Keď už je potenie vážny problém: Čo sa za ním môže skrývať a ako ho riešiť?

Potenie

gettyimages

Potenie je pre nás úplne prirodzený jav. Potíme sa pri vysokých teplotách, fyzickej námahe alebo v strese. Telo sa tak ochladzuje a vyplavuje škodlivé látky. V spoločnosti sú však mokré „mapy“ pod pazuchami, na chrbte či spotené dlane nežiaduce. Každý problém má svoje riešenie a v tomto prípade ich je hneď niekoľko.

Význam potenia

Po celom tele sa nachádzajú milióny potných žliaz, ktoré sú nevyhnutné pre reguláciu telesnej teploty. Keď sa organizmus zohreje, potné žľazy vytvoria na pokožke vlhký film. Kvapalina sa postupne odparuje, telo sa zbavuje tepla a prirodzene sa ochladzuje. Vďaka tomu nedochádza k prehriatiu organizmu. Vo všeobecnosti platí, že potné žľazy mužov sú aktívnejšie. Začínajú sa preto potiť skôr a viac ako ženy.

Kedy je to vážny problém?

Nadmerné potenie – hyperhidróza – už nie je pre človeka prirodzené. Potí sa viac, ako je zdravé. Ochorenie sa prejavuje najmä v oblastiach so zvýšenou koncentráciou potných žliaz: dlane, chodidlá a podpazušie.

Človek sa napriek starostlivej hygiene a používaniu prípravkov proti poteniu nedokáže ubrániť intenzívnej činnosti potných žliaz. Pot zostáva na pokožke a vplyvom baktérií sa rozkladá. Nepríjemný zápach vedie k diskomfortu a môže byť príčinou emocionálnych a sociálnych problémov.


Mohlo by vás zaujímať: Leje sa z vás pot aj bez príčiny? Ponúkame možné dôvody aj riešenia!


Príčina je často neznáma

Rozlišujeme medzi primárnou a sekundárnou hyperhidrózou. Primárna sa začína už v detstve a môže byť dedičná. Vo väčšine prípadov však príčina nie je známa. Postihuje rovnako mužov, ako aj ženy. Sekundárny typ sa vyskytuje bez ohľadu na vek a je prejavom iného ochorenia.

Aká choroba môže byť na vine?

Nemusí ísť o nič vážne. Nadmerné potenie je typické pre emočný stres, menopauzu aj bežné vírusové ochorenia. Niekedy sa objaví ako nežiaduci účinok užívania liekov alebo, naopak, pri ich vysadení. Ale ak je zmena náhla, potíte sa stále a najmä v noci, lekárske vyšetrenie určite neodkladajte. Za neprimeraným potením sa môžu skrývať rôzne ochorenia:

  • srdcovo-cievne choroby
  • infekčné ochorenia
  • obezita
  • hormonálne poruchy
  • Parkinsonova choroba
  • onkologické ochorenia
  • stavy úzkosti a psychické choroby
  • otravy

Mohlo by vás zaujímať: Keď nadmerné potenie komplikuje život: Dostaňte ho pod kontrolu


Prírodné riešenia

Zázračné tabletky proti poteniu zatiaľ nevynašli, ale možností, ako ovplyvniť intenzitu potenia, je viacero. Výber je na vás. K overeným prírodným postupom patrí šalviový čaj, jablčný ocot a kúpele. Ak nemáte cukrovku alebo iné vážne problémy, vyskúšajte striedavé kúpele v horúcej a studenej vode.

Pri nadmernom potení rúk alebo nôh možno použiť kúpeľ zo smrekových výhonkov, orechových listov, dubovej či vrbovej kôry, ktoré majú sťahujúce účinky. Alternatívou je výluh z prasličky, levandule alebo šalvie v octe na omývanie potivých miest.

Ako získať nad potením kontrolu?

Ak prírodné prostriedky nezaberajú, môžete si zvoliť často využívanú lokálnu liečbu. Predstavuje aplikáciu antiperspirantov s obsahom alumíniumhydroxichloridu – solí hliníka, ktoré obmedzujú tvorbu potu. Používajú sa na podpazušie, dlane či chodidlá. Ich účinok je však obmedzený na 48 hodín.

Veľmi úspešný je botulotoxín. Zákrok je mierne bolestivý, no účinok sa prejaví už o niekoľko dní po ošetrení a trvá 6 – 9 mesiacov. Okrem tejto metódy sa využíva aj ionoforéza – zavedenie ionizovanej látky pôsobením jednosmerného prúdu na neporušenú kožu. Treba ju absolvovať každé dva či tri dni až do dosiahnutia želaného efektu.


Mohlo by vás zaujímať: Potíte sa viac ako ostatní? Pomôžu vám tieto triky


Celková liečba

Ide síce o náročnejšie metódy, ale váš problém môžu vyriešiť nadobro. Úplne bežné je podávanie anticholinergických látok. Nevýhodou sú však možné nežiaduce účinky a kontraindikácie.

A napokon existujú chirurgické riešenia. Endoskopická transtorakálna sympatektómia – prerušenie nervov zodpovedných za nadmerné potenie. Výhodou je trvalý efekt, nevýhodou riziko, že sa zvýšené potenie objaví na inom mieste. Ďalšou možnosťou je odstránenie potných žliaz v problematickej oblasti. Menej invazívna je podkožná liposukcia a laserová deštrukcia potných žliaz.

Dôležitý je aj životný štýl

Nadmerné potenie spôsobuje aj naša životospráva: korenené, pikantné či horúce pokrmy, ľadové nápoje, kofeín, alkohol a iné návykové látky. Niekedy býva spojené s nedostatkom minerálov v organizme, najmä zinku a horčíka. Do jedálnička pridajte viac orechov, tekvicových semienok, banán či minerálku s obsahom horčíka.

Dbajte na výber oblečenia: vhodné sú priedušné materiály, spodná bielizeň či ponožky s koloidným striebrom. Podobne ako doplnky stravy a spreje s jeho obsahom obmedzujú vylučovanie potu a zápach. Na potenie vplýva aj prudká zmena teplôt.

Náš tip: Dávajte si pozor na prechod do teplejšej klímy. Rozdiel medzi teplotou v aute a vonkajšou teplotou by nemal presiahnuť 7 stupňov.


Máte skúsenosti s nadmerným potením? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame