Kedy myslieť na zmenu práce? Zbavte sa stresu i stereotypu, chce to odvahu

Práca

gettyimages

Perspektíva odchodu do dôchodku sa vzďaľuje mnohým ľuďom zo strednej i staršej generácie. Čo robiť v prípade, ak už v súčasnej práci nepociťujete spokojnosť, ale nemáte odvahu zmeniť prácu? Je skutočne veľkým rizikom odísť zo zamestnania, v ktorom ste oddane pracovali možno už desiatky rokov?

Základom je identifikovať svoje pocity a potreby, spísať si zoznam mínusov a plusov a nájsť také riešenie, ktoré vám umožní ukázať naplno svoj potenciál a navyše – budete mať možnosť opäť pracovne i osobnostne rásť. Oplatí sa prísť o životnú istotu?

Ako spoznať, že je čas na zmenu?

Strávili ste v práci už veľa rokov, boli ste svedkom mnohých zmien, ktorým ste sa priebežne prispôsobovali, no už dlhšie pociťujete akúsi nevôľu. Ráno sa vám nechce vstávať. Na kolegoch nachádzate množstvo neduhov, ktoré tam možno boli aj dovtedy, len posledné mesiace sa akosi nedajú znášať. Pracovné povinnosti nedokážete plniť s takou ľahkosťou, ako tomu bolo kedysi. Hromadia sa u vás zdravotné ťažkosti, ktorým neviete nájsť príčinu a len málokto si prizná, že spoločným menovateľom bude stres z práce.

Ak ste už uvažovali nad tým, prečo vás súčasná práca už nenapĺňa, dôvodov môže byť hneď niekoľko:

  • V kariérnom raste sa nemáte kam posunúť: stagnuje váš pracovný a osobnostný rozvoj a začínate pociťovať nudný stereotyp. V práci sa už nemáte na čo tešiť, ani čo prekonávať.
  • Zmenilo sa pracovné prostredie: dobrý kolektív a chápajúci šéf je základom pracovnej produktivity. Stačí jedna osoba, ktorá intenzívne intriguje proti vám a radosť z práce je preč.
  • Prestali ste veriť zamestnávateľovi: nestotožňujete sa s myšlienkami nového vedenia, koncepciami rozvoja spoločnosti alebo vám niekoľkokrát meškala výplata bez jasného zdôvodnenia.
  • Práca negatívne pôsobí na vaše zdravie: ľudia až po mnohých rokoch zistia, že za ich častými zdravotnými problémami sa môže ukrývať i nevhodné pracovné prostredie alebo fyzická náročnosť pracovných aktivít.

Mohlo by vás zaujímať: Kariérna zmena v zrelom veku: Nový impulz alebo ekonomická samovražda?


Reakcia okolia

Aká by bola reakcia manžela alebo manželky a detí, ak by ste im oznámili, že vo vašej práci končíte? Navyše dobrovoľne? Vo vašej rodine dôjde razom k viacerým zmenám. Objaviť sa môžu obavy z finančnej neistoty, s novou prácou sa môže zmeniť i váš pracovný čas a doterajšie plány a záväzky sa budú musieť prispôsobiť novej situácii. Ak ste zvykli strážiť vnúčatá, možno to už nebude taká samozrejmá aktivita ako doteraz.

Nedajte sa však odradiť nesúhlasom. Vy sami totiž najlepšie viete, ako sa v súčasnej práci cítite a čo vás ubíja. Jednoducho spíšte všetky pozitíva a negatíva, načrtnite ideálne podmienky a oboznámte s tým všetkých zainteresovaných členov rodiny. Prirodzenou náturou Slovákov je stažovať sa, a preto sťažovanie na prácu neberie nikto vážne.

Čo môžete ponúknuť?

Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch našli a hľadáte motiváciu, ďalším krokom bude prekonať strach zo zmeny zamestnania. Skôr, ako dáte výpoveď, informujte sa o voľných pracovných pozíciách vo svojom okolí. Za ten čas, ktorý ste strávili niekoľkoročnou prácou pre jedného zamestnávateľa, sa mohli veci “vonku” zmeniť.

Máte vzdelanie a skúsenosti, ktoré hľadá konkurencia? Ste ochotní učiť sa úplne novým veciam? V čom vynikáte a naopak – čo vám zatiaľ vôbec nejde? Mladí ľudia neváhajú zmeniť prácu periodicky po 3 rokoch a nie preto, že by boli nespokojní s platovými či inými podmienkami, iba túžia po zmene a nových možnostiach, ktoré sa im potom výborne vynímajú v životopise. Zmena práce bude vyžadovať naskočiť na o niečo rýchlejší vlak, ktorý vás však môže priviesť do lepšej stanice.


Mohlo by vás zaujímať: Výpoveď tesne pred dôchodkom: Čo spraví s vaším životom?


Pripravte sa i na možné sklamanie

Hoci percentá nezamestnanosti pravidelne klesajú, je dobré i v dobe množstva voľných pracovných pozícií predvídať a pripraviť sa na možný neúspech. S bývalým zamestnávateľom sa preto podľa možností rozíďte korektne, budete potrebovať dobré referencie.

V čele mnohých spoločností sú ľudia, ktorí budú možno mladší ako vy, a preto bude na vás presvedčiť ich, že im máte čo ponúknuť a že ste rovnako flexibilní ako mladšia generácia. Spoznajte svoje kvality a nestagnujte. Pravidelne rozširujte svoje obzory, veľa čítajte, navštevujte kurzy a semináre. Ide predsa o to zmeniť stereotyp a nájsť niečo nové, čo vás bude baviť. Nová práca vám túto možnosť ponúka.

Ako sa vyrovnať s nútenou zmenou práce?

Výpoveď. Nepríjemné slovo, nepríjemné emócie – hnev, ľútosť, pocit menejcennosti a zlyhania, pocit zrady, strach z budúcnosti. Čím dlhšie u jedného zamestnávateľa pracujete, tým je táto situácia väčším stresom. Dokonca stresujúce je i to, že takáto situácia môže kedykoľvek nastať a vás v práci nahradí robot alebo mladšia pracovná sila.

Ak dostanete výpoveď, nechajte všetky pocity sebou prejsť, aby ste skrátili dobu, počas ktorej by vás trýznili. Nepredstierajte, že sa nič strašné nestalo. V dnešnej dobe je bežné vyhľadať odborníkov, ktorí vás dokážu zceliť a namotivovať k tomu, že začať sa dá odznova a že ste stále plnohodnotným členom spoločnosti. Získať novú prácu je omnoho jednoduchšie, ak máte pozitívny prístup k životu. V živote ste už isto úspešne prekonali niekoľko výziev, toto bude “len” ďalšia z nich.


Aké skúsenosti máte so zmenou práce vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages
Odporúčame