Keď váš blízky priberá viac, ako by mal: Ako mu môžete pomôcť?

Prechádzka

thinkstockphotos.com

Pribrala vaša blízka osoba viac, ako by sa patrilo? Už prestáva byť len trochu „pri sebe“ a jej hmotnosť prerastá do tučnoty? V ťažkej situácii je nie len ona, ale aj vy. Určite rozmýšľate, či niečo vôbec povedať a ak áno, ako. Keďže ide niel en o výzor, ale aj o zdravie, zásah je na mieste. Nie vždy však musí ísť práve o konverzáciu – niekedy sú skutky viac ako slová.

Otázka váhy je veľmi komplikovaná. Ako o nej hovoriť s blízkou osobou? Existujú tie správne slová, ale aj také, ktoré vyvolávajú zahanbenie, neľúbosť či uzavretie do seba samého. ,,Dnes k nárastu nadváhy prispieva množstvo faktorov, hovorí americký psychológ Ed Abramson, profesor na Kalifornskej štátnej univerzite. Jeme väčšie porcie potravín bohatých na kalórie, chodíme do fast foodov, kde podávajú príliš slané jedlá. Navyše mnohí z nás vykonávajú prácu, ktorá nevyžaduje skutočné fyzické úsilie, a riadia auto namiesto toho, aby chodili pešo,dodáva.

Zasiahnite – ale s citom

,,Vychádzajme z predpokladu, že to, čo chceme povedať, nie je žiadny objav pre toho, kto trpí nadváhou, zdôrazňuje Abramson. ,,Väčšina ľudí s nadváhou si je nepochybne dobre vedomá svojho fyzického vzhľadu a určite čítala najmenej jeden z nespočetných článkov o nebezpečenstve vyplývajúcom z kilogramov navyše. Alebo sa pokúsila držať nejakú diétu. Preto nejaká konverzácia o prebytočných kilogramoch môže byť náročná a kontraproduktívna,uvádza. Teda mlčať, alebo niečo hovoriť? Je potrebné vedieť, ako účinne zasiahnuť vo chvíli, keď obézny človek nechudne, alebo mení svoje návyky, bez toho aby to skutočne chcel, a povzbudiť ho, vysvetľuje Abramson.

Choďte príkladom

Po prvé nikdy nezameriavajte pozornosť na to, ako obézny naberá kilogramy a v žiadnom prípade nehovorte o jeho fyzickom vzhľade. Ak ste rodič, ktorý chce pomôcť dieťaťu alebo dospievajúcemu, nie je nič lepšie ako ísť príkladom. Začnite u seba: obmedzte konzumáciu cukru a začnite športovať.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna postava bez kíl navyše: S ktorými športami to ide najrýchlejšie?


Buďte v chudnutí partnerom

Ak chcete pomôcť dospelému alebo seniorovi, je nevyhnutné začať nejakú konverzáciu o váhe s ohľadom na to, ako sa dotyčný bude cítiť. Ľudia vedia, že majú nadváhu, ale často majú pocit, že s tým nedokážu nič urobiť. ,,Najdôležitejšie je ponúknuť pomoc a pripraviť nejaký plán, v ktorom sa môžeme stať partnerom a výzvu prijať spoločne. Nepochybne vaši blízki budú vyhlasovať: To si nebudem môcť dať ani briošku. Keď to urobia, dostanú sa do akejsi špirály a to bude ten správny okamih, aby ste ponúkli vašu pomoc,hovorí Abramson.

Sústreďte sa na zdravie, nie hmotnosť

,,Sústreďujeme sa príliš na znižovanie váhy, pričom pre udržanie štíhlej línie a pre zdravie je dôležité jesť pestrú a vyváženú stravu, vyvarovať sa predovšetkým cukrov a transformovaných potravín,tvrdí psychológ. ,,Ak sa sústredíme len na váhu, bude výsledkom zase len váha, nie zdravie,zdôrazňuje. Človek, ktorý je pestrú stravu a cvičí, môže odbúravať tuk a upevňovať si svaly, ale jeho váha zostáva rovnaká.


Mohlo by vás zaujímať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


Priveľmi nemudrujte

Často si ten, komu sa podarilo schudnúť, myslí, že sa stal expertom. Ak sa vyliečime z rakoviny, ešte to neznamená, že sme sa stali onkológom. Rovnako tak schudnutie nerobí z človeka nutričného poradcu. Berte ohľad na to, že spôsob chudnutia, ktorý vyhovoval vám, nemusí fungovať u niekoho iného. Ideálne je, ked rady týkajúce sa zdravia a výživy pochádzajú od profesionála.

Varte si doma spoločne

Napríklad je preukázané, že niektoré druhy jedla, ako sú najrôznejšie nezdravé pochutiny, vyvolávajú v mozgu reakcie podobajúce sa závislosti na omamných látkach a zmeny v tých častiach mozgu, kde sídli radosť. Tie možno prirovnať k zmenám spôsobeným drogami. Tieto reakcie neprichádzajú s akýmkoľvek jedlom, ale len s transformovanými potravinami. ,,Čím viac je jedlo spracovávané a dochucované, tým viac pôsobí ako droga, vytvára závislosť a budí túžbu jesť znova. Tieto informácie môžu zmeniť dialóg o váhe a pomôcť niektorým ľuďom, aby sa vyhýbali aspoň tým najnezdravším jedlám, hovorí Abramson. Vhodnou podporou je teda začať s domácou stravou. Ak bývate v spoločnej domácnosti, zaveďte spoločné večere. Zdravšie obedy do práce (napríklad šaláty alebo polievky) si tiež pripravujte doma.


Snažili ste sa niekedy vášmu blízkemu pomôcť s chudnutím? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čiateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, Corriere della Sera
Odporúčame