Keď sa kilá navyše držia ako prilepené: Možno stačí upraviť štrajkujúce hormóny

Žena

thinkstockphotos.com

Celý deň sa poctivo krotíte v jedle, pred prílohami uprednostníte zeleninu, no večer podľahnete neovládateľnej chuti na sladké a celá čokoláda vo vás zmizne v priebehu pár minút. Aj takto vyzerá klasický scenár u väčšiny z tých ľudí , ktorí sa snažia zbaviť prebytočných kíl. Výsledok však neprichádza a po čase sa nastúpi seba obviňovanie z nedostatku pohybu či príliš slabej vôle. Ale čo ak sa za problematikou správneho chudnutia skrýva oveľa viac? Predtým, ako sa opäť vrhnete do ďalšej z „osvedčených“ diét, mali by ste sa dôkladne oboznámiť so stavom vašej hormonálnej (ne)rovnováhy.

Kalkulačka nemusí vždy fungovať správne

Doterajšie odporúčania na úspešné zhadzovanie neželaných kilogramov sa riadili heslom „znížiť príjem kalórií, zvýšiť energetický výdaj“. Medzi odborníkmi na ľudskú obezitu sa však v súčasnosti diskutuje predovšetkým o tom, akú úlohu v metabolických procesoch zohrávajú hormóny. Ak ste si doteraz mysleli, že problém s inzulínom sa týka výlučne diabetikov, je na čase pozrieť sa naň trochu hlbšie. Hormón inzulín spolu s leptínom totiž majú hlavné slovo v tom, aké signály mozog vysiela a ako organizmus hospodári s energiou prijatou vo forme stravy. V prípade poruchy činnosti leptínu a inzulínu síce toho zjeme dostatok, no k mozgu sa informácia o stave nasýtenia jednoducho nedostane.


Mohlo by vás zaujímať: Držíte v snahe schudnúť bezlepkovú diétu? Pozor, aby ste nepribrali ešte viac


Prečo si leptín zaslúži našu pozornosť?

Leptín je hormón produkovaný tukovými bunkami, ktorý sa prostredníctvom krvného riečiska dopraví do hypotalamu, kde reguluje pocit hladu a nasýtenia. Schéma jeho fungovania je naozaj veľmi jednoduchá. Čím viac telesného tuku máme, tým viac leptínu sa vyplavuje do krvného obehu. Vysoká hladina leptínu znamená, že tukových zásob je uložených dostatok (telo môže prejsť k ich spaľovaniu), a teda nie je potrebné prijímať ďalšie jedlo. Naopak, ak hladina leptínu klesne, mozog vyšle signál o nutnosti prijať ďalšiu potravu a uchrániť tak organizmus pred hladovaním. Závažný problém nastáva, ak naše telo viac nie je schopné reagovať na vysokú hladinu leptínu. Mozog a tkanivá sú na leptín menej citlivé, v dôsledku čoho prijmeme viac kalórií, ako sme schopní zužitkovať. Zvyšok sa uloží vo forme tuku a špirála s názvom leptínová rezistencia pokračuje ďalej.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite už konečne schudnúť? Týchto 7 nápojov vám v tom pomôže!


Cukor ako úhlavný nepriateľ

V rámci metabolických porúch sa do popredia dostáva aj takzvaná inzulínová rezistencia, ktorej výsledkom sú takisto zvyšujúce sa zásoby tuku. Princíp spočíva v tom, čo sa v tráviacom trakte deje krátko na to, ako telu dodáme nadmerné množstvo jednoduchých cukrov (sladené nápoje, koláče, sladkosti, zmrzlina, biele pečivo a podobné produkty s vysokým glykemickým indexom). Aby sa cukor dostal dovnútra bunky, je nutné dopraviť ho prostredníctvom inzulínu. Tento hormón sa tvorí v podžalúdkovej žľaze a jeho množstvo priamo úmerne závisí od množstva cukru v krvi. Pokiaľ sa hladina glukózy počas dňa drží na vysokej úrovni, pankreas nemá inú možnosť ako neustále vyplavovať ďalšie množstvo inzulínu. Celý proces tak nakoniec dospeje do bodu, v ktorom sa metabolizmus stáva rezistentným voči inzulínu. Inzulín pre chýbajúce receptory dopraví cukor do tukových buniek, kde sa premení na tuk.


Mohlo by vás zaujímať: Štíhlejší pás naozaj môžete mať v každom veku: Stačí vyskúšať naše tipy


Zdravý tuk je váš spojenec

Pokiaľ sa vám za uplynulé obdobie nahromadili v oblasti pása nevzhľadné faldy, nejde len o estetický problém. Pravdepodobne aj vy máte dočinenia s leptínovou rezistenciou, ktorá vám bráni na ceste za krajšou postavou. Prvým a najdôležitejším krokom však nie je ustriehnuť množstvo prijatých kalórií, ale premeniť doterajší sacharidový metabolizmus na tukový.

  1. Siahnite po kvalitných tukoch – kokosový olej, rybí tuk, avokádo, orechy a ďalšie potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín.
  2. Zaraďte do svojho jedálneho lístka viac bielkovín.
  3. Obmedzte príjem sacharidov na minimum – ideálne len v podobe ovocia.
  4. Dôsledne dodržiavajte pitný režim – čistá voda, čaje, primerané množstvo minerálky.
  5. Vyhraďte si čas na kvalitný spánok – jeho nedostatok zhoršuje leptínovú rezistenciu.
  6. Zvýšte množstvo vlákniny v strave – okrem zeleniny môžete vyskúšať vlákninu rozpustnú vo vode.
  7. Pravidelne sa hýbte – správna výživa je síce základom úspechu, no s fyzickou aktivitou pôjde všetko jednoduchšie.

Čo si myslíte o množstvách cukru a tuku, ktoré máme denne naservírované na tanieri? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame