Keď srdce tlčie ako o život: Nepríjemné búšenie zmiernite aj domácou liečbou!

srdce

thinkstockphotos.com

S rozmáhajúcou sa obezitou stúpa aj počet kardiovaskulárnych ochorení u čoraz mladších ľudí. Zatiaľ čo v minulosti sa ochorenia srdca spájali výlučne s dôchodkovým vekom, dnes tieto problémy trápia i štyridsiatnikov. Mnohé z nich pritom počínajú búšením srdca, ktoré svojou intenzitou dokáže nepríjemne zaskočiť. S čím všetkým sa tento stav spája a ako si môžete dopomôcť k okamžitej úľave?

Keď srdcový rytmus štrajkuje

Kardiovaskulárny systém je vo svojej dokonalosti uspôsobený tak, že činnosť srdca za normálnych okolností vôbec nepociťujeme. Problém nastáva vtedy, ak sa tento mimoriadne silný orgán s funkciou pumpy prihlási o slovo a zaskočí nás nepripravených. Búšenie srdca je jav, ktorý odborne nazývame palpitácie. Pod týmto pojmom sa ukrývajú silné údery v hrudníku, hrdle alebo krku – tie nás takmer vždy obťažujú, pričom občas dokážu poriadne vystrašiť. Ak máme pocit, že srdce uteká príliš rýchlo, vtedy hovoríme o tachykardii. V prípade, že sa srdce prejavuje nepravidelnou činnosťou a z času na čas takpovediac „vynecháva“, hovoríme o arytmii. Nie vždy však musí ísť o život ohrozujúci stav s nevyhnutným zásahom lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Pár krokov ku zdravému srdcu: Naozaj sa ich vyplatí urobiť!


Príčiny nemusia byť kardiálneho pôvodu

Keďže sa palpitácie objavujú u čoraz mladších ročníkov, častokrát nesúvisia s ochorením srdca a spontánne odoznejú. Medzi najčastejšie dôvody búšenia srdca patria:

  • silné emócie – úzkosť, strach alebo stres. Ťažkosti sa nezriedka objavujú po ostrých výmenách názorov s najbližšími alebo počas záchvatov paniky.
  • fyzická aktivita – naložili ste si pri tréningu viac, ako ste schopní zvládnuť? Aby ste búšeniu srdca predchádzali, záťaž pridávajte postupne a necvičte na hranici svojich kondičných schopností.
  • závislosti – alkohol, nikotín, kofeín alebo tvrdé drogy (kokaín a amfetamíny). Čokoľvek z uvedeného dodáte telu vo zvýšenej miere, srdce vám okamžite odpovie.
  • zdravotné problémy – ochorenia štítnej žľazy, nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia), anémia, nízky krvný tlak (hypotenzia), horúčka, dehydratácia. To všetko sú stavy, ku ktorým sa môžu pridružiť aj palpitácie.
  • hormonálne zmeny – nepravidelný menštruačný cyklus, tehotenstvo, obdobie pred menopauzou. Búšenie srdca v čase gravidity môže signalizovať anémiu.
  • lieky – tabletky na chudnutie, inhalačné spreje na astmu, prípravky na uvoľnenie nosa a niektoré lieky na liečbu arytmií
  • bylinné a výživové doplnky
  • abnormálna hladina elektrolytov

U citlivejších ľudí sa môžu objaviť palpitácie aj po konzumácii ťažkých jedál bohatých na karbohydráty, sacharidy alebo tuky. Ťažkosti môžu vyvolať tiež jedlá s príliš vysokým obsahom glutamanu sodného, nitrátov alebo sodíka.


Mohlo by vás zaujímať: Keď s vaším srdcom nie je niečo v poriadku: Odhaľte prvé príznaky!


Kedy volať lekára?

Zvýšená starostlivosť je na mieste, pokiaľ sa už liečite na srdce alebo ste sledovaní na kardiologickej ambulancii. Zbystriť pozornosť by ste mali vždy, pokiaľ sa s palpitáciami súčasne dostavia aj ďalšie príznaky:

  • ťažkosti s dýchaním – namáhavé dýchanie už pri sebemenšej fyzickej aktivite, pocit nedostatočnosti vzduchu. Dajte si však pozor, aby ste v strachu neskĺzli do rýchleho a plytkého dýchania, ku tzv. hyperventilácii. Vtedy si totiž privodíte kŕče končatín a celého tela.
  • závraty
  • bolesti na hrudníku – obzvlášť nebezpečné sú pálivé, tlakové a zvieravé bolesti za hrudnou kosťou vyžarujúce do ľavej hornej končatiny
  • synkopy a mdloby – pri kolapsových stavoch a v prípade bezvedomia vždy zavolajte príbuznému záchrannú zdravotnú službu

Mohlo by vás zaujímať: Chcete mať zdravé srdce? Tieto jedlá mu predĺžia životnosť!


Rýchla a účinná pomoc

Ak palpitácie nesúvisia s ochorením srdca, dokážete si efektívne pomôcť aj sami v domácom prostredí. Najdôležitejšie je nepodliehať panike, častokrát pomôže akákoľvek technika na celkové uvoľnenia tela aj mysle: relaxačné a dychové cvičenia, aromaterapia, upokojujúca hudba. Účinným pomocníkom je tiež studená voda. Ovlažte si tvár a zmiernite tak horúčavu v lícach alebo si doprajte zopár dúškov. Takéto osvieženie napomáha v ostraňovaní miernych závratov a znižuje mieru stresu. Určite nič nepokazíte, ak užijete magnézium vo forme tablety alebo prípravku rozpustného vo vode. Ak si trúfate, môžete tiež vyskúšať takzvaný Valsavov manéver, ktorý spomaľuje zrýchlenú činnosť srdca. Stačí si zapchať nos a zo zvretými ústami vydýchnuť, akoby ste sa išli ponoriť.


Viete, ako predchádzať nepríjemným pocitom súvisiacim s búšením srdca? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame