Keď muži odmietajú sex: Aké sú ich najčastejšie dôvody a čo sa za nimi skrýva?

Pár

facebook.com

Spokojnosť v sexuálnom živote dokáže utužiť a zharmonizovať mnohé partnerstvá. Vo vzťahu by síce milostné hry nemali byť tým najdôležitejším, no ak to škrípe v posteli, skôr či neskôr sa zväčša objavia problémy aj v komunikácii. V zrelom veku síce libido slabne najmä u žien, no čoraz častejšie sa odborníci stretávajú s odmietaním sexu aj u mužov. Na čo sa silnejšie pohlavie u svojich polovičiek vyhovára a čo všetko môže pánsku chuť na „hrátky“ za dverami spálne ovplyvniť?

Kreativita mužov na vzostupe

V uplynulých desaťročiach sa odmietanie sexu a hľadanie vhodných výhovoriek pripisovalo najmä nežnejšiemu pokoleniu. Ospravedlnenkou číslo jeden sa stala bolesť hlavy či obľúbený program v televízii. Aj v tomto smere sa však časy menia, o čom svedčí nedávny výskum, ktorý realizoval portál Lloydspharmacy Online Doctor. Zapojili sa doňho viac než dve tisícky mužov. Tí odpovedali na otázky, aké výhovorky najčastejšie používajú, aby sa vyhli plneniu si manželských či partnerských povinností. Výsledky priniesli zaujímavé čísla aj dôkazy o rozsiahlej mužskej fantázii. Až 60% opýtaných sa partnerke sťažuje na príliš veľkú únavu, zatiaľ čo takmer polovica mužov povie, že jednoducho nemá na sex náladu. Medzi ďalšími výhovorkami dominuje povinnosť vyvenčiť domácich miláčikov, obľúbená počítačová hra ako ideálny večerný program či plný žalúdok po výdatnej večeri.


Mohlo by vás zaujímať: Problémy s erekciou: Takéto sú možné príčiny a ich riešenia


Strašiak menom erektilná dysfunkcia

Celkovo až 7% z respondentov pripustilo, že ich sexuálny život úplne vyhasol kvôli neschopnosti dosiahnuť erekciu. Za erektilnú dysfunkciu pritom až polovica z nich považuje fakt, že sa erekcia nedostaví do jednej až piatich minút po začatí milostnej predohry. Rapídny pokles sexuálnej aktivity zaznamenali najmä páni nad 55 rokov. Z tej skupiny pre poruchy erekcie si vášeň v posteli odopiera až každý štvrtý muž.

Muži, nebojte sa rozprávať

Presne to radí odborník zo spomínaného portálu, ktorý dvíha varovný prst nad uzavretosťou pánov a neochotou riešiť ich problém pod lekárskym dohľadom. Prieskum totiž preukázal, že až 21% mužov by sa s erektilnou dysfunkciou nikomu nezdôverilo a odbornú pomoc by v prípade potreby nevyhľadala ani polovica opýtaných. „Erektilná dysfunkcia môže zastihnúť muža v ktorejkoľvek etape života, ale nemusí znamenať koniec intímnostiam. Napriek tomu, že medzi mužmi táto téma stále zostáva tabu, problém je oveľa častejší, ako si mnohí ľudia uvedomujú. Navyše naň môžu vplývať rôzne okolnosti,“ vysvetľuje doktor Tom Brett.

Erektilnú dysfunkciu netreba podceňovať

Aj keď ide o vysoko citlivú záležitosť, v ambulancii lekára by sme nemali držať jazyk za zubami. „Je dôležité, aby sa muži dokázali otvorene porozprávať so zdravotníckym personálom o svojej schopnosti dosiahnuť a udržať erekciu. V prvom rade existuje množstvo dostupných spôsobov liečby, v druhom rade však erektilná dysfunkcia môže byť symptómom vážnejšieho zdravotného problému – cukrovky alebo srdcového ochorenia. Vyšetrenie je preto určite na mieste,“ radí doktor Tom Brett.


Mohlo by vás zaujímať: Strašia vás problémy s erekciou? Tieto potraviny by vám mohli pomôcť!


Aké sú ďalšie príčiny odmietania sexu?

Erektilná dysfunkcia je síce problémom viacerých párov, no v zrelom veku sa príčina slabšej náruživosti môže skrývať aj v niečom celkom inom.

1. Depresia – finančná neistota, neschopnosť splácať pôžičky, rodinné problémy,… Aj toto všetko dokáže mužov v posteli ovplyvniť. V tomto smere sú si totiž so ženami veľmi podobní – ak ich niečo veľmi trápi, škrípanie sa prejaví aj v posteli.

2. Testosterón na bode mrazu – tak ako ženy prechádzajú menopauzou a dochádza u nich k poklesu ženských hormónov, páni po štyridsiatke majú menej testosterónu. A tým pádom aj menšiu chuť na sex.

3. Stres v práci – ak je muž živiteľom rodiny a v práci sa mu nedarí, žiadne heroické výkony v posteli od neho očakávať netreba.

4. Vyčerpanosť – ak tvrdí, že je unavený, môže to byť naozaj pravda. Pokúste sa preto prebudiť v ňom vášeň na romantickom víkende iba pre vás dvoch alebo mu doprajte vlastnú masáž či spoločný kúpeľ vo vani.

5. Rýchly posun vpred – ste v najlepších rokoch, deti sú odrastené a vy po rozvode nemáte nijaké záväzky. Ak sa na vás usmialo šťastie v podobe nového vzťahu, nehrňte sa do postele príliš rýchlo. Takýto priebeh totiž môže muža vyplašiť a spôsobiť mu zbytočný stres či obavy zo zlyhania.


S akými výhovorkami sa vo svojej spálni stretávate najčastejšie vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: facebook.com, profimedia.sk, Johnny
Odporúčame