Keď vám deti vyletia z hniezda: Ako zvládnuť toto obdobie?

Zrelý pár

thinkstockphotos.com

Keď príde tá krásna chvíľa a stanú sa z nás rodičia, prežívame neopakovateľný pocit šťastia. Celý svoj svet sa prispôsobuje potrebám ratolestí. No ako čas uteká, z malých batoliat sa postupne stávajú dospelí ľudia a nastáva bolestný čas odchodu, kedy vás už vlastné deti nepotrebujú a zakladajú si vlastné rodiny. S touto zmenou prichádza aj syndróm prázdneho hniezda – čiže keď deti opúšťajú rodičov. Prekonanie tejto životnej situácie je v niekedy naozaj ťažké a treba sa s tým vedieť správne vyrovnať.

Prečo nastáva

Kedže už od útleho veku trávite veľa času s deťmi, stávajú sa bezpochyby súčasťou a stredobodom vášho každodenného života. Máte potrebu ochraňovať ich a starať sa o ne. Robia vám spoločnosť, riešite s nimi ich starosti i radosti a často sú vám aj nápomocné. Keď sa však náhle rozhodnú odísť, pociťujete samotu a stratu zmyslu života. Tento stav je prirodzeným prejavom človeka.

A  ako sa hovorí: “zvyk je železná košeľa”, tak aj zvyk na prítomnosť blízkej osoby a jej náhly odchod nenechá chladným nijakú ľudskú bytosť. Ženy tento stav neraz prežívajú ťažšie ako muži. Muži sa skôr zahĺbia do seba a nedajú navonok svoje pocity, aj keď vnútorne ich to môže sužovať rovnako.


Mohlo by vás zaujať: Keď dieťa neodíde z domu vtedy, keď má: Kde sa stala chyba?


Nechajte deťom slobodu

Tak ako ste kedysi opustili svojich rodičov vy, potrebujú slobodu aj vaše deti. Dlhodobé bývanie rodičov s deťmi nie je naozaj pre nikoho prospešné. S pribúdajúcim vekom má každý z vás rozdielne názory na rôzne situácie. To často môže viesť ku konfliktným situáciám, ktoré rodinným vzťahom neprospievajú. Deťom buďte oporou, no nekontrolujte každý ich krok. Potrebujú sa učiť samostatnosti a zodpovednosti za svoje činy. Nechajte ich vyletieť z hniezda, aby sa dokázali postaviť na vlastné nohy.

Kroky ako zvládnuť odchod detí z domu

  • Prijmite danú situáciu

To, že vaše deti odišli, nie je žiadna tragédia. Aj keď pociťujete smútok, depresie či pocity prázdnoty, snažte sa na tento fakt zvyknúť. S deťmi si predsa môžete naďalej telefonovať a stretávať sa s nimi. Užívajte si chvíľky voľného času a venujte sa sebe.

  • Zblížte sa so svojím partnerom

Práve odchod detí z domu je ideálnym časom na to, aby ste so svojím partnerom trávili viac času a prehĺbili tak vzájomný vzťah. V období, keď boli ešte deti malé nebol na to dostatok času. Skúste sa porozprávať a nájsť činnosti, ktorým by ste sa mohli venovať spoločne.

  • Rozvíjajte svoje koníčky

Ak ste sa v minulosti venovali hre na klavír, štrikovaniu, čítaniu kníh či behaniu, je dobré vrátiť sa k svojím starým koníčkom. Vyplníte si tak čas a budete robiť to, čo milujete.


Mohlo by vás zaujať: Rozpad manželstva po odchode detí: Môže hroziť aj vám?


  • Stretávajte sa s deťmi aj vnúčatami

Aj keď sú už vaše deti z domu preč, pravidelné návštevy budú tešiť nielen vás, ale aj ich. Stretávajte sa, rozprávajte sa o tom, čo ste za posledné obdobie prežili, ako sa vám darí a čomu sa práve venujete. Stráženie vnúčat a čas strávený s nimi môže byť príjemným spestrením života, vďaka čomu sa vám otvoria príjemné spomienky na časy vašej mladosti.

  • Cestujte a oddychujte

Ak ste doteraz nemali čas na spoznávanie Slovenska či iných krajín, práve po odchode detí sa môžete vrhnúť do bádania a spoznávania svojho okolia či cestovania do zahraničia. Navštívte svojich príbuzných a priateľov, ktorých ste už dlho nevideli, rozšírte svoje kontakty a spoznávajte nových ľudí. Využite možnosti kultúrnych podujatí či iných aktivít. Vhodné a zdraviu prospešné sú aj kúpeľné pobyty, kde načerpáte sily a povzbudíte ducha.

  • Kúpte si domáceho miláčika

V prípade, že sa vám odchod detí nesie ťažšie a potrebujete sa o niekoho starať, kúpte si psa, mačku či iné vášmu srdcu blízke domáce zviera. Štvornohý priateľ môže byť vhodným spoločníkom na zahnanie smútku aj zlej nálady. Rýchlo si naň zvyknete a vyženie pocit prázdneho domova.

Život odchodom detí nekončí, práve naopak, sčasti sa opäť začína! Neprepadajte preto smútku a depresii, ale žite naplno svoj život tak, ako keď ste mali sladkých 18.


Ako ste sa s odchodom detí vyrovnali vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame