Keď vlastný dom znamená traumu: Ako sa vyrovnať s nešťastiami v domácnosti?

Senior

gettyimages

Pre väčšinu ľudí je vlastná domácnosť symbolom domova. Miesta, kde je teplo, kde môžeme utiecť, skryť sa alebo tráviť príjemný voľný čas. Čo sa však stane, ak nás postihne nejaká pohroma? Ako sa s nešťastím dokážeme vyrovnať a je vôbec možné nadobudnúť v takom dome opäť pocit harmónie?

Brutálne a ničivé: nešťastie v dome so sebou berie všetko, čo je mu v ceste. Zaplavená podlaha hnije, oheň olizuje múry a náš príjemný domov sa okamžite mení na nehostinné, niekedy aj nebezpečné miesto. Nešťastie v domácnosti môže mať ťažké psychické dôsledky: silný stres, stratu intimity a pocitu útočiska.

Trauma z ohňa

Zhruba pred 20 rokmi zapálil pyroman v noci priestor schodiska vo Virginiinom dome. Zobudil ma zápach dymu, nemohla som dýchať. Všade bola tma, pretože elektrina nefungovala,spomína. Doteraz sa čuduje, ako ju viedol pud sebazáchovy. Išla som otvoriť dvere, aby som utiekla, ale vnútorný hlas mi hovoril ‚nie‘. Hneď za dverami horelo. Keby som otvorila dvere, utrpela by som popáleniny, ako moja susedka, ktorá pri požiari zahynula,hovorí.

Aj po 20 rokoch má Virginia ešte strach z ohňa. Manžel musel kúpiť do nášho domu lanový rebrík. V budovách zle spím a všade hľadám núdzové východy,priznáva.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa vyrovnať so stratou blízkeho? Doprajte si čas a zmeňte pohľad na svet


Ilúzia nezraniteľnosti

Psychiater Christian Navarre často prijíma osoby, ktoré prežili katastrofy s dramatickými dôsledkami, ako Virginia. „Nie je vzácnosťou, že sa u týchto ľudí rozvinie trvalé psychické trauma, ale aj u menej závažných prípadov môže mať nešťastie v domácnosti vplyv na psychiku,“ vysvetľuje.

Štyridsaťročná Sarah zažila vo svojom parížskom byte niekoľko nehôd za sebou. „Niekedy si myslím, že som prekliata,“ konštatuje. Počas šiestich rokov zažila dve obzvlášť nepríjemné nehody. „Prvýkrát praskol rozvod vody medzi tretím a štvrtým podlažím. Štyri poschodia budovy boli zaplavené. Po stenách v mojom byte tiekli prúdy vody. Druhýkrát sa odtrhol uzáver teplej vody a zničené bolo všetko, čo stálo vode v ceste,“ hovorí Sarah.

„Ak je náš majetok pred našimi očami zničený a do našej každodennosti vtrhne čosi nečakaného, ​​máme pocit, že bola narušená naša ilúzia nezraniteľnosti. Keď sme doma, sme zvyčajne v priestore bezpečia. Nehoda spôsobená prírodnými živlami alebo technickou poruchou nás zaskočí. Práve to nás traumatizuje,“ vysvetľuje Christian Navarre.

Márny boj s plošticami

A to tým skôr, keď sa zdá byť boj s neviditeľným nepriateľom vopred stratený. Tridsaťročný Arnaud mal pred tromi rokmi byt zaplavený plošticami. Na internete je veľa fór zasvätených tomuto problému. Komentáre jednoznačné: je takmer nemožné sa ich zbaviť,hovorí.

Arnaud sa o to však pokúsil. Vyhodil väčšinu šatstva a zvyšok pral na vysoké teploty. Kúpil som si tiež parný čistič na matrace a všetky kúty v byte. Stal som sa paranoidným: každý večer som lepil obojstrannú lepiacu pásku na nohy postele, aby som zistil, či tam , hovorí. Nakoniec ho jeho byt znechutil.


Mohlo by vás zaujímať: Ploštice sú postrachom aj v súčasnosti: Ako im zabrániť v cucaní našej krvi?


Význam domova

„Tento pocit je pochopiteľný. Dom je vizitkou toho, kto sme. Sú v ňom naše spomienky, všetko, čo tvorí našu identitu. Ľudia, ktorí hovoria, že to je len materiálne stránka, si neuvedomujú význam domova,“ hovorí Christian Navarre.

Pohroma v domácnosti vedie ku skutočnému psychickému vyčerpaniu. U detí môže spôsobiť úzkostné stavy. V ťažších prípadoch môže vyvolať depresie. Sarah dnes pozerá na život inak. „Keď sa vraciam z víkendu alebo z dovolenky, než otvorím dvere, zadržím dych: čo tam zase nájdem?“ hovorí Sarah. „Aj keď som sa presťahoval, mám strach, že som ploštice zavliekol so sebou a nočná mora pokračuje,“ priznáva Arnaud .

„Tá bolestná príhoda mi ukázala, že sa z toho môžem dostať, keď budem pevná. Našla som si tiež odstup od materiálnych vecí,“ hovorí Virginia. „Celé mesiace som žila s jednou batožinou a nebolo to tak ťažké, ako sa mi predtým zdalo. Predtým som nič nevyhodila, záležalo mi veľmi na veciach. Dnes nemám problém niečo požičať alebo sa niečoho zbaviť. Požiar mal jednu výhodu: donútil ma, aby som sa sústredila na to, čo má naozaj cenu,“ dodáva.


Spájajú sa vám s bývaním nejaké traumy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Le Figaro
Odporúčame