Keď nebúcha, ako má: Fibrilácia predsiení srdca ohrozuje najmä seniorov

Srdce

sxc.hu

Porážku, ktorá je príčinou státisícov úmrtí, môže spôsobiť aj srdce. Jej príčinou je nová epidémii 21. storočia – fibrilácia predsiení srdca, ktorá býva najčastejšou poruchou srdcového rytmu.

Čo je fibrilácia prediení srdca?

Tá sa dá charakterizovať skôr ako chvenie, než ako pravidelný tlkot srdca. Pri tomto ochorení predsiene srdca nepracujú tak, ako by mali a keď sa to stane, môže sa v nich vytvoriť krvná zrazenina. Tá sa môže uvoľniť a zaplávať až do niektorej mozgovej tepny a tým spôsobiť mŕtvicu. „Srdce a mozog sú prepojené oveľa viac, ako by sme si mohli myslieť,“ uviedol prezident Slovenskej asociácie srdcových arytmií Robert Hatala. Ako tiež vysvetlil, fibrilácia predsiení má život ohrozujúce dôsledky a až päťnásobne zvyšuje riziko, že pacient dostane cievnu mozgovú príhodu. Práve preto netreba podceňovať preventívne prehliadky a to predovšetkým so zvyšujúcim sa vekom.


Mohlo by vás zaujímať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Výsledky meraní na Slovensku

Počas septembra a začiatkom októbra zavítal do piatich slovenských miest tím odborníkov, ktorí záujemcov bezplatne vyšetrili a poskytli im informácie o fibrilácii predsiení srdca. Priniesli so sebou aj unikátny nadrozmerný nafukovací model srdca (3,5 x 6 metra). Ľudia sa v ňom mohli poprechádzať a skúmať zákutia najdôležitejšieho orgánu tela, ktorý v sebe môže v prípade fibrilácie predsiení ukrývať aj krvnú zrazeninu – trombus. Odborníci urobili 896 meraní a u 28 dovtedy nič netušiacich ľudí fibriláciu naozaj zistili. V mnohých prípadoch dokonca šlo o mladých ľudí, pričom je možné, že im toto vyšetrenie zachránilo život.


Mohlo by vás zaujať: Infarkt počas sexu: Naozaj môže hroziť aj vám?


Aké sú príznaky?

Prejavy tejto arytmie sú veľmi rôznorodé. Najväčšia časť postihnutých týmto ochorením nepociťuje žiadne ťažkosti, čo je zhruba až 60 až 70 percent pacientov. Arytmia sa u nich objaví náhodne, napríklad v rámci preventívneho vyšetrenia. Medzi príznaky však môže patriť búšenie srdca, pokles výkonnosti, únavnosť, dýchavičnosť a tlaky na hrudníku. Pri fibrilácii predsiení je tiež sprievodným javom vysoký krvný tlak, chronické srdcové zlyhávanie, chlopňové chyby a ischemická choroba srdca. Zisťuje sa pomocou vyšetrenia na EKG.

Momentálne touto poruchou na Slovensku trpí asi 150 000 ľudí, v horizonte najbližších 40 rokov sa predpokladá, že počet pacientov s fibriláciou predsiení sa zdvoj- až ztrojnásobí. Dôvodom je starnutie populácie vyspelých krajín a epidémia obezity. Fibrilácia predsiení je typická arytmia starnúcej populácie – 84% pacientov je starších ako 65 rokov.

Tak ako pri prevencii iných srdcovo-cievnych ochorení, hrá úlohu dedičnosť a životný štýl. Dbajte na pravidelný pohyb, vyhýbajte sa cholesterolu, doprajte si dostatok spánku a samozrejme nezabúdajte na zdravé stravovanie.


Mali ste vy alebo ľudia vo vašom okolí skúsenosti s porážkou? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, SITA
Odporúčame