Keď vlasy neposlúchajú: Skúste im naservírovať terapiu bez šampónu

Žena

thinkstockphotos.com

Ak ste aj vy jedným z tých, ktorým vlasy padajú, lámu sa, sú vysušené, nepoddajné, alebo ich „zdobia“ lupiny, zrejme ste už vyskúšali všeličo, aby ste sa svojho problému zbavili. Nepomáhajú vám ani tie najdrahšie a najkvalitnejšie šampóny? Problém totiž môže byť práve v nich! Vyskúšajte si pár dní umývať vlasy bez šampónu a možno sa váš problém jednoducho a bez akejkoľvek investície zlepší.

A verte, že ich vlasy vyzerali lepšie, ako tie naše. To, čo však bolo pre našich predkov prirodzené, je pre modernú ženu súčasnosti akoby už ani nepredstaviteľné. Zatiaľ čo naši predkovia využívali čisto prírodné zdroje, dnes sú prvoradé chemicky vyrábané produkty na ošetrovanie vlasov, ale aj iných partií tela. Trendy však opäť smerujú k prirodzenosti a environmentálne zodpovednému správaniu. Aj v drogérii sa síce dajú kúpiť šampóny, ktoré sú šetrné ku vlasom, resp. prírodného charakteru, avšak žiadny nemôže byť bez určitých chemických prísad.

Vydržte 6 týždňov

Metóda umývania vlasov bez šampónu je akýmsi „znovuobjavom“. Jej prívrženci sú ňou uchvátení a tvrdia, že ich vlasy neboli nikdy tak bezproblémové, kvalitné a krásne, ako potom, čo vylúčili zo starostlivosti o vlasy všetky chemické prípravky. Aby ste pocítili výsledok, musíte vydržať aspoň 6 týždňov. Až po tejto dobe sa vašim vlasom prinavráti ich prírodný charakter a budú celkom prirodzené. Pozor však na to, ak máte vlasy tesne po farbení, melírovaní, či inak príliš oslabené. Takéto vlasy potrebujú špeciálnu starostlivosť v podobe balzamov, čiže táto metóda pre ne nie je veľmi vhodná.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Ako na to?

Jednoducho. Vlasy si umyte tak ako zvyčajne, avšak len prostredníctvom čistej vody. Malo by vám to však trvať trošku dlhšie a oplachovanie pod tečúcou vodou by ste mali striedať s fázou masírovania pokožky hlavy bez prúdu vody. Taktiež sa odporúča, pre dôkladnejšie zmytie nečistôt, striedať aj rôzne teploty vody. Na záver by ste mali vlasy zmyť pod studenou alebo aspoň letnou vodou (podľa toho, akú teplotu vydržíte), aby boli lesklejšie.

Treba si zvyknúť

Na pocit umývania si vlasov bez peny, vône a silných odmasťujúcich účinkov šampónov, na aké sme od malička zvyknutí, sa treba pripraviť a nenechať sa vyviesť z miery. Spočiatku možno vaše vlasy nebudú také lesklé, ani poddajné, ako po umytí šampónom, no aj vlasy a pokožka si musia zvyknúť na ten šok, že je zrazu všetko inak. Postupne sa však situácia upraví a vás okrem krásnych prameňov bude tešiť aj plnšia peňaženka.


Mohlo by vás zaujať: Krásny účes aj vo vyššom veku: Pridá vám novú iskru a šmrnc


Náhrada šampónu

Ak si predsa len nedokážete zvyknúť na umývanie vlasov len za pomoci vody, existuje prírodná variácia tohto spôsobu čistenia vlasov. Alternatívou je umyť si vlasy prírodným vývarom z bylinkového čaju alebo ovocného octu. Ako náhrada šampónu sa používa taktiež voda zmiešaná s citrónovou šťavou alebo vývar z rozmarínu či juky. Pozor však na tvrdú vodu. Ak je voda vo vašej oblasti príliš tvrdá, môžu byť vaše vlasy spočiatku príliš tvrdé a vysušené, preto je dobré zistiť si dopredu aj tvrdosť vody vo vašom regióne.

Recept na umývanie vlasov bez šampónu

Vhodný je tiež recept s jedlou sódou a jablčným octom. Jednu polievkovú lyžicu sódy rozpustite v 3 dcl vody a minútu si s týmto roztokom umývajte vlasy. Potom opláchnite vodou. Ako kondicionér použite jablčný ocot. Taktiež rozmiešajte jednu lyžicu octu v 3 dcl vody. Nakoniec opláchnite letnou, resp. studenou vodou, podľa toho, čo vydržíte. Octovú vodu nevynechajte, pretože by vám vo vlasoch zostala sóda. Nepríjemného octového zápachu sa však nemusíte báť. Ak máte jemnejšie vlasy, postačí aj polovica lyžice octu.


Vyskúšali ste si už umývať vlasy aj bez použitia šampónu? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame