Keď ženy po šesťdesiatke rodia: Aj takto vyzerá materstvo v Indii

Starí rodičia

thinkstockphotos.com

Na Slovensku už tehotné ženy po tridsaťpäťke považujeme za rizikové, najmä ak ide o prvorodičky. V Indii je situácia iná. Nájsť tam možno mnoho žien, ktoré si dieťa zaobstarajú dokonca po šesťdesiatke. Čo ich k tomu vedie a ako takéto tehotenstvo prebieha?

Rádža Dévíová 75 rokov. Jej dcéra a zároveň prvorodené dieťa Navín má päť rokov. Ženy sa v Indii priemerne dožívajú 68 a Dévíová považuje za šťastie, že sa v sedemdesiatich stala matkou, píše spravodajský server BBC News. Overiť vek Dévíovej nie je možné. Vo vidieckych oblastiach Indie narodené deti len zriedkakedy registrované a mnohí ľudia sami nevedia, koľko rokov presne majú.

Behať za dieťaťom nevládze

Navín prišla na svet vďaka umelému oplodneniu, ktoré vykonali lekári na klinike v blízkosti jej dediny v severnom štáte Harijána. Ako väčšina detí Navín občas hnevá a vyžaduje pozornosť. Na rozdiel od ostatných matiek je ale jej mamu ťažké za ňou behať staroba si vyberá svoju daň. Najprv to bola únava po pôrode, potom cysta na vaječníku a potom črevné ochorenie.

Lekár Allan Pacey z britskej Sheffieldskej univerzity hovorí, že je samozrejme možné, aby žena po sedemdesiatke otehotnela vďaka vajíčkam mladšej darkyne. Je tu ale riziko týkajúce sa zdravia matky a jej dieťaťa, varuje.


Mohlo by vás zaujať: Medicínsky zázrak či nerozvážnosť? Tehotná babka (58) porodí vlastnú vnučku


Nemá dieťa – nemá úctu

Prečo teda Dévíová riskovala vo svojom pokročilom veku materstvo? Bolo to nesmierne dôležité, vysvetľuje. Túžba po dieťati bola tak silná, že keď sa jej nepodarilo priviesť na svet potomka ani po 15 rokoch manželstva, jej muž, roľník Bála Rám si vzal jej mladšiu sestru. Ani s ňou ale dieťa nesplodil.

Ženy, ktoré nie sú schopné priviesť na svet dieťa, sú predovšetkým vo vidieckych oblastiach Indie často označované za neplodné a jedná sa s nimi neúctivo. Často sa k tomu viaže aj otázka dedičstva. Bála Rám hovorí, že to vlastne bol jediný dôvod, prečo sa so svojou ženou rozhodli aj v tak vysokom veku pre umelé oplodnenie.

Keby sme zomreli bez dedičov, všetok náš majetok by si rozobrali moji bratia a susedia, vysvetľuje. Bála Rám vlastní asi štyri hektáre poľnohospodárskej pôdy a dva byvoly. Pestuje ryžu, pšenicu a bavlnu, čo mu ročne vynáša okolo 5000 dolárov.

Teta či matka?

Pár si pochopiteľne prial mužského potomka, ktorý by zdedil imanie a niesol ďalej meno rodiny, zatiaľ čo dcéra by sa vydala a žila s manželom. Bála Rám ale nemal na výber. Keď sa narodila dcéra, lekár povedal, že žena je príliš slabá, aby podstúpila ďalšie umelé oplodnenie, takže pre nás je Navín dcérou aj synom, hovorí.

Pri umelom oplodnení sa používaspermie muža k oplodneniu vajíčka jeho partnerky v skúmavke. Embryo je potom vložené do maternice ženy, kde ho budúca matka donosí.

V prípade Rádžom Dévíovej a jej sestry niečo také ale nepripadalo do úvahy, pretože boli po menopauze. Sestra Rádžom Dévíovej navyše nebola uznaná natoľko zdravou, aby bola schopná embryo donosiť, takže táto úloha nakoniec pripadla jej staršej sestre. To, že sa bude jednať o vajíčko neznámej ženy, nepripadalo rodine dôležité.

Sme teraz šťastná rodina. Dedinčania sa k nám správajú inak, a zomriem, sestra moje dieťa vychová, prehlasuje Rádžom Dévíová.


Mohlo by vás zaujať: Vek ich nezastavil: Tieto celebrity si deti urobili poriadne neskoro!


Matky po päťdesiatke

Lekár Anurág Bišnoí prevádzkuje v štáte Harijána kliniku, kde každoročne v starostlivosti asi tisícku žien vo veku medzi 50 a 70 rokmi. Boli časy, keď sme každý mesiac liečili viac ako stovku starších manželských párov. Prichádzali s veľkými očakávaniami, ktoré sme všetky pochopiteľne nemohli naplniť. Museli sme preto starostlivo vyberať a znížiť počet pacientov, ktorých prijímame, uviedol Bišnoí.

Bhatérí Dévíová mala 64 rokov, keď sa začala v roku 2010 liečiť u doktora Bišnoía. Porodila trojčatá dve dcéry a syna. Jedna z dcér niekoľko týždňov po pôrode zomrela. Ďalšie dve deti už chodia do škôlky. Jej príbeh ako keby bol ozvenou skúseností Rádžom Dévíovej.

Opovrhovali mnou a mojím manželom, pretože sme boli bezdetní, nikto sa nám nepozrel priamo do očí. Všetci sa báli, že im zkazíme život a že tiež nebudú môcť mať deti, opisuje Bhatérí Dévíová.

Bhatérí Dévíová krehkú postavu, rovnako ako Rádžom. Na oboch sa pôrod v neskorom veku očividne podpísal, ani jedna si to ale nepripúšťa. Telo ženy je určené k rodeniu detí, a to je bez ohľadu na vek vždy náročné, hovorí Bhatérí.


Ako vyzeralo vaše materstvo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK/BBC News
Odporúčame