Keď plavky nevydržia dlhšie ako jednu sezónu: Zistite, v čom môže byť problém

Žena

thinkstockphotos.com

Plavky sú neodmysliteľnou súčasťou letnej garderóby. Vybrať také, ktoré dokonale sedia na vašu postavu a páčia sa vám aj vašej peňaženke, vôbec nie je jednoduché. A ak navyše vydržia len jednu sezónu, pri ďalšom nákupe uvažujete, kde ste urobili chybu. Ani kúpa kvalitných či drahých plaviek vám nezaručí, že ich budete môcť nosiť dve letá po sebe. Inšpirujte sa našimi tipmi a doprajte im dlhšiu životnosť.

Hoci sú plavky primárne určené na kúpanie, práve ich používanie im najviac ubližuje. Počas leta ich vystavujete náročným podmienkam. Striedavo ich namáčate a sušíte, chlór, soľ, slnko, pot, opaľovacie krémy a oleje poškodzujú farbu, piesok, kamene, okraj bazéna, tobogán či iné drsné povrchy zase narúšajú štruktúru látky. Z krásnych žiarivých farieb vám zostanú šedivé a vyblednuté odtiene, z módne tvarovaných plaviek zostanú vyťahané kúsky oblečenia. Preto je potrebné dbať na ich správnu údržbu.

Základom je správne ručné pranie

Plavky po každom použití preperte. Ochránite tým žiarivosť farieb aj kvalitu materiálu. Dôležité je, aby ste plavky prali v rukách, aj keď vám pračka ponúka šetrné pracie programy. Po návrate z kúpaliska či z pláže, namočte plavky asi na pol hodinu do čistej studenej vody. Tým sa z nich odmočia chlór alebo morská soľ, ktoré plavky poškodzujú. Čím skôr škodliviny odstránite, tým dlhšie si plavky zachovajú farbu a elasticitu. Potom si vlažnú vodu a pridajte do nej trochu tekutého pracieho prostriedku. Ten je k plavkám šetrnejší ako prášok na pranie. Hoci máte pocit, že by horúca voda plavky vyčistila lepšie, materiál, z ktorého sú vyrobené, poškodzuje rýchlejšie ako studená voda. Po praní v tekutom pracom prostriedku plavky ešte raz prepláchajte v čistej studenej vode a opatrne vyžmýkajte. Nekrúťte ich a nenaťahujte, aby ste z nich dostali čo najviac vody, práve tým sa ničí ich prirodzený tvar. Pokiaľ na ručné pranie nemáte čas, použite šetrný prací program a pracie vrecko na bielizeň.


Mohlo by vás zaujať: Šatník ženy po štyridsiatke: Zvýraznite svoje silné stránky


Ako odstrániť škvrny z opaľovacích krémov a olejov?

Nech sa snažíte akokoľvek, z času na čas sa vám krém alebo olej na opaľovanie dostane na plavky? Ak sa to stane, je dobré škvrnu odstrániť skôr, než vsiakne do látky. V prípade, že ste si včas škvrnu nevšimli, po návrate domov dajte priamo na ňu malé množstvo jedlej sódy zmiešanej s vodou, prípadne Hmotu z jedlej sódy nechajte pôsobiť na škvrne 1 – 2 hodiny a potom ju umyte vodou. Sóda je k plavkám šetrnejšia. Ak sa ju nepodarí odstrániť ani po použití sódy, vyskúšajte roztok octu s teplou vodou v pomere 1:3.. Naneste ho tiež iba priamo na škvrnu. Po namočení škvrny plavky prepláchajte studenou vodou.

Šetrné žmýkanie

Plavky nikdy nekrúťte a nenaťahujte v rukách, aby ste z nich odstránili prebytočnú vodu. Narušíte tým štruktúru a elasticitu látky a plavky stratia svoj tvar. Namiesto toho ich vložte medzi dva kusy suchého uteráku a stáčajte ho do rolky a následne roztáčajte. Uteráky vodu absorbujú. Nezabudnite ale mokré plavky v uteráku, aby vlhkosť nespôsobila bujnenie baktérií a plesní.

Dôležité je správne sušenie

Vešiate aj vy plavky po opraní na sušiak? Možno práve to je problém, prečo sú vaše plavky vyťahané. Keďže voda steká v smere nadol a zachytáva sa na najspodnejšej časti plaviek. Položte ich radšej na rovnú plochu na vzdušné miesto. Vyhnite sa aj sušeniu na priamom slnku, pretože škodí farbám. Sušte ich napríklad položené na uteráku v tieni. Rozhodne nepoužívajte elektrické sušičky. Mohli by roztaviť plastové časti plaviek. Pred uložením do šatníka majú byť plavky úplne suché.


Mohlo by vás zaujať: Dámsky šatník po päťdesiatke: Čomu sa vyhnúť a čo v ňom nesmie chýbať?


 

Neprenášajte mokré plavky v plastovom vrecúšku

Mokré ani vlhké plavky by ste nemali dávať do plastového vrecúška. Je nepriedušné a aj za krátky čas a v tme sa v ňom dokážu množiť baktérie. Pri prenose z kúpaliska či pláže ich domov preneste zabalené v uteráku.

Pozor na slniečko

V ideálnom prípade, by sme plavky nemali umývať len po odchode z kúpaliska alebo pláže, ale vždy, keď vyjdete z vody. Ak sa rozhodnete opaľovať v plavkách plných chlóru či morskej vody, slnko v kombinácii s chemikáliami zvyšuje pravdepodobnosť, že sa plavky poškodia. Slnko predsa dokáže aj zosvetliť farbu vlasov či chĺpkov na tele. S farbou plaviek to nie je inak. Ak máte viacero plaviek, je dobré opaľovať sa v suchých (a to aj z hľadiska hrozby vaginálnej mykózy), zatiaľ čo vlhké vypláchate v čistej vode a usušíte pred ďalším použitím. Keď nemáte suché plavky na výmenu, aspoň sa v mokrých otáčajte na chrbát a brucho v pravidelných intervaloch, inak plavky na každej strane vyblednú do rôznych odtieňov. Chlóru a morskej soli ich môžete aspoň sčasti zbaviť aj tak, že sa v nich vždy po kúpaní osprchujete.


Mohlo by vás zaujať: Krásna a štýlová po päťdesiatke: Ako sa obliekať v tomto veku?


Nové plavky prepláchajte v octovom roztoku

Keď operiete nové plavky (ešte pred prvým použitím) v slabom octovom roztoku, zabezpečíte dlhšiu žiarivosť farieb, teda ochranu pred ich budúcim vyblednutím. Na prípravu roztoku stačí 1 čajová lyžička vínneho octu na liter vody. Plavky nechajte namočené v roztoku asi pol hodiny. Potom ich jemne prepláchajte v rukách. Nežmýkajte ich, len vytlačte prebytočnú vodu alebo ich usušte pomocou uteráka.

Sprcha pred vstupom do mora alebo bazéna

To že vám plavčíci na kúpalisku hovoria, aby ste sa pred vstupom do bazéna osprchovali čistou vodou. Nielen, že schladíte svoje rozhorúčené telo, okrem toho plavky nasiaknu čistou vodou a počas plávania absorbujú menej soli alebo chlóru.


Ako dlho vám zvyčajne vydržia vaše plavky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame