Keď sa teplo nedá vydržať: Jednoduché tipy ako schladiť domácnosť počas horúčav

Izba

gettyimages

Za posledné roky nás horúce počasie počas letných mesiacov dokázalo vytrápiť a ani vo vlastných príbytkoch sme pred teplom nenašli útočisko. Panelové, ale i murované steny v sebe počas dňa akumulujú teplo, ktoré na nás nepríjemne sála aj počas noci.

Nie je ničím nezvyčajným, ak počas tropických dní ryska na teplomere svieti pri hodnote 30 °C nielen vonku, ale i v kuchyni alebo v spálni. Ako sa brániť prehrievaniu domácností? Čo môžete urobiť, aby ste vzduch v miestnosti schladili? Nebudeme kupovať klimatizáciu, ktorá by určite bola účinným riešením, pozrieme sa na to ekonomicky, lacne, rozumne a tak, aby ste sa i počas horúčav cítili doma fajn.

Okná na slnečnej strane zatiahnuté

Týka sa to okien orientovaných predovšetkým smerom na juh, ktoré sú slnečným lúčom vystavené najdlhšie. Ak to nebude prekážať bežnému životu vo vašej domácnosti, tak ponechajte na striedačku zatiahnuté i okná smerom na východ doobeda,  a naopak – okná smerom na západ zastrite poobede. Nerobte zo svojho domu skleník.


Mohlo by vás zaujímať: Vetráte počas horúčav správne? Tieto zásady by ste mali dodržať


Vetrajte iba skoro ráno a v noci

Obvodové múry sú slnku vystavené počas celého dňa, nemá význam vetrať počas dňa a vháňať dnu horúci vzduch, ktorý ich začne zohrievať i zvnútra. Počkajte na večerné hodiny alebo polhodinovú búrku. Stavte na účinné nárazové vetranie, nie na celodenne pootvorené vetračky.

Vypnite spotrebiče, ktoré nepoužívate

Všetky spotrebiče zapojené v sieti okolo seba produkujú teplo, dokonca aj vtedy ak sú „iba“ v standby režime. V bežnej domácnosti to môže byť niekoľko nabíjačiek k telefónom, nepoužívaná, ale vždy pripravená tlačiareň, citeľné teplo produkuje okolo seba väčšina čiernej elektroniky – počítače, televízory, hracie konzoly, audio systémy. Práve v tomto období môžete tiež nanovo prekontrolovať zásuvky v domácnosti, v ktorých by mohlo dochádzať k prehrievaniu až skratu.

Nevarte v kuchyni jedlá náročné na prípravu

Znie to možno ako bláznivý nápad, ale vareniu v kuchyni počas horúčav by ste sa mali čo najviac vyhýbať. Pár hodín zapnutá rúra alebo sporák prispeje k teplote svojimi plus 3 stupňami Celzia, ktoré sa následne „rozlejú“ po zvyšných miestnostiach. Dokonca aj obľúbené zaváranie v kuchyni neprinesie letnú radosť z bohatej úrody. Ak je to možné, presuňte svoje večere von na dvor, terasu či balkón. Jednoduchý elektrický gril poslúži v letnom období lepšie ako rozhorúčená panvica.


Mohlo by vás zaujímať: Stopnite potenie a prehadzovanie sa: Vyspite sa doružova aj počas letných nocí


Rozvešajte po dome mokrú bielizeň

Na lete je výborne to, že každý kôš plný mokrej bielizne je po vyvesení na šnúry o chvíľu suchý. Ak budete prať, rozvešajte aspoň niekoľko mokrých uterákov, alebo kusov oblečenia po dome. Ak si v obývačke na sušič rozložíte čerstvo vypratú posteľnú bielizeň, efekt zníženia teploty je zaručený.

Vyskúšajte ventilátor s ľadom

Bude to chcieť trochu zručnosti a pár minút času. Deň vopred dajte do mrazničky zamraziť vodu na kocky ľadu. Ventilátor postavte na stôl alebo komodu tak, aby jeho zadná časť nebola obrátená smerom k oknu (nemal by do seba načerpávať teplý vzduch od okna). Pred ventilátor postavte misku s naukladanými kockami ľadu a vrtuľu ventilátora naň zamierte. Už si stačí iba sadnúť na gauč a nechať sa ovievať príjemne chladným vzduchom.

Vykonajte niekoľko dlhodobých opatrení do budúcnosti

Ak bývate v byte a na váš balkón s veľkým preskleným oknom a dverami svieti počas prevažnej časti dňa slnko, pouvažujte o investícii do markízy s regulovateľným sklonom. Majitelia domov môžu pred okná vysadiť košaté listnaté stromy, ktoré im po rokoch poskytnú príjemný chládok a tieň pre dom. Obľúbené sa opäť stávajú aj pergoly s popínavým viničom alebo ťahavými ružami či vistériou.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete sa schladiť? Predstavte si, že ste v jednom z týchto TOP bazénov


Na záver: Ako schladiť seba?

  • Chladené nápoje a zmrzlina nie sú tým pravým, čo vám poskytne viac ako 5 minútovú úľavu od tepla. Ak skonzumujete niečo studené, telo musí vyvinúť viac energie, aby prijatý pokrm zohrialo na „svoju teplotu“ a vo výsledku je vám onedlho ešte viac teplo. No, nebudeme si predsa klamať – za to jedno orosené pivko to niekedy stojí!
  • Ak sa cítite počas horúcich dní nanič, môžu vám pomôcť studené obklady na pulzné body – napr. na zápästia, členky, na čelo.
  • Obliekajte sa iba do voľných bavlnených odevov. Bavlna by mala byť číslom jedna i na posteľnej bielizni.
  • Práve v tomto období sa môžete odhodlať pre vlažnú až studenú sprchu. Ak nemáte odvahu, postačí ponoriť predlaktia do studenej vody a umyť si studenou vodou tvár. Takýmto spôsobom dokonca mierne znížite aj tep srdca, ktoré sa v horúčavách namáha viac ako inokedy.
  • Nezabúdajte na pravidelný pitný režim. Nepite len vtedy, keď už pociťujete smäd. V takej chvíli už vášmu telu chýba štvrť litra tekutín. Pravidelne, každú hodinu, vypite aspoň jeden pohár čistej vody.
  • Ležte čo najviac pri zemi. Ak máte viacpodlažný dom, nespite na podlaží alebo v podkroví. Dočasne sa presťahujte hoci aj do obývačky na prízemí, aby ste si mohli počas noci oddýchnuť.

Ako sa snažíte schladiť domácnosť počas horúčav vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame