Keď nakupujeme viac potravín, než zjeme: Osvojte si pár zásad a ušetríte aj peniaze

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Dokážete výdavky za jedlo udržať pod kontrolou? Viete spracovať a skonzumovať všetko, čo v nákupných taškách donesiete domov? Plytvanie jedlom predstavuje veľký celosvetový problém, na ktorý upozorňuje čoraz viac odborníkov.

Tretina všetkých potravín totiž skončí nevyužitá a v odpadkových košoch. Ročne pritom ide o neuveriteľné číslo – až 1,3 miliardy ton potravín ročne sa vyhodí! Ak znížime plytvanie, poteší sa nielen naša peňaženka. Bonusom bude aj menšia produkcia odpadu a spolu s tým aj lepší pocit, že svojím malým kúskom sme k našej planéte šetrnejší. Zistite, ako na to:

1. Nakupovanie s prehľadom

Za potraviny sa v bežnej slovenskej domácnosti utráca pätina až štvrtina mesačného príjmu. Jednou z najúčinnejších možností, ako ušetriť a neplytvať jedlom, je vytvorenie rozumného týždenného jedálnička. Lacné potraviny nemusia byť kvalitné a je možné, že jedlo, ktoré z nich pripravíme, nebude chutiť všetkým členom domácnosti. Z tohto pohľadu môže vyjsť aj tá najvýhodnejšia akcia na kuracie prsia ako nevýhodná. Pamätajte, že aj ten najlepší guláš navarený do veľkého hrnca nebude mať na tretí deň už svojich fanúšikov. Viete si zrátať, koľko potravín a peňazí ste už takto vyhodili do odpadu?

2. Pozor na výhodné akcie

Pri vstupe do obchodu na nás útočí množstvo dobre premyslených trikov obchodníkov. Najväčšie lákadlá budú označené pestrou cenovkou a „skočia“ rovno do cesty. Každý z nás už bol svedkom preplnených nákupných vozíkov, ktoré vyzerali ako zásoby na organizovanie veľkej oslavy, a pritom išlo iba o víkendový nákup. Pri najbližšej návšteve buďte vybavení zoznamom a nakupujte iba potraviny, z ktorých si jasne viete predstaviť jedlo, ktoré budete najbližšie dni variť.


Mohlo by vás zaujať: Vyhadzovanie potravín ťaží svedomie aj peňaženku: Zastavte ho vďaka našim tipom!


3. Zradné zásoby na poličke

Väčšia komora alebo solídny priestor v kuchynskej linke zvádzajú na vytváranie zásob. Kupujete v akcii cukor, múku, ryžu, strukoviny či zásoby na pečenie zákuskov? Ľahko sa môže stať, že si domov donesiete zárodky hmyzu, ktorý pri nepozorovanom rozmnožení spôsobí malú katastrofu. Nezostane vám nič iné, ako svoje zásoby vyhodiť do koša. Všetky sypké suroviny, ktoré by mohli prilákať hmyz, udržujte po otvorení v starostlivo uzavretých nádobách.

4. Poriadok v chladničke

Systém v chladničke je alfou a omegou pre udržanie trvanlivosti viacerých druhov potravín, ktoré by pri bežnej izbovej teplote podliehali rýchlej skaze. Patrí sem mlieko, mliečne výroby, mäso, ryby, mäsové výrobky, ovocie aj zelenina. Väčšina moderných chladničiek disponuje zónami, ktoré sú teplotne určené pre konkrétny druh potraviny. Držte sa ich a uvidíte rozdiel.

Náš tip: Rovnako tak si dajte záležať aj na správnom dokladaní potravín. Nové by mali patriť dozadu. Tie, ktoré už v chladničke pobudli istý čas, umiestnite čo najviac do zorného poľa, aby ste ich najbližšie dni neprehliadli.


Mohlo by vás zaujať: Ušetrite, neplytvajte: Obchod s potravinami po záruke sa rozbieha po celej Európe


5. Zbytočný perfekcionizmus

Najmä pri ovocí a zelenine máme vo zvyku siahať po tých najkrajších kúskoch. Prirodzene selektujeme. Čo sa stane s jablkom, ktoré nespĺňa štandard vzhľadu ale po chuťovej stránke je bez chyby? O pár dni skončí v odpade, alebo v lepšom prípade poputuje do kompostu. Pokúste sa aj „chybné“ kusy spracovať na maximum. Možností je niekoľko – ovocné pyré, džemy, smoothie, džúsy, zeleninové kaše, krémové polievky, cookies… Pokiaľ plod nevykazuje znaky poškodenia plesňou alebo pokročilú hnilobu, nie je dôvod na jeho vyhodenie.

6. Konzervovať, sušiť, mraziť

Zaváranie, sušenie a mrazenie sú po desaťročia najobľúbenejšie spôsoby uchovávania úrody. K týmto tradičným postupom sa oplatí vrátiť a čo najviac ich využívať. V súčasnosti by už totiž nemala Maruška problém zohnať jahody v decembri. Konzumná doba a rozsiahly dovoz spôsobili, že celoročne je prístup k väčšine potravín a pravdou je, že si menej vážime nielen tie, ktoré sme si kúpili, ale žiaľ i nami dopestované alebo nazbierané plody.


Čo pri boji s plytvaním jedlom najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia
Odporúčame