Keď stále nestíhate a ste v strese: Naučte sa ovládať svoj čas naozaj efektívne

Podnikateľ

thinkstockphotos.com

V bežnom živote čoraz častejšie používate moderné technológie ako mobily a internet, no napriek rýchlejšej komunikácii a uľahčenej práci sa vám zdá, že času je čoraz menej a menej? Nie ste jediní, koho trápi pocit, že nič nestíha. Problémom pritom nie je nedostatok času samotného, ale spôsob, akým si ho organizujete. Tu vstupuje do hry anglický pojem „time management“, čo doslovne znamená riadenie času. Samozrejme, nemôžete ho ovládať. Ale môžete zmeniť to, ako ho rozdeľujete a čomu ho venujete, čo povedie k lepšej kvalite vášho života.

O čo vlastne ide

Možno sa vám zdá zbytočné mrhať drahocenným časom na premýšľanie o tom, ako s ním naložíte, no správny time management má množstvo nesporných výhod. Pomocou neho dosiahnete zvýšenú produktivitu práce a efektívnosť, lepšiu profesionálnu reputáciu, menej stresu, viac príležitostí na osobnostný rast a budete mať viac priestoru na dosiahnutie životných a kariérnych cieľov.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


Prvým krokom sú priority

Počas bežného dňa svoju pozornosť delíte medzi množstvo úloh a ľudí – venujete sa práci, rodine, priateľom, psovi, záľubám, domácim prácam… Nie každá z týchto vecí je však rovnako naliehavá.  Vďaka time managementu a organizácii vášho času si budete vedieť stanoviť priority a určiť ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Sami si musíte určiť, čo je pre vás dôležité podľa vlastného rebríčka hodnôt. Hoci majú pre vás rovnaký význam mnohé skutočnosti, niekedy nemôžete dosiahnuť všetko naraz.

Ak už máte jasno v tom, čo chcete docieliť, rozdeľte si jednotlivé úlohy podľa ich závažnosti do štyroch skupín:

  • Dôležité a naliehavé – kľúčové úlohy, ktoré nemôžu počkať, napr. uzávierky, pracovné termíny, krízové telefonáty a maily či osobné alebo pracovné
  • Dôležité a nie naliehavé – sem patria všetky povinnosti, ktoré možno odložiť na neskôr, napr. niektoré stretnutia či telefonáty
  • Nedôležité a naliehavé – významné veci, ktoré ale majú svoj čas, napr. relax, návštevy príbuzných, spoločenské akcie
  • Nedôležité a nie naliehavé – nepodstatné veci, ktoré netlačí čas, napr. posedenia pri káve, s kamarátkou, ktorá vám vlastne vôbec nechýba, ale sľúbili ste si stretnutie.

To, koľko času venujete situáciám z každej z týchto skupín závisí od vášho vlastného nastavenia, presvedčenia a životného štýlu. Pre niekoho je najdôležitejšia rodina a prácovné záležitosti sú až na druhom mieste. Iný je zas náruživý rybár či športovec a v jeho ponímaní hrajú prím tieto aktivity. Termíny „dôležité“ a najmä „nedôležité“ neberte celkom doslova. Telefonát s vašou mamou môže byť v danej chvíli „nedôležitý“, ale to ešte neznamená, že je pre vás nedôležitá vaša mama. Myslite na to, že ide o vaše osobné preferencie, s ktorými sa nemusíte nikomu zverovať.   

Sledujte svoje zámery

Druhým dôležitým krokom k správnemu manažovaniu vlastného času je určenie si cieľov. Na dosiahnutie vášho hlavného cieľa je dobré si stanoviť menšie, čiastkové. Postupne a pomaly sa tak dostanete bližšie k dosiahnutiu vášho sna. Ak napríklad túžite jedného dňa vlastniť vinicu, začnite študovať literatúru o pestovaní viniča a navštevovať podujatia pre vinárov. Samozrejme, ide iba o príklad, no ak vydržíte plniť tieto malé predsavzatia každý deň, je veľmi pravdepodobné, že skôr či neskôr to prinesie neuveriteľné výsledky. Pri napĺňaní týchto malých cieľov vám napomôže aj zoznam úloh, ktoré musíte denne splniť. Môže ísť aj o úplné drobnosti, no na konci dňa, keď uvidíte, koľko ste zo svojho plánu dosiahli, naplní vás to pýchou a motiváciou snažiť sa ešte viac.


Mohlo by vás zaujať: Spánok je alfa a omega spokojného života: Zistite, koľko ho potrebujete práve vy


Nenechajte sa odradiť od práce

Prokrastinácia je novodobý fenomén a znamená sústavné odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Ak si však všetko nechávate na poslednú chvíľu a nestíhate, môžete z toho mať pocit viny, zlyhania a stres. Preto by ste pri riadení svojho pracovného aj voľného času mali myslieť aj na veci, ktoré vás vyrušujú a odpútavajú od práce a snažiť sa ich eliminovať. Sú to napríklad dlhé prestávky, snívanie, surfovanie po internete a podobne. Aby vás pri práci toho rušilo čo najmenej, upracte si svoj stôl a usporiadajte veci tak, aby vaše pracovné prostredie bolo príjemné, no zároveň motivujúce.

Usporiadať si svoj čas efektívne si vyžaduje snahu, no keď si v ňom urobíte poriadok, zistíte, že ho trávite príjemnejšie a najmä užitočnejšie. 


Snažíte sa usporiadať váš čas? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame