokonca lepšie vlastnosti v likvidácií moderných odolných baktérií, ako v súčasnosti používané antibiotiká. Liečite sa zázvorom a medom počas choroby aj vy?

Aj keď zima sa už pomaly lúči a ustupuje aj chrípková epidémia, predsa len je ešte vonkajšia teplota zradná a mnohí preto ochorejú práve v tomto, na pocit už teplejšom období. A práve to mnoho ľudí podceňuje, pretože na prvý pohľad sa zdá byť už teplo. Výborne sa v ňom darí aj baktériám, pretože už nie sú mrazy, ktoré by ich vyhubili a tak sa môžu pohodlne šíriť.

Urobte si zásoby

Mať doma po ruke fľašu medu a jeden koreň zázvoru je vždy výhoda. Obidva tieto zázraky totiž slúžia ako prvá pomoc pri prechladnutí, chrípke, viróze, či iných zdravotných problémoch. Ak ich navyše skombinujete, môžete si byť istí, že máte v rukách jeden z najlepších prírodných liekov vôbec. Obdive tieto potraviny v sebe totiž ukrývajú látky, ktoré sú v mnohých prípadoch silnejšie ako súčasné antibiotiká.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Čo sa v nich skrýva?

Med je svojim zložením výnimočný. Obsahuje totiž množstvo živín, antioxidantov, enzýmy, aminokyseliny, minerálne látky, napríklad vápnik, horčík, draslík, sodík, železo, zinok, meď, kobalt, mangán, ale aj vitamíny: B1, B2, B6, B12, C či kyslinu jablčnú, kyselinu vínnu aj citrónovú.

Zázvor je zas zdrojom vitamínov skupiny  B, C a A, minerálov ako napr. vápnika, fosforu, železa, horčíka, sodíka či draslíka. Obsahuje aj éterické oleje, zázvorové silice a špeciálnu látku – tzv. gingerol, ktorý je zodpovedný za jeho špecifické (antibakteriálne, detoxikačné a protizápalové) účinky.

Potvrdil to aj výskum

Kombináciou týchto dvoch super zdravých potravín vznikne niečo, čo zaujalo aj vedcov a preto sa rozhodli to podrobne preskúmať. Štúdia prebiehalana Lekárskej fakulte univerzity v etiópskom Gondare. Výskum dokázal, že kombinácia práškového extraktu zo zázvoru a medu je taká účinná, že eliminuje rast superbaktérií ako napr. escherichia coli (skrátene známa E-coli, stafylokoky, či dokonca baktérií, ktoré spôsobujú zápal pľúc (klebsiella pneumoniae).


Mohlo by vás zaujať: Zázračný zázvor: Bojuje proti rakovine a mnohým ďalším problémom


Výrazný úspech

Vedci vo svojom výskume testovali účinky troch druhov antibiotík (penicilínu, amoxicilínu a meticilínu) na dané superbakteriálne kmene. Ako štvrtú zbraň na ne zvolili práve kombináciu práškového extraktu zo zázvoru a medu. Na prekvapenie vedcov bol prírodný liek výrazne účinnejší, ako spomínané antibiotiká. Daná kombinácia má preto potenciál slúžiť ako dostupná alternatíva antibiotík v boji proti týmto vysoko rezistentným a ťažko zničiteľným baktériám.

 

Prečítajte si tiež: Obľúbený zázvor nie je pre všetkých: Vyvarujte sa ho skôr ako vám ublíži


Recept bol jednoduchý

Ak si myslíte, že zázvorovo-medová zmes, ktorá bola použitá na výskum mala nejaké špeciálne zloženie, ste na omyle. Vedci nechali jednoducho vysušiť nakrájané kúsky zázvoru, ktoré potom pomleli a zmiešali s alkoholom, aby vznikol 50% roztok. Následne zmes zmiešali s medom v pomere 50:50. Zároveň tiež vedci prišli na to, že zázvorový prášok zmiešaný s vodou nemal podobný efekt, preto predpokladajú, že alkohol zrejme extrahuje antibiotické účinky zo zázvoru. Dôležitá je tiež kombinácia medu a zázvoru, pretože konzumované osobitne nemali takí silný efekt.


Aké skúsenosti máte s medom a zázvorom vy? Vyskúšali ste ich kombináciu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii. 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame