Keď nezaberajú lieky, skúste cesnak: Jeho účinky sú takmer neuveriteľné

Cesnak

freedigitalphotos.net

Priaznivé účinky cesnaku ľudstvo pozná už od nepamäti. Jedli ho otroci, ktorí postavili pyramídy, antickí lekári ním liečili choroby. V stredoveku prevládal názor, že nás vie ochrániť aj pred zlými silami, či upírmi a v Sovietskom zväze ho zvykli nazývať „ruský penicilín“. Ako to v skutočnosti s touto pochúťkou je?

Typický cesnakový zápach, ktorý mnohých z nás odrádza,spôsobujú sírne zlúčeniny, ktoré obsahuje najmä alicín.Vďaka obsahu týchto látok má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Okrem tiosulfinátov (zlúčeniny síry) ukrýva cesnak i ďalšie tromfy. Nájdete v ňom vitamíny B1, B2, C a aj potrebné minerály ako sodík, draslík, jód, selén, zinok, vápnik, železo a kyselinu kremičitú. Ich pôsobením cesnak umožňuje telu bojovať so „zlým“ cholesterolom a podporuje tvorbu toho „dobrého“.

Poznáte všetky jeho pozitíva?

Tiosulfináty obsiahnuté v cesnaku majú antibiotický účinok. V súčasnosti dokonca prebieha polemika, že je účinnejší ako antibiotiká, pretože dokáže eliminovať aj tie druhy mikroorganizmov, proti ktorým žiadne antibiotiká nepôsobia. Aromatické strúčiky majú taktiež potenciál v liečbe rakoviny. Dokážu chrániť pečeň počas chemoterapie a potvrdili sa aj ich preventívne účinky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Prírodná zbraň proti rakovine: Ochránia vás pred ňou tieto potraviny


Krvný obeh vo forme

Pri pravidelnej konzumácii prospieva srdcu, znižuje krvný tlak, preventívne pôsobí proti kôrnateniu ciev a usádzaniu tukových čiastočiek v tepnách. Čistí krv, pretože povzbudzuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Znižuje jej zrážanlivosť a tým predchádza infarktu a mŕtvici. Zabezpečuje intenzívnejšie prekrvenie mozgu, čo zlepšuje pamäť a myslenie. Z jedálnička by cesnak nemali vylúčiť ani diabetici, lebo dokáže znižovať hladinu cukru v krvi.

Bojovník proti starobe

Cesnak je aj účinným antioxidantom. Obsahuje dokonca viac antioxidačných látok ako vitamíny C a E. Bojuje proti voľným radikálom, ktoré sa do tela dostávajú dýchaním a prispievajú k opotrebúvaniu organizmu. Takýmto spôsobom spomaľuje starnutie a predlžuje život.

Pri nádche či akné poslúži aj zvonku

Antivírusový efekt pochutiny vieme oceniť najmä v období prechladnutí a chrípok. Inhalácia čerstvo nasekaného cesnaku vám upchaté dutiny prečistí omnoho účinnejšie ako rôzne spreje z lekárne. Antibakteriálne pôsobenie je vhodným prostriedkom aj na boj s akné. Jediný čerstvý strúčik denne vie infekciu, ktorá ho spôsobuje, potlačiť či úplne zničiť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si cesnak bez výčitiek: Zápach z úst porazíte overenými trikmi!


Ako ho správne jesť?

Veľmi dôležité však je, akým spôsobom ho budete konzumovať. Tepelnou úpravou sa antibiotické pôsobenie znižuje, a teda by ste ho mali jesť najmä v čerstvej forme. Je vhodné ho nakrájať alebo roztlačiť a nechať chvíľočku odstáť. Pre zachovanie čo najväčšieho množstva prospešných látok by ste nemali používať kovové nástroje (nahradiť ich môžete napríklad keramikou či plastom).

Radšej slovenský

Dovezený chemicky ošetrovaný cesnak sa domácemu zďaleka nevyrovná – účinok jedného strúčika domáceho cesnaku údajne obsahuje toľko prospešných látok ako celá hlavička toho z dovozu. Koniec koncov, rozdiel cítiť aj v chuti – čínskeho cesnaku na dosiahnutie požadovanej arómy musíte do jedla pridať podstatne viac ako slovenského či napríklad maďarského.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Dva strúčiky a dosť

Hoci má cesnak ohromné množstvo priaznivých účinkov, dva strúčiky denne sú viac než dosť (počas chrípkového obdobia maximálne štyri). Ak to s konzumáciou preženiete, vaše telo bude protestovať. Môže spôsobiť migrénu, bolesti šliach, svalov, pocit slabosti i dermatitídu. Vyhýbať by sa mu mali ľudia s citlivejším trávením, pacienti s vredovým ochorením a tehotné ženy.

Čo s nepríjemným zápachom?

Ak ste zástancom tejto potraviny a pravidelne ju konzumujete, musíte si poradiť aj s nepríjemným zápachom. Silice, ktoré obsahuje, sa vylučujú nielen tráviacim traktom, ale aj pľúcami a pokožkou. Napriek tomu, že je cesnak silne aromatický, dá sa s týmto vedľajším účinkom bojovať a nie je potrebné sa obmedzovať. Odporúča sa žuť čerstvú petržlenovú vňať alebo lístky mäty či kávové zrnko. Milovníci cesnaku taktiež tvrdia, že pohár mlieka problém vyrieši. Niektorí konzumenti zas veria, že pomôže aj obyčajná žuvačka.


Máte radi cesnak? Ako často si ho doprajete? Pomohol vám pri zdravotných ťažkostiach? Napíšte ostatným čitateľom vaše skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Ľudmila
Odporúčame