Keď nefunguje tak, ako má: Udržte si erekciu i vo vyššom veku, pozrite ako na to

Pár

gettyimages

Problémy s erekciou na sebavedomí nepridávajú. Čo z toho, že ste muž pri sile a na dobrej pracovnej pozícii, keď partnerka o vás vie, že nie vo všetkých oblastiach “fungujete”, tak ako by sa malo.

Áno, poruchy erekcie sa prirodzene vyskytujú s pribúdajúcimi rokmi. Treba však kvôli tomu rezignovať a prijať to ako nemennú skutočnosť? Ak vás pravidelne zradí v tej pravej chvíli, vedzte, že príčinou môže byť aj nezdravý životný štýl, ktorý sa podpísal na celkovom zhoršení vášho zdravotného stavu. Je teda nedostatočná erekcia následkom stresu, fajčenia, alkoholu alebo nadváhy?

Spôsobili ste si to sami?

O poruchách erekcie sa hovorí vtedy, ak po dobu dlhšiu ako 6 mesiacov máte problém dosiahnuť alebo udržať erekciu, ktorá by vám umožnila zažiť uspokojivý sexuálny styk. Tretinu zlyhaní majú prekvapivo na svedomí psychogénne faktory – osobné psychické problémy, partnerské nezhody, nervozita, vysoká miera stresu, strach, depresie.

O svoje miesto sa hlási aj holdovanie závislostiam – fajčenie, pravidelné pitie alkoholu. Väčšinu však nájdete aj v skupine ťažšie odstrániteľných príčin:

  • kardiovaskulárne ochorenia, ktoré spôsobujú nesprávne alebo nedostatočné pumpovanie krvi smerom od srdca k penisu.
  • ochorenia neurologického charakteru, pri ktorých neurologická sústava neadekvátne odpovedá na sexuálne dráždenie.
  • hormonalná nerovnováha
  • nežiaduce účinky liekov
  • zápalové ochorenia genitálií
  • poškodenie svaloviny toporivého telesa

Mohlo by vás zaujímať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Čo môžete pre seba urobiť?

Hoci je náročné si to priznať, pri opakujúcich sa zlyhaniach je azda najnáročnejšie znova skúšať a pokračovať. Psychika zohráva veľkú rolu a ak máte strach, že sa opäť nebude dariť, tak sa dariť nebude.

Základom je vypracovať si správny prístup k sexuálnemu správaniu a pokračovať v posteľných aktivitách aj vtedy, ak všetko nejde tak, ako počas mladých rokov. Potrebujete nielen pochopenie od partnerky, ale aj chápanie svojich vlastných pocitov, strachu a úzkosti.

Čím viac sa budete strániť sexu, tým sa bude problém prehlbovať. Ak sa chcete cítiť lepšie, získať novú vzpruhu do života a lepšie sexuálne zdravie, skúste na sebe aplikovať niektoré z nasledujúcich bodov:

1. Skoncujte s fajčením – fajčenie je deštruktívne nielen pre srdce a pľúca, ale aj pre penis. Zdvojnásobuje upchávanie ciev, takže priamo ovplyvňuje nedostatočné zásobovanie pohlavného údu krvou. Z občasných ťažkostí dokáže tento problém prerásť až do impotencie. Pozitívne je, že ak prestanete fajčiť, váš stav sa postupne zlepší.

2. Zbavte sa kíl navyše – zamerajte sa najmä na tuk, ktorý sa posledné roky ukladá v oblasti brucha. Priamo pôsobí na blokovanie testosterónu, a preto majú obézni muži hladinu tohto dôležitého mužského hormónu na alarmujúco nízkych hodnotách. Už úbytok 10% vašej váhy sa postará o kvalitnejšiu erekciu.

3. Každý deň sa hýbte – niekedy postačí prechádzka, inokedy si dajte zabrať vo fitku alebo doma s činkami. Pri pohybe sa zvyšuje prietok krv a endotelové bunky sa stimulujú k vyššej produkcii oxidu dusnatého, ktorý je jednou z kľúčových látok potrebných pre nástup erekcie.

4. Doprajte si kvalitný spánok – hladina testosterónu je najvyššia tesne pred zobudením, minimálne po 7-hodinovom spánku, kedy mal váš organizmus dostatok času na regeneráciu a obnovenie ideálnych hormonálnych hladín.

5. Neprehliadajte srdcovo-cievne ochorenia – platí jednoduchá úmera, pri ktorej netreba chodiť okolo horúcej kaše: Čím tvrdšie sú vaše cievy, tým mäkší je penis. Problémy s vysokým krvným tlakom môžu neskôr vyústiť do kôrnatenia ciev – aterosklerózy. Ide o najčastejšie ochorenia Slovákov, ktorých liečba by sa nemala ignorovať.

6. Zásobujte sa antioxidantami – je v nich ukrytá sila, ktorá dokáže bojovať proti voľným radikálom. Tie spôsobujú predčasné starnutie organizmu. Antioxidanty prispievajú k lepšiemu fungovaniu srdcovo-cievnej sústavy a udržujú stav vašich ciev (aj tých vedúcich k penisu) v dobrom stave. Bohaté zdroje nájdete v bobuľovinách, citrusoch, paradajkách, listovej zelenine.

7. Nestresujte sa – stres pôsobí aj na sexuálny život. Nedokážete sa uvoľniť, nedýchate zhlboka a ste v očakávaní najhoršieho. Nájdite si pár minút denne na sústredené hlboké dýchanie, oživte v myšlienkach sexuálne predstavy a nájdite potlačenú chuť na milovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa ťažkostiam s erekciou: 6 tipov, ktoré môžu pomôcť aj vám


Nečakajte, konajte

Pri dlhodobých ťažkostiach nie je pre mužov vôbec jednoduché vyjsť z ulity. Navštíviť lekára a dať si predpísať niektorý z registrovaných liekov znamená prekonať veľký pocit hanby. Je to jednoducho jedna z tých veci, o ktorých sa v našej spoločnosti nehovorí, a preto aj štatistiky môžu mať omnoho výraznejšie čísla, avšak horším smerom.

V susednom Česku prebehol pod záštitou Sexuologického ústavu prieskum, podľa ktorého trpí problémami so stoporením penisu v rôznej miere viac ako polovica opýtaných mužov vo veku 35 – 65 rokov.

Predpokladá sa však, že toto číslo je v skutočnosti ešte vyššie, pretože časť sa nechcela priznať. Iba 10 – 15 % mužov však vyhľadá pomoc u odborníkov. Je to na škodu, pretože zbytočne narastá skupina tých mužov, ktorých problém je ešte stále riešiteľný.


Máte problémy s erekciou? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan
Odporúčame