Keď sa ozvú bolesti hlavy: Zachránia vás tieto esenciálne oleje

Levanduľa

thinkstockphotos.com

Bolesť hlavy patrí medzi bežné a často sa vyskytujúce zdravotné ťažkosti. Príčiny sú rôzne a niekedy sa hľadajú len veľmi ťažko. Oveľa dôležitejšie je bolesti sa zbaviť a ďalej normálne fungovať.

Preto mnohí z nás siahnu po dostupných a rýchlo účinkujúcich analgetikách. Tie však nie sú pre naše zdravie najlepším riešením. Existuje lepšie – esenciálne oleje. Často sú ešte účinnejšie a aj bezpečnejšie. Nehovoriac o tom, že sa spájajú aj s ďalšími pozitívnymi účinkami na zdravie i psychiku. Mnohé upokojujú, posilňujú imunitu, zlepšujú koncentráciu, pomáhajú zaspať atď.

Ktoré esenciálne oleje prinesú úľavu pri bolesti hlavy?

Mäta pieporná

Olej z mäty piepornej sa používa nielen pri bolestiach hlavy, ale aj pri žalúdočnej nevoľnosti, hnačke, plynatosti, pri podráždení pokožky, úzkosti a menštruačných kŕčoch. Čo sa týka bolesti hlavy, predpokladá sa, že mäta pomáha eliminovať bolesť hlavy vďaka svojim upokojujúcim účinkom. Okrem toho pri aplikácii na čelo má príjemný chladivý účinok, čo stimuluje krvný obeh a uvoľňuje svalstvo.

Na esenciálny olej z mäty si posvietili aj vedci z Klinik für Neurologie, Christian-Albrechts-Universität, Kiel. V rámci štúdie sledovali 41 pacientov vo veku 18 až 65 rokov, ktorým bol 15 a 30 minút po začatí bolesti hlavy aplikovaný mätový olej na čelo, alebo im podali paracetamol, alebo placebo. Aký bol výsledok? U tých, ktorým aplikovali na čelo olej, sa významne klinicky znížila intenzita bolesti hlavy počas hodiny pozorovania. Dôležité je však to, že odborníci nezaznamenali významný rozdiel medzi účinkom analgetika a mätového oleja.

  • Náš tip: Zmiešajte 2 – 3 kvapky mätového oleja s kokosovým olejom na zmes naneste na oblasť čela, ramien a zadnej strane krku.

Eukalyptus

Eukalyptový olej má podobné účinky ako mätový. Odporúča sa pri bolestiach rôzneho pôvodu. Podľa jednej zo štúdií, ktorá bola uverejnená v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, má eukalyptový olej protizápalové vlastnosti, ktoré pomohli pacientom zmierniť bolesť po operácii kolena. Okrem toho disponuje antivírusovými, antibakteriálnymi a antimikrobiálnymi účinkami.

  • Náš tip: Aj eukalyptový olej je (nielen) pri bolestiach hlavy vhodné zmiešať s nejakým základovým olejom. Vhodný je mandľový, jojobový, avokádový či už spomínaný kokosový.

Rozmarín

Okrem toho, že rozmarínový olej pôsobí ako prírodné analgetikum, má viacero ďalších skvelých účinkov. Pri použití zvonku podporuje rast vlasov, zlepšuje pamäť, detoxikuje pečeň a žlčník a znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Podľa kórejských vedcov z Keimyung University v Daegu rozmarín môže pôsobiť ako stimulant a mierne analgetikum a tiež môže znižovať zápal.

Náš tip: Aj tento olej je vhodné zmiešať so základovým olejom a naniesť na bolestivé miesto. Veľmi dobré účinky proti bolesti dosiahnete, ak ho zmiešate s mätovým olejom.

Levanduľa

Levanduľová silica je výborná nielen na uľahčenie zaspávania, na upokojenie, rýchlejšie hojenie rán, boj proti stresu a úzkosti, ale pôsobí aj proti bolesti hlavy a migréne. Zaujímavý pokus urobili vedci z iránskeho Mashhadu. Zamerali sa na sledovanie účinkov vdychovania levanduľového esenciálneho oleja pri stavoch migrény. Pacientov rozdelili do dvoch skupín. Jednej z nich dali inhalovať levanduľovú silicu počas 15 minút, druhá dostala placebo. Účastníci štúdie mali zaznamenávať intenzitu bolesti hlavy a súvisiacich symptómov v 30-minútových intervaloch. Aký bol výsledok? Zo 129 prípadov bolestí hlavy až 92 odznelo úplne alebo čiastočne pri inhalovaní levandule. V kontrolnej skupine s placebom bolo zaznamenané zlepšenie len v 32 prípadoch z 92. Vedci teda na záver skonštatovali, že inhalácia levanduľového esenciálneho oleja môže byť účinnou a bezpečnou liečebnou modalitou pri akútnom zvládaní migrény.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame