Keď sexuálny život s vekom upadá: Na vine môže byť aj týchto päť vecí

pár

profimedia.sk

S pribúdajúcimi rokmi sa sexuálny život môže zlepšovať, môže sa však aj zhoršovať. Dôvody, pre ktoré sa tak stáva sú rôzne – od fyzického stavu až po materiálne zabezpečenie. Možno práve niektorý z nich ničí pohodu vo vašej spálni aj vám, a ani si to poriadne neuvedomujte. Ktoré dôvody to vlastne sú?

Fakt, že erekcia penisu sa dostaví po dlhšej dobe ako zamlada, alebo že pri sexe musíte nedostatočnú vlhkosť partnerky vyvažovať lubrikačným gélom, nie je nič nezvyčajné. Tieto veci jednoducho idú s vekom. Na váš sexuálny život však majú vplyv aj iné faktory.

Starosti v bežnom živote

Muži a ženy v tomto veku neraz spomínajú najmä stres a problémy s peniazmi. Nečudo – v päťdesiatke je do dôchodku ešte ďaleko, hľadanie práce je však poriadne ťažké. Tak neraz človek zotrváva aj pri robote, ktorá mu zapríčiňuje vrásky na čele či v nej nezarába podľa svojich predstáv. Výška dôchodkov nedáva veľa dôvodov na radosť ani neskôr. Obavy o budúcnosť sa tak môžu prejaviť v celkovej nechuti k životu, vrátane sexu.

Ako to vyriešiť: Sex môže byť skvelým liekom aj na takéto problémy. Nesmie sa však brať len ako ďalšia povinnosť, ale naopak ako únik od problémov. Vytvorte si s partnerom vlastný svet, v ktorom ste dôležití iba vy dvaja. Dávka endorfínov, ktorá sa počas sexu vylúči bude pre vás či vašu polovičku skvelým antidepresívom.


Mohlo by vás zaujať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Problémy vo vzťahu ako takom

Ste spolu už roky, ale chvíľami vlastne ani neviete prečo? Namiesto slova láska vám napadne skôr slovíčko zotrvačnosť? Možno na seba štekáte aj za maličkosti a na vašom vzťahu sa pomaly, ale isto začína prejavovať ponorková choroba.

Ako to vyriešiť: Konajte, kým je čas a chvíľková kríza neprerastie do niečoho väčšieho. Pri ponorkovej chorobe zohráva úlohu aj čas, ktorý trávite – resp. netrávite s partnerom či partnerkou. Každý totiž občas potrebuje „vypnúť“ –  začnite sa venovať nejakému koníčku, športu či obvolajte starých známych a zájdite s nimi na kávu, aby ste netrávili celý čas so svojou polovičkou. Skúste si spomenúť, prečo máte človeka, s ktorým žijete, radi a začnite sa na neho opäť tešiť. Niekedy pomôže aj jednoduché a po rokoch možno trochu otrepané „ľúbim ťa“ a situácia sa otočí k lepšiemu. Tieto slová sa dobre počúvajú asi každému a keď dáte najavo snahu na vzťahu zapracovať, určite sa zlepší aj váš sexuálny život.

Zlá fyzická forma

Každý deň si na večeru doprajete poriadnu klobásku s horčicou, ručička na váhe stále stúpa, ale hýbať sa vám akosi nechce. Pre sexuálny život je dôležité udržiavať sa v dobrej forme – v rámci možností. Človek viac vládze, neunaví sa hneď a celkovo sex pre neho nie je námahou ale príjemnou aktivitou. Nehovoriac o tom, že ak si svojou životosprávou zarobíte na cukrovku či vysoký krvný tlak, dostanete lieky, ktoré môžu vaše libido poriadne potiahnuť k zemi.

Ako to vyriešiť: Cvičte, športujte, chodievajte na prechádzky a zdravo sa stravujte. Zdravé telo bude skôr mať aj zdravý sexuálny život.


Mohlo by vás zaujať: V spálni to už nie je ono: Aké sú najčastejšie sťažnosti mužov po päťdesiatke?


Vedľajšie účinky liekov

Spomenuté lieky na cukrovku, vysoký krvný tlak, ale aj antidepresíva môžu mať ako jeden v vedľajších účinkov stratu libida. Práve ženy a muži po päťdesiatke či šesťdesiatke berú neraz viac liekov ako za celý doterajší život. Nečudo, že sa ich účinky môžu prejaviť aj v intímnej oblasti.

Ako to vyriešiť: Ideálna je prevencia proti ochoreniam a vyhýbanie sa liekom, ak ich však potrebujete, nedá sa nič robiť. Ak vás trápi nechuť na sex len nejakú dobu, skúste porozmýšľať, či ste práve nezačali liečbu novým prípravkom. Ak áno, navštívte lekára a poraďte sa s ním o inej liečbe, ktorá by tieto vedľajšie účinky nemusela mať.

Rozdielne sexuálne vlny

So stúpajúcim vekom sa neraz menia nároky na sexuálny život – frekvenciu styku, spôsob, ale aj celkový prístup k nemu. Dôležité je, aby partneri boli na jednej vlne a akceptovali zmeny u druhého partnera. Mnoho starších párov rado experimentuje, hoci na začiatku môže byť u jedného z dvojice neistota. Aj sexuálne pomôcky však vo vyššom veku pomáhajú zachovať si aktívny sexuálny život.

Ako to vyriešiť: Podstatné je vzájomné pochopenie partnerov pre iné túžby, ako mali napríklad pred 15-20 rokmi. Nespoliehajte sa na zaužívané dotyky a pohyby, neodmietajte hneď partnerove či partnerkine návrhy na experimentovanie. Skúste vykročiť k vašej polovičke a stretnite sa na pol ceste.


Ako je na tom váš sexuálni život? Prežilis te nejakú krízu v tejto oblasti? Poraďte ostatným čitateľom, ako ju vyriešiť v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame