Keď sú kŕčové žily aj vaším strašiakom: Ako sa ich možno účinne zbaviť?

Noha

thinkstockphotos.com

Kŕčové žily trápia približne polovicu ľudskej populácie, pričom častejšie vznikajú u žien. Aj keď nemusí ísť vždy o závažný problém, ochorenie netreba podceňovať. Ako sa dá popasovať s kŕčovými žilami a ako ich liečiť?

Čo sú kŕčové žily a ako vznikajú?

Na našich nohách sa nachádzajú dva žilné systémy – hlboký, ktorý nevidno a povrchový, ktorý býva ohrozený touto chorobou. Povrchový systém sa nachádza pod kožou a odvádza z nôh prevažnú väčšinu krvi. Keď si túto funkciu neplní na sto percent, stúpa v žilách tlak a to vedie ku vzniku kŕčových žíl. Na ich vznik má vplyv aj dedičnosť, takže ak sa v rodine vyskytuje toto ochorenie, mali by ste venovať pozornosť prevencii.  Okrem toho sa môžu objaviť ruka v ruke s:

  • nadváhou
  • zraneniami
  • tehotenstvom
  • sedavým zamestnaním
  • dlhým státím
  • ale aj fajčením a pričastým nosením vysokých opätkov

Nemusia byť vždy viditeľné

Nie vždy je kŕčové žily vidno. V niektorých prípadoch je ich možné odhaliť len hmatom. Navštíviť lekára vás obvykle donútia neestetické modré a fialové žilky a metličky, ktoré môžu (ale nemusia) byť bolestivé na dotyk. Lekára by ste mali vyhľadať už vtedy, keď vám mierne opúchajú členky, pričom opuch ustúpi, keď máte nohy položené vyššie. Rovnako venujte svojim nohám pozornosť aj vtedy, keď vám opúcha len jedna noha a tlak vystreľuje až do stehien alebo slabín.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Liečba kŕčových žíl

Pri liečbe kŕčových žíl je dôležitá správna životospráva, teda zdravá strava a dostatok pohybu. K liečbe patrí aj nosenie kompresných pančúch a podkolienok, ktoré sú vhodné aj na leto. Práve v tomto období sú aj najviac potrebné, pretože v teple sú žily viac preťažené a podkolienky im pomáhajú udržať správnu funkciu. Pri podkolienkach je dôležitá správna veľkosť a pravidelná výmena za nové. V priebehu asi 3 mesiacov sa totiž vyťahajú a neplnia svoju funkciu. Nosiť by ste ich mali každý deň a zakúpiť sa dajú v zdravotníckych potrebách, aj bez predpisu.

Ďalšou možnosťou liečby sú lieky, gély, výživové doplnky, vitamíny a podobne. Keďže ide o ochorenie spôsobené chronickým zápalom, zaberá protizápalová liečba. Ak potrebujete rýchlu úľavu pri bolestiach, pomôcť by vám mali už spomínané gély, masti alebo vitamíny.

Ak nebude táto liečba účinná, pravdepodobne sa nevyhnete chirurgickému zákroku. Malé metličky je možné odstrániť aj laserom. Ide o rýchle a v podstate bezbolestné ošetrenie.  Je vhodné ho vykonať počas chladnejšieho počasia, pretože ošetrené časti by sa nemali asi dva týždne vystavovať slnečným lúčom. Pri ťažších prípadoch je nevyhnutný operačný zákrok. Vyšetrenie absolvujete u internistu, prípadne vás pošlú na sono, kde sa vyšetrí priechodnosť ciev.

Cesnakový balzam

Na liečbu kŕčových žíl samozrejme existujú aj rôzne domáce recepty. Jedným z nich je aj hojivý cesnakový balzam. Na jeho prípravu potrebujete 5-6 strúčikov cesnaku, 2 polievkové lyžičky olivového oleja a šťavu z 2 pomarančov.

Strúčiky cesnaku rozpučte a zmiešajte s olivovým olejom a pomarančom. Zmes dajte do uzatvárateľnej nádoby a nechajte v chladničke asi 12 hodín. Aspoň hodinu predtým, ako chcete balzam použiť ho vyberte z chladničky a premiešajte. Balzam aplikujte na postihnuté miesta krúživými pohybmi, prekryte fóliou a teplým oblečením. Pôsobiť nechajte aspoň 30 minút a aplikáciu môžete opakovať každý deň. Zmes vydrží v chladničke maximálne 48 hodín.


Mohlo by vás zaujať: Škaredé aj nebezpečné: Prečo vznikajú kŕčové žily a ako ich odstrániť?


Skúsite to s jablčným octom?

Dobrým pomocníkom je jablčný ocot, ktorý sa dá využiť niekoľkými spôsobmi. Dve lyžičky jablčného octu môžete zmiešať s cca 2 dcl vody a vypiť. Neriedený jablčný ocot je možné pridať do vášho telového mlieka alebo krému v pomere 1:1 a natierať si problémové miesta. Krém by sa mal rozotierať krúživými pohybmi smerom hore. Tretou možnosťou je namočiť gázu do jablčného octu, priložiť na problémové miesto a nechať pôsobiť 20-30 minút. Účinnosť posledného spôsobu potvrdila aj nová štúdia uverejnená tento rok v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Jedna skupina nedostávala tri mesiace nijakú liečbu, druhá si dvakrát denne nanášala na postihnuté miesta jablčný ocot. Po troch mesiacoch vedci konštatovali, že jablčný ocot mal naozaj pozitívny vplyv.

Čo ešte môžete vyskúšať?

  • každodennú jemnú masáž rícinovým olejom.
  • zmiešajte 2-3 kvapky esenciálneho citrónového oleja s jojobovým, mandlovým, olivovým či iným olejom a jemne naneste na postihnuté oblasti.

Aké máte skúsenosti s kŕčovými žilami vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame